Endi abituriyentlarga oliygohga kirish muammo bo‘lmaydi
Ayni vaqtda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarining bandligini ta’minlash masalalari yuzasidan kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tmoqda.
Unda prezident yoshlarni oliy ta’limga jalb qilish bo‘yicha yangi tashabbusni ilgari surdi.
“Biz abituriyentlarga 5 ta oliygohni tanlash imkonini berdik. Bu – oliy ta’limda katta sakrash, desak adolatdan bo‘ladi. Buni yanada kengaytiramiz”, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Endilikda abituriyentlar 5 ta oliygohdan birortasiga kirolmagan bo‘lsa, lekin to‘plagan balli boshqa oliygohdagi to‘lmagan yo‘nalishga to‘g‘ri kelsa, shu oliygoh rektori ularni kontrakt asosida qabul qilishi mumkin bo‘ladi.
Bu davlat va xususiy oliygohlar o‘rtasida raqobatning rivojlanishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Bu nimani anglatadi?
Abituriyent faqat o‘z tanlagan 5 ta OTM bilan cheklanib qolmaydi. Boshqa oliygohlar ham unga eshik ochishi mumkin.
Yig‘ilgan balli bekorga ketmaydi. Agar abituriyentning yiqqan balli biror oliygoh uchun yetarli bo‘lsa, o‘qish imkoniyati mavjud bo‘ladi.
MMTVga bo‘ysinadigan oliygohlarda “Qalqon” patrullari tashkil etiladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2026-yil 23-fevraldagi 76-sonli buyrug‘i bilan pedagogika oliy ta’lim tashkilotlarida “Qalqon” patrullarini tashkil etish to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
2026-yildan har yili startap loyihaga aylantirish salohiyati yuqori bo‘lgan g‘oyalarni aniqlash bo‘yicha “Eng innovatsion g‘oya” respublika tanlovi o‘tkaziladi.
Bu yil davlat granti kvotasining 84,2 foizini maktab bitiruvchilari egalladi
Bu yil maktabni 438 869 nafar o‘quvchi tamomlab, ulardan 75 foizi OTMlarga kirish imtihonlarida qatnashgan. Bunda maktab bitiruvchilarining oliy ta’limga kirish imtihonlarida maksimal ballni egallash ko‘rsatkichi 5 barobarga oshgan.

17:10 / 08.08.2025 5.01k
В настоящее время под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева проходит расширенное совещание по вопросам обеспечения занятости выпускников высших учебных заведений.
Президент выдвинул новую инициативу по привлечению молодежи к высшему образованию.
"Мы дали абитуриентам возможность выбрать 5 вузов. Справедливо будет сказать, что это большой скачок в высшем образовании. Мы будем и дальше расширять это," - сказал Шавкат Мирзиёев.
Теперь, если абитуриенты не поступили ни в один из 5 вузов, но их баллы совпадают с незаполненным направлением в другом вузе, ректор этого вуза сможет принять их на контрактной основе.
Отмечалось, что это будет способствовать развитию конкуренции между государственными и частными вузами.
Что это значит?
Абитуриент не ограничивается только 5 выбранными вузами. Другие университеты также могут открыть ему двери.
Накопленные баллы не пропадают даром. Если набранный абитуриентом балл достаточен для поступления в какой-либо вуз, у него будет возможность учиться.
• Высшее образование
• Абитуриент
12:01 / 25.02.2026
08:04 / 15.02.2026
В этом году школу окончили 438 869 учащихся, 75% из которых приняли участие во вступительных экзаменах в вузы. При этом показатель максимального балла выпускников школ на вступительных экзаменах в высшие учебные заведения увеличился в 5 раз.