Endi o‘quvchilar har yili chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi
Endilikda umumiy o‘rta ta’lim maktablarida o‘quvchilarni tibbiy ko‘riklardan o‘tkazish jarayonida ularning fiziologiya va antropometriya holatiga baho berish orqali sport turiga bo‘lgan qobiliyatini aniqlash va shu asosda ularni sportga yo‘naltirish bo‘yicha elektron tizim yo‘lga qo‘yiladi.
Bu haqda Vazirlar Mahkamasining “O‘quvchilarning fiziologiya va antropometriya holatiga baho berish orqali ularni sport turlariga yo‘naltirish hamda sportni ommalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra:
2025-yil 15-avgustga qadar:
• o‘quvchilarning fiziologik va antropometrik ko‘rsatkichlaridan kelib chiqqan holda, ularni sport turlariga yo‘naltirish bo‘yicha ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan maxsus modul ishga tushiriladi;
• o‘quvchilar har yili bir marta har bir hududdagi ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikada chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi;
• har yili bir marta maktab hamshiralari uchun o‘quvchilarning fiziologik va antropometrik ko‘rsatkichlarini aniqlash bo‘yicha o‘quv-seminarlar tashkil etiladi;
• har bir maktabda yakkakurash va jamoaviy olimpiya sport turlari bo‘yicha kamida 1 tadan to‘garak tashkil qilish maqsadida sport maktabidagi murabbiylarni maktablarning jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga biriktiriladi;
2025-yil 15-sentyabrga qadar:
• tegishli platforma ma’lumotlariga ko‘ra sport turlari bo‘yicha eng yaxshi ko‘rsatkichga ega bo‘lgan o‘quvchilar sport maktablariga yo‘naltiriladi.

From now on, an electronic system will be established in secondary schools to assess students' abilities in sports by assessing their physiological and anthropometric condition during medical examinations and, on this basis, to guide them towards sports.
The Cabinet of Ministers adopted a resolution "On measures to orient students towards sports and popularize sports by assessing their physiological and anthropometric condition."
According to the decision:
until August 15, 2025:
- a special module is launched, containing information on the orientation of students towards sports based on their physiological and anthropometric indicators;
- students undergo an in-depth medical examination once a year in the central multidisciplinary polyclinic of each region;
- once a year, training seminars are organized for school nurses to determine the physiological and anthropometric indicators of students;
- In order to organize at least 1 club in individual and team Olympic sports in each school, the coaches of the sports school are assigned to the physical education teachers of the schools;
until September 15, 2025:
According to the relevant platform, students with the best indicators in sports will be sent to sports schools.
A draft resolution of the Cabinet of Ministers aimed at improving the procedure for conducting mandatory medical examinations of teachers has been developed.
It became known that 71.4 billion soums were transferred to medical institutions for the medical examination of teachers