Ta’lim muassasalarida uzoq yillardan buyon rahbarlik lavozimini hech kimga bermay kelayotgan shaxslar tanqid qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbaeva rahbarlik lavozimini uzoq muddat hech kimga bermay kelayotgan shaxslarni qattiq tanqid qildi.
Uzdiplomat.uz nashrining xabar berishicha, 2025-yil 20-iyun kuni Sirdaryo viloyati, Sayxunobod tumanida Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva boshchiligida Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashining sayyor majlisi o‘tkazilgan.
Unda Milliy va hududiy kengashlar a’zolari, senatorlar, xalq deputatlari Sirdaryo viloyati Kengashi hamda tuman, shahar Kengashlari deputatlari, Yoshlar parlamenti a’zolari, vazirlik va idoralar rahbarlari, hudud faollari va boshqa tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Majlisda Sirdaryo viloyatida jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar tahlil qilinib, mavjud muammolar tanqidiy muhokama etildi.
Mazkur majlisda ta’lim muassasalarida uzoq yildan beri rahbarlik lavozimini hech kimga bermay kelayotgan shaxslar ham Senat raisi tomonidan tanqid qilingan.
Ta’kidlanishicha, Sirdaryo viloyatidagi maktabgacha ta’lim muassasalarida 55 nafar xodim 5 yildan ortiq, 23 nafar xodim 10 yildan ortiq, 11 nafar xodim 20 yildan ortiq muddat davomida aynan bir muassasada rahbar sifatida faoliyat olib bormoqda.
Shuningdek, maktablar va maktabdan tashqari ta’lim muassasalarida 67 nafar xodim 5 yildan ortiq, 64 nafar xodim 10 yildan ortiq, 29 nafar xodim 20 yildan ortiq muddat davomida aynan bir muassasada rahbar sifatida faoliyat olib bormoqda.