O‘qituvchilarni maktab “remontiga” jalb qilgan direktor ishdan bo‘shatilib, unga 41,2 mln so‘m jarima solindi
09:46 / 05.08.2025 4.31k
Joriy yilning 2-avgust kuni ijtimoiy tarmoqlarda “Marhamat tumanidagi 42-umumta’lim maktabida hasharmi?” sarlavhasi ostida xabar tarqaldi.
Muhokamalarga sabab bo‘lgan videotasvirlardagi holat joriy yilning 2-avgust kuni sodir etilgan bo‘lib, unda bir guruh pedagoglar tomonidan hashar jarayonlari amalga oshirilayotganligi aks etgan.
Ma’lum bo‘lishicha, maktab direktori tomonidan o‘qituvchilar dars soatlari kam ajratilishi bilan qo‘rqitilib, ta’mirlash ishlariga majburiy chiqarilgan.
Andijon viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasining ma’lum qilishicha, maktab jamoasi bilan suhbatda ular tomonidan ushbu hashar ixtiyoriy ravishda amalga oshirilgani ta’kidlansa-da, o‘qituvchilarning o‘z lavozim majburiyatidan tashqari ishlarni bajarish holatini nazoratga olmaganligi sababli maktab direktori Z.M egallab turgan lavozimidan ozod etilgan.
Mazkur holat bo‘yicha Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan joriy yil 4-avgust kuni o‘rganish o‘tkazilib, holat tasdiqlangan.
Shundan so‘ng, maktab direktori Z.Mamajonovaga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 51-moddasi 2-qismiga asosan bazaviy hisoblash miqdorining 100 baravari miqdorida jarima qo‘llanildi.
Ma’lumot uchun: Marhamat tumani “Yangi hayot” Mahalla fuqarolar yig‘ini o‘ramida joylashgan 42-umumta’lim maktabi 1982-yilda qurilib, 2005-yilda joriy ta’mirlangan.
Maktab 2023-yil “Tashabbusli byudjet” loyihasi asosida 1 milliard 200 millionlik qiymatga ega eshik va romlar bilan ta’mirlangan. 2024-yilgi mavsumda 1 milliard 300 million so‘m mablag‘lar yutib olinib, sport maydoni qurilgan va maktabning old qismi zamonaviy ko‘rinishga keltirilgan.

The director who involved teachers in school repairs was fired and fined 41.2 million soums.
On August 2 of this year, a message was circulated on social networks under the heading "Hashar at Secondary School No. 42 of the Markhamat district?."
The situation in the videos, which caused discussions on social networks, occurred on August 2 of this year, in which a group of teachers is carrying out the process of hashar.
It turned out that the school director had forcibly sent the teachers to repair work, threatening them with insufficient teaching hours.
According to the Andijan Regional Department of Preschool and School Education, in a conversation with the school staff, it was noted that this hashar was carried out voluntarily, but the school director Z.M. was dismissed from his post due to the fact that he did not take control of the performance of work by teachers outside his official duties.
The State Labor Inspectorate of the Ministry of Employment and Poverty Reduction conducted an investigation into this situation on August 4 of this year and confirmed the situation.
Following this, the school principal, Z. Mamajonova, was fined 100 times the Basic Calculated Amount (BCA) under Article 51, Part 2 of the Administrative Offenses Code.
For reference: Secondary School No. 42, located in the "Yangi hayot" mahalla citizens' assembly of the Markhamat district, was built in 1982 and underwent current repairs in 2005.
The school was renovated in 2023 under the "Participatory Budget" project with doors and frames worth 1.2 billion soums. In the 2024 season, 1 billion 300 million soums were won, a sports ground was built, and the facade of the school was modernized.