Oktyabrdan 0.5, 1, 1,5 stavkadagi direktor o‘rinbosari shtat birligi qisqaradimi?
Bizning maktabda 2,5 stavka ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari shtati bor. Oktyabr oyidan maktab maslahatchisi lavozimi joriy qilinsa, faqat 0,5 stavkadagi direktor o‘rinbosari shtati qisqaradimi yoki maktabda faqat 1 stavka qoldirilib, qolgan 1,5 stavkada ishlayotgan direktor o‘rinbosari shtati ham qisqarib ketadimi?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabdan tashqari ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bilan 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlaridagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimini har bir umumiy o‘rta ta’lim tashkilotiga 1 ta shtat birligida ajratish hisobiga bo‘shaydigan 3 400 ta shtat birliklari hisobiga maktab maslahatchisi lavozimi joriy qilinmoqda.
Ya’ni, 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab maktablarda faqat 1 stavkada ishlaydigan o‘rinbosarlar qoladi. Bunda respublikadagi barcha ta’lim muassasalaridagi 1 stavkadan ortiq bo‘lgan (0.5, 1, 1,5 stavkadagilar ham) barcha ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari shtat birligi maqbullashtiriladi.
Endilikda, 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab maktablarda sinflar komplektlar soni ortib borgan taqdirda ham ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari shtat birligi ajratilmaydi.

Будет ли сокращена штатная численность заместителя директора на 0.5, 1, 1,5 ставки с октября?
В нашей школе есть штат заместителя директора по духовно-просветительской работе на 2,5 ставки. Если в октябре будет введена должность школьного консультанта, сократится ли только штат заместителя директора на 0,5 ставки, или в школе останется только 1 ставка, а штат заместителя директора, работающего на оставшуюся 1,5 ставку, сократится?
Как известно, постановлением Президента Республики Узбекистан "О мерах по поднятию системы внешкольного образования на новый уровень" с 1 октября 2025 года вводится должность заместителя директора по духовно-просветительской работе в организациях общего среднего образования за счет 3 400 штатных единиц, высвобождаемых за счет выделения 1 штатной единицы каждой организации общего среднего образования.
То есть, с 1 октября 2025 года в школах останутся только заместители, работающие по 1 ставке. При этом во всех образовательных учреждениях республики будет оптимизирована штатная единица заместителя директора по духовно-просветительской работе со ставкой более 1 (0,5, 1, 1,5 ставки).
Теперь, начиная с 1 октября 2025 года, штатная единица заместителя директора по духовно-просветительской работе не будет выделяться даже при увеличении количества комплектов классов в школах.