Endi o‘quvchilar har yili chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi
Endilikda umumiy o‘rta ta’lim maktablarida o‘quvchilarni tibbiy ko‘riklardan o‘tkazish jarayonida ularning fiziologiya va antropometriya holatiga baho berish orqali sport turiga bo‘lgan qobiliyatini aniqlash va shu asosda ularni sportga yo‘naltirish bo‘yicha elektron tizim yo‘lga qo‘yiladi.
Bu haqda Vazirlar Mahkamasining “O‘quvchilarning fiziologiya va antropometriya holatiga baho berish orqali ularni sport turlariga yo‘naltirish hamda sportni ommalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra:
2025-yil 15-avgustga qadar:
• o‘quvchilarning fiziologik va antropometrik ko‘rsatkichlaridan kelib chiqqan holda, ularni sport turlariga yo‘naltirish bo‘yicha ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan maxsus modul ishga tushiriladi;
• o‘quvchilar har yili bir marta har bir hududdagi ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikada chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi;
• har yili bir marta maktab hamshiralari uchun o‘quvchilarning fiziologik va antropometrik ko‘rsatkichlarini aniqlash bo‘yicha o‘quv-seminarlar tashkil etiladi;
• har bir maktabda yakkakurash va jamoaviy olimpiya sport turlari bo‘yicha kamida 1 tadan to‘garak tashkil qilish maqsadida sport maktabidagi murabbiylarni maktablarning jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga biriktiriladi;
2025-yil 15-sentyabrga qadar:
• tegishli platforma ma’lumotlariga ko‘ra sport turlari bo‘yicha eng yaxshi ko‘rsatkichga ega bo‘lgan o‘quvchilar sport maktablariga yo‘naltiriladi.

Теперь в общеобразовательных школах будет создана электронная система для определения способностей учащихся к спорту путем оценки их физиологического и антропометрического состояния в процессе медицинских осмотров и, на этой основе, направления их к спорту.
Принято постановление Кабинета Министров "О мерах по направлению учащихся к занятиям спортом и популяризации спорта путем оценки их физиологического и антропометрического состояния."
- до 15 августа 2025 года:
- запускается специальный модуль, содержащий сведения по направлению учащихся к видам спорта, исходя из их физиологических и антропометрических показателей;
- учащиеся один раз в год проходят углубленный медицинский осмотр в многопрофильной центральной поликлинике каждого региона;
- один раз в год организуются учебные семинары для школьных медсестер по определению физиологических и антропометрических показателей учащихся;
- закрепление тренеров спортивной школы за учителями физической культуры школ с целью организации в каждой школе не менее 1 кружка по единоборствам и командным олимпийским видам спорта;
до 15 сентября 2025 года:
- учащиеся с наилучшими показателями по видам спорта по данным соответствующей платформы направляются в спортивные школы.
Разработан проект постановления Кабинета Министров, направленный на совершенствование порядка обязательного медицинского осмотра педагогов.