Endi abituriyentlarga oliygohga kirish muammo bo‘lmaydi
Ayni vaqtda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarining bandligini ta’minlash masalalari yuzasidan kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tmoqda.
Unda prezident yoshlarni oliy ta’limga jalb qilish bo‘yicha yangi tashabbusni ilgari surdi.
“Biz abituriyentlarga 5 ta oliygohni tanlash imkonini berdik. Bu – oliy ta’limda katta sakrash, desak adolatdan bo‘ladi. Buni yanada kengaytiramiz”, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Endilikda abituriyentlar 5 ta oliygohdan birortasiga kirolmagan bo‘lsa, lekin to‘plagan balli boshqa oliygohdagi to‘lmagan yo‘nalishga to‘g‘ri kelsa, shu oliygoh rektori ularni kontrakt asosida qabul qilishi mumkin bo‘ladi.
Bu davlat va xususiy oliygohlar o‘rtasida raqobatning rivojlanishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Bu nimani anglatadi?
Abituriyent faqat o‘z tanlagan 5 ta OTM bilan cheklanib qolmaydi. Boshqa oliygohlar ham unga eshik ochishi mumkin.
Yig‘ilgan balli bekorga ketmaydi. Agar abituriyentning yiqqan balli biror oliygoh uchun yetarli bo‘lsa, o‘qish imkoniyati mavjud bo‘ladi.
MMTVga bo‘ysinadigan oliygohlarda “Qalqon” patrullari tashkil etiladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2026-yil 23-fevraldagi 76-sonli buyrug‘i bilan pedagogika oliy ta’lim tashkilotlarida “Qalqon” patrullarini tashkil etish to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
2026-yildan har yili startap loyihaga aylantirish salohiyati yuqori bo‘lgan g‘oyalarni aniqlash bo‘yicha “Eng innovatsion g‘oya” respublika tanlovi o‘tkaziladi.
Bu yil davlat granti kvotasining 84,2 foizini maktab bitiruvchilari egalladi
Bu yil maktabni 438 869 nafar o‘quvchi tamomlab, ulardan 75 foizi OTMlarga kirish imtihonlarida qatnashgan. Bunda maktab bitiruvchilarining oliy ta’limga kirish imtihonlarida maksimal ballni egallash ko‘rsatkichi 5 barobarga oshgan.

17:10 / 08.08.2025 4.84k
Currently, under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, an expanded meeting is being held on issues of ensuring employment of graduates of higher educational institutions.
At it, the president put forward a new initiative to attract young people to higher education.
"We gave applicants the opportunity to choose 5 universities. It would be fair to say that this is a big leap in higher education. We will further expand this," said Shavkat Mirziyoyev.
Now, if applicants have not been admitted to any of the 5 universities, but their score corresponds to an unfilled program at another university, the rector of this university will be able to admit them on a contract basis.
It was noted that this will contribute to the development of competition between state and private universities.
What does this mean?
The applicant will not be limited to only 5 universities of their choice. Other universities can also open their doors to him.
The accumulated points are not wasted. If the applicant's score is sufficient for a university, they will have the opportunity to study.