Yoshlarning oliy ta’lim olish imkoniyatini kengaytirish hamda Nurotadagi maktablar holati bo‘yicha Qonunchilik palatasi deputatlari Sayyora Imamova hamda Kozim Tojiyevlar tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri E’zoza Karimovaga deputatlik so‘rovi yuborildi.
Ma’lumki, fanlar majmuasida chet tili birinchi fan sifatida belgilangan ta’lim yo‘nalishlariga faqatgina B2 darajasidagi milliy yoki xalqaro sertifikat egalariga topshirishga haqli.
Shuningdek, mazkur sertifikat egalariga test sinovlari (kasbiy (ijodiy) imtihon) majmuasiga chet tili fani kiritilgan barcha bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga ushbu fandan imtihonlarsiz belgilangan maksimal ball berilishi nazarda tutilgan.
Amaliyotda, maktab bitiruvchilarining aksariyati (qo‘shimcha darslarga qatnashishni hisobga olgan holda) chet tillarini (ingliz, rus, fransuz, nemis va boshqa) B1 darajada o‘zlashtirmoqda, bu esa OTMlarga kirishdagi talabdan past.
Ma’lumotlarga ko‘ra, OTMlarning kunduzgi ta’lim shaklida umumiy qabul parametrlari doirasida qolgan vakant o‘rinlari 19 279 tani tashkil etgan, shundan qariyb 1000 tasi filologiya va tillarni o‘qitish, tarjima nazariyasi va amaliyot hamda xorijiy til va adabiyot yo‘nalishlariga tegishlidir.
Yoshlarning oliy ta’lim olish imkoniyatini kengaytirish borasida umumiy ta’lim muassasalarida chet tiliga o‘qitish darajasi OTMlarga o‘qishga qabul qilishdagi chet tiliga qo‘yilgan talabga mutanosibligini va mazkur masalani yoshlar manfaatida hal etish bo‘yicha Qonunchilik palatasi deputati Sayyora Imamova tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri E’zoza Karimovaga “deputat so‘rovi” yuborildi.
Qonunchilik palatasi deputati Kozim Tojiyev tomonidan esa Navoiy viloyatining Nurota tumanidagi maktablar bo‘yicha ikkita ‘‘deputat so‘rovi” yo‘llandi.
Birinchi so‘rovda, Nurota tumanining 12 ta maktabida 18 ta komplekt sinf mavjud bo‘lib, ularda jami 247 nafar o‘quvchi ta’lim olayotgani keltirilgan. Bu maktablar asosan chekka, tog‘li va cho‘l hududlarida joylashgan bo‘lib, o‘quvchilar soni belgilangan me’yorga yetmaydi.
Natijada, bir sinf xonasida 2 ta turli sinf (masalan, I va III, II va IV) o‘quvchilari birga o‘qishga majbur bo‘lmoqda. Ota-onalar va o‘qituvchilar tomonidan birinchi sinf o‘quvchilarining fanlarni o‘zlashtirishiga bu xol salbiy ta’sir ko‘rsatishi bildirilgan.
Ikkinchi so‘rovda, Hukumatning 2019-yildagi tegishli qarori bilan tasdiqlangan ro‘yxatda Nurota tumanidagi “Qadok” va “Qizilcha” mahallalaridagi maktablarda boshqa hududlardan kelib ishlovchi o‘qituvchilar uchun maxsus ustama berilishi nazarda tutilganligi keltirilgan.
Biroq, 2022-2023-yillarda “Qadok” mahallasi hududida “Bo‘ston”, “Qizilcha” mahallasida esa “Tinchlik” nomi bilan yangi mahallalar tashkil etilgan. Natijada, 6 ta maktab yangi mahallalar hududiga ko‘chirilgan.
Yangi mahallalar Hukumat qaroridagi ro‘yxatda yo‘qligi sababli mahalladagi maktablarda ishlovchi o‘qituvchilarga maxsus ustama berilmay kelinmoqda. Deputat vazirlikdan mazkur masalalarni o‘rganib chiqib, tegishli choralar ko‘rishni so‘ragan.
Endilikda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 10 kunlik muddat ichida Qonunchilik palatasi deputatlarining so‘roviga javoban tegishli ma’lumotlarni taqdim etishi kerak bo‘ladi.
Qalin qor qatlamini kechib, maktabga yo‘l olgan o‘qituvchi hikoyasi
Ijtimoiy tarmoqlarda qalin qor qatlamini kechib, maktabga yo‘l olgan o‘qituvchi haqidagi videoni ko‘pchilik ko‘rib ulgurdi. Ushbu video jamoatchilik tomonidan ilq fikrlar bilan qarshi olindi.
Sessiya doirasida o‘zaro hamkorlik aloqalari, ta’lim sifati hamda o‘qituvchilar malakasini oshirishdagi kelgusidagi rejalar xususida so‘z borgan.
Yaqinda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlangan E’zoza Karimova tayinlovdan 6 kun o‘tib, ilk bor ko‘rinish berdi.
Karimova E’zozxon Gapirjonovna O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlandi.

Deputies of the Legislative Chamber, Sayyora Imamova and Kozim Tojiyev, sent a parliamentary inquiry to the Minister of Preschool and School Education, Ezoza Karimova, regarding expanding access to higher education for young people and the state of schools in Nurata.
It is known that only holders of national or international certificates at the B2 level have the right to apply to fields of study in which a foreign language is defined as the first subject in the set of subjects.
It is also envisaged that holders of this certificate will be awarded the maximum score for all bachelor's degree programs in which the subject of a foreign language is included in the complex of test examinations (professional (creative) exam) without examinations in this subject.
In practice, the majority of school graduates (including attendance in additional classes) master foreign languages (English, Russian, French, German, etc.) at the B1 level, which is lower than the requirements for university admission.
According to the data, the remaining vacancies within the general admission parameters for full-time education in universities amounted to 19,279, of which about 1,000 are in the fields of philology and language teaching, theory and practice of translation, as well as foreign language and literature.
Deputy of the Legislative Chamber Sayyora Imamova sent a "deputy inquiry" to the Minister of Preschool and School Education Ezoza Karimova regarding the proportionality of the level of foreign language instruction in general education institutions to the requirements for admission to universities and the solution of this issue in the interests of young people.
Deputy of the Legislative Chamber Kozim Tojiyev sent two "deputy inquiries" regarding schools in the Nurota district of the Navoi region.
In the first survey, it was noted that 12 schools in the Nurata district have 18 complete classrooms, in which a total of 247 students study. These schools are mainly located in remote, mountainous, and desert areas, and the number of students does not reach the established norm.
As a result, 2 different classes (for example, I and III, II and IV) are forced to study together in one classroom. Parents and teachers noted that this situation negatively affects the assimilation of subjects by first-graders.
In the second request, it is stated that the list approved by the relevant government decree of 2019 provides for a special allowance for teachers from other regions working in schools in the "Qadok" and "Qizilcha" mahallas of the Nurata district.
However, in 2022-2023, new mahallas were created on the territory of the "Qadok" mahalla under the name "Buston," and in the "Qizilcha" mahalla under the name "Tinchlik." As a result, 6 schools were transferred to the territory of new mahallas.
Due to the fact that new mahallas are not included in the list of government decisions, teachers working in mahallas are not paid a special bonus.
The deputy asked the ministry to study these issues and take appropriate measures.
From now on, the Ministry of Preschool and School Education will have to provide relevant information within 10 days in response to the request of the deputies of the Legislative Chamber.