Toshkent shahar Mirobod tumani hokimi Anvar Sayfutdinov hamda tuman prokurori Bobur Abdullayev ishtirokida “Rahbar va yoshlar uchrashuvi” o‘tkazildi. Bu haqda UzA xabar berdi.
Uchrashuvda bitiruvchi yoshlar o‘z biznes g‘oyalari, startap loyihalari haqida gapirib, ularni amalga oshirishda hokimdan yordam so‘radi. Tuman hokimi esa mutasaddi idoralarga tegishli vazifalarni belgilab, amaliy yordam ko‘rsatish yuzasidan topshiriqlar berdi.
Uchrashuv doirasida yoshlarning ta’lim olishi va bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishini qo‘llab-quvvatlash maqsadida ayrim ta’lim muassasalariga tuman hokimligi tomonidan texnik va moddiy yordam berildi.
Jumladan, 125-umumta’lim maktabi uchun 190 million so‘mlik kompyuter jihozlari, 2-sonli sport maktabining sport zali ta’miri uchun 300 million so‘m, 214-sonli “Jasorat maktabi” sinf xonalarini jihozlash uchun 500 million so‘mlik sertifikat topshirildi hamda tuman Axborot-resurs markaziga 6 ta kompyuter jamlanmasi taqdim etildi.
2026-yilda ta’lim uchun Davlat budjetidan qancha pul ajratilyapti?
2026-yilda umumiy o‘rta ta’lim xarajatlari 63,7 trln so‘mni yoki Davlat budjeti jami xarajatlarining 15,8 foizini tashkil etishi prognoz qilinmoqda.
Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida ta’lim tashkilotlarining yong‘in xavfsizligi uchun davlat budjetidan mablag‘ ajratilmasligi masalasi ko‘tarildi.
Avvalgi tartib bo‘yicha bir viloyatda maktab qurilishi kerak bo‘lsa, buning uchun qaror Toshkentda qabul qilinardi.

Состоялась встреча руководителя и молодежи с участием хокима Мирабадского района Анвара Сайфутдинова и прокурора района Бобура Абдуллаева. Об этом сообщает УзА.
На встрече выпускники рассказали о своих бизнес-идеях, стартап-проектах и попросили хокима помочь в их реализации. Хоким района поручил ответственным ведомствам определить соответствующие задачи и оказать практическую помощь.
В рамках встречи хокимият района оказал техническую и материальную помощь некоторым образовательным учреждениям в целях поддержки получения образования и содержательного проведения досуга молодежью.
В частности, были вручены сертификаты на сумму 190 миллионов сумов на компьютерное оборудование для общеобразовательной школы No 125, 300 миллионов сумов на ремонт спортивного зала спортивной школы No 2, 500 миллионов сумов на оснащение классных комнат "Школы мужества" No 214, а также 6 компьютерных комплектов в районный информационно-ресурсный центр.