Oktyabrdan 0.5, 1, 1,5 stavkadagi direktor o‘rinbosari shtat birligi qisqaradimi?
Bizning maktabda 2,5 stavka ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari shtati bor. Oktyabr oyidan maktab maslahatchisi lavozimi joriy qilinsa, faqat 0,5 stavkadagi direktor o‘rinbosari shtati qisqaradimi yoki maktabda faqat 1 stavka qoldirilib, qolgan 1,5 stavkada ishlayotgan direktor o‘rinbosari shtati ham qisqarib ketadimi?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabdan tashqari ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bilan 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlaridagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimini har bir umumiy o‘rta ta’lim tashkilotiga 1 ta shtat birligida ajratish hisobiga bo‘shaydigan 3 400 ta shtat birliklari hisobiga maktab maslahatchisi lavozimi joriy qilinmoqda.
Ya’ni, 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab maktablarda faqat 1 stavkada ishlaydigan o‘rinbosarlar qoladi. Bunda respublikadagi barcha ta’lim muassasalaridagi 1 stavkadan ortiq bo‘lgan (0.5, 1, 1,5 stavkadagilar ham) barcha ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari shtat birligi maqbullashtiriladi.
Endilikda, 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab maktablarda sinflar komplektlar soni ortib borgan taqdirda ham ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari shtat birligi ajratilmaydi.

Will the number of deputy directors at 0.5, 1, 1.5 positions be reduced from October?
Our school has a staff of 2.5 deputy directors for spiritual and educational work. If the position of school advisor is introduced from October, will only the deputy director's position at 0.5 rate be reduced, or will the deputy director's position at 1.5 rate be reduced, leaving only 1 rate at the school?
As is known, by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On Measures to Raise the System of Extracurricular Education to a New Level," starting from October 1, 2025, the position of Deputy Director for Spiritual and Educational Work in general secondary educational organizations is being introduced, with the allocation of 1 staff unit to each general secondary educational organization, and the position of school consultant is being created at the expense of 3,400 staff units.
That is, from October 1, 2025, only 1 part-time deputy will remain in schools. At the same time, the staffing of the deputy director for spiritual and educational work in all educational institutions of the republic with a staffing level of more than 1 (0.5, 1, 1, and 1.5) will be optimized.
From now on, starting from October 1, 2025, even if the number of classroom sets in schools increases, a deputy director for spiritual and educational work position will not be allocated.