Toshkent shahar Mirobod tumani hokimi Anvar Sayfutdinov hamda tuman prokurori Bobur Abdullayev ishtirokida “Rahbar va yoshlar uchrashuvi” o‘tkazildi. Bu haqda UzA xabar berdi.
Uchrashuvda bitiruvchi yoshlar o‘z biznes g‘oyalari, startap loyihalari haqida gapirib, ularni amalga oshirishda hokimdan yordam so‘radi. Tuman hokimi esa mutasaddi idoralarga tegishli vazifalarni belgilab, amaliy yordam ko‘rsatish yuzasidan topshiriqlar berdi.
Uchrashuv doirasida yoshlarning ta’lim olishi va bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishini qo‘llab-quvvatlash maqsadida ayrim ta’lim muassasalariga tuman hokimligi tomonidan texnik va moddiy yordam berildi.
Jumladan, 125-umumta’lim maktabi uchun 190 million so‘mlik kompyuter jihozlari, 2-sonli sport maktabining sport zali ta’miri uchun 300 million so‘m, 214-sonli “Jasorat maktabi” sinf xonalarini jihozlash uchun 500 million so‘mlik sertifikat topshirildi hamda tuman Axborot-resurs markaziga 6 ta kompyuter jamlanmasi taqdim etildi.
2026-yilda ta’lim uchun Davlat budjetidan qancha pul ajratilyapti?
2026-yilda umumiy o‘rta ta’lim xarajatlari 63,7 trln so‘mni yoki Davlat budjeti jami xarajatlarining 15,8 foizini tashkil etishi prognoz qilinmoqda.
Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida ta’lim tashkilotlarining yong‘in xavfsizligi uchun davlat budjetidan mablag‘ ajratilmasligi masalasi ko‘tarildi.
Avvalgi tartib bo‘yicha bir viloyatda maktab qurilishi kerak bo‘lsa, buning uchun qaror Toshkentda qabul qilinardi.

11:29 / 26.06.2025 2.57k
A "Meeting of the Leader and Youth" was held with the participation of the khokim of the Mirabad district of the city of Tashkent, Anvar Sayfutdinov, and the district prosecutor, Bobur Abdullayev. This was reported by UzA.
At the meeting, the graduates talked about their business ideas, startup projects, and asked the khokim for help in their implementation. The district khokim gave instructions to the responsible agencies to define the relevant tasks and provide practical assistance.
Within the framework of the meeting, the district khokimiyat provided technical and material assistance to some educational institutions in order to support the education and meaningful leisure activities of young people.
In particular, certificates worth 190 million soums were presented for computer equipment for secondary school No. 125, 300 million soums for the repair of the gym of sports school No. 2, 500 million soums for equipping classrooms of "Jasorat Maktabi" No. 214, and 6 computer sets were presented to the district Information Resource Center.