O‘qituvchilarni maktab “remontiga” jalb qilgan direktor ishdan bo‘shatilib, unga 41,2 mln so‘m jarima solindi
09:46 / 05.08.2025 4.31k
Joriy yilning 2-avgust kuni ijtimoiy tarmoqlarda “Marhamat tumanidagi 42-umumta’lim maktabida hasharmi?” sarlavhasi ostida xabar tarqaldi.
Muhokamalarga sabab bo‘lgan videotasvirlardagi holat joriy yilning 2-avgust kuni sodir etilgan bo‘lib, unda bir guruh pedagoglar tomonidan hashar jarayonlari amalga oshirilayotganligi aks etgan.
Ma’lum bo‘lishicha, maktab direktori tomonidan o‘qituvchilar dars soatlari kam ajratilishi bilan qo‘rqitilib, ta’mirlash ishlariga majburiy chiqarilgan.
Andijon viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasining ma’lum qilishicha, maktab jamoasi bilan suhbatda ular tomonidan ushbu hashar ixtiyoriy ravishda amalga oshirilgani ta’kidlansa-da, o‘qituvchilarning o‘z lavozim majburiyatidan tashqari ishlarni bajarish holatini nazoratga olmaganligi sababli maktab direktori Z.M egallab turgan lavozimidan ozod etilgan.
Mazkur holat bo‘yicha Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan joriy yil 4-avgust kuni o‘rganish o‘tkazilib, holat tasdiqlangan.
Shundan so‘ng, maktab direktori Z.Mamajonovaga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 51-moddasi 2-qismiga asosan bazaviy hisoblash miqdorining 100 baravari miqdorida jarima qo‘llanildi.
Ma’lumot uchun: Marhamat tumani “Yangi hayot” Mahalla fuqarolar yig‘ini o‘ramida joylashgan 42-umumta’lim maktabi 1982-yilda qurilib, 2005-yilda joriy ta’mirlangan.
Maktab 2023-yil “Tashabbusli byudjet” loyihasi asosida 1 milliard 200 millionlik qiymatga ega eshik va romlar bilan ta’mirlangan. 2024-yilgi mavsumda 1 milliard 300 million so‘m mablag‘lar yutib olinib, sport maydoni qurilgan va maktabning old qismi zamonaviy ko‘rinishga keltirilgan.

09:46 / 05.08.2025 4.22k
2 августа текущего года в социальных сетях распространилась информация под заголовком "Будет ли хашар в общеобразовательной школе No42 Мархаматского района?."
Ситуация на видео, вызвавшая обсуждения в социальных сетях, произошла 2 августа этого года, на которой показано, как группа педагогов проводит хашар.
Как сообщили в Управлении дошкольного и школьного образования Андижанской области, несмотря на то, что в беседе с коллективом школы было подчеркнуто, что этот хашар был проведен на добровольной основе, директор школы З.М. был освобожден от занимаемой должности из-за того, что не контролировал выполнение учителями работы, выходящей за рамки их должностных обязанностей.
4 августа текущего года Государственная трудовая инспекция Министерства занятости и сокращения бедности провела расследование по данному факту, и ситуация была подтверждена.
После этого на директора школы З.Мамажонову был наложен штраф в размере 100 базовых расчетных величин на основании части 2 статьи 51 Кодекса об административной ответственности.
Для справки: Общеобразовательная школа No 42, расположенная в махалле "Янги хаёт" Мархаматского района, была построена в 1982 году и прошла текущий ремонт в 2005 году.
Школа отремонтирована на сумму 1,2 миллиарда сумов в рамках проекта "Инициативный бюджет" на 2023 год. В сезоне 2024 года было выиграно 1,3 миллиарда сумов, построена спортивная площадка, а фасад школы был модернизирован.