Yoshlarning oliy ta’lim olish imkoniyatini kengaytirish hamda Nurotadagi maktablar holati bo‘yicha Qonunchilik palatasi deputatlari Sayyora Imamova hamda Kozim Tojiyevlar tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri E’zoza Karimovaga deputatlik so‘rovi yuborildi.
Ma’lumki, fanlar majmuasida chet tili birinchi fan sifatida belgilangan ta’lim yo‘nalishlariga faqatgina B2 darajasidagi milliy yoki xalqaro sertifikat egalariga topshirishga haqli.
Shuningdek, mazkur sertifikat egalariga test sinovlari (kasbiy (ijodiy) imtihon) majmuasiga chet tili fani kiritilgan barcha bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga ushbu fandan imtihonlarsiz belgilangan maksimal ball berilishi nazarda tutilgan.
Amaliyotda, maktab bitiruvchilarining aksariyati (qo‘shimcha darslarga qatnashishni hisobga olgan holda) chet tillarini (ingliz, rus, fransuz, nemis va boshqa) B1 darajada o‘zlashtirmoqda, bu esa OTMlarga kirishdagi talabdan past.
Ma’lumotlarga ko‘ra, OTMlarning kunduzgi ta’lim shaklida umumiy qabul parametrlari doirasida qolgan vakant o‘rinlari 19 279 tani tashkil etgan, shundan qariyb 1000 tasi filologiya va tillarni o‘qitish, tarjima nazariyasi va amaliyot hamda xorijiy til va adabiyot yo‘nalishlariga tegishlidir.
Yoshlarning oliy ta’lim olish imkoniyatini kengaytirish borasida umumiy ta’lim muassasalarida chet tiliga o‘qitish darajasi OTMlarga o‘qishga qabul qilishdagi chet tiliga qo‘yilgan talabga mutanosibligini va mazkur masalani yoshlar manfaatida hal etish bo‘yicha Qonunchilik palatasi deputati Sayyora Imamova tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri E’zoza Karimovaga “deputat so‘rovi” yuborildi.
Qonunchilik palatasi deputati Kozim Tojiyev tomonidan esa Navoiy viloyatining Nurota tumanidagi maktablar bo‘yicha ikkita ‘‘deputat so‘rovi” yo‘llandi.
Birinchi so‘rovda, Nurota tumanining 12 ta maktabida 18 ta komplekt sinf mavjud bo‘lib, ularda jami 247 nafar o‘quvchi ta’lim olayotgani keltirilgan. Bu maktablar asosan chekka, tog‘li va cho‘l hududlarida joylashgan bo‘lib, o‘quvchilar soni belgilangan me’yorga yetmaydi.
Natijada, bir sinf xonasida 2 ta turli sinf (masalan, I va III, II va IV) o‘quvchilari birga o‘qishga majbur bo‘lmoqda. Ota-onalar va o‘qituvchilar tomonidan birinchi sinf o‘quvchilarining fanlarni o‘zlashtirishiga bu xol salbiy ta’sir ko‘rsatishi bildirilgan.
Ikkinchi so‘rovda, Hukumatning 2019-yildagi tegishli qarori bilan tasdiqlangan ro‘yxatda Nurota tumanidagi “Qadok” va “Qizilcha” mahallalaridagi maktablarda boshqa hududlardan kelib ishlovchi o‘qituvchilar uchun maxsus ustama berilishi nazarda tutilganligi keltirilgan.
Biroq, 2022-2023-yillarda “Qadok” mahallasi hududida “Bo‘ston”, “Qizilcha” mahallasida esa “Tinchlik” nomi bilan yangi mahallalar tashkil etilgan. Natijada, 6 ta maktab yangi mahallalar hududiga ko‘chirilgan.
Yangi mahallalar Hukumat qaroridagi ro‘yxatda yo‘qligi sababli mahalladagi maktablarda ishlovchi o‘qituvchilarga maxsus ustama berilmay kelinmoqda. Deputat vazirlikdan mazkur masalalarni o‘rganib chiqib, tegishli choralar ko‘rishni so‘ragan.
Endilikda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 10 kunlik muddat ichida Qonunchilik palatasi deputatlarining so‘roviga javoban tegishli ma’lumotlarni taqdim etishi kerak bo‘ladi.
Qalin qor qatlamini kechib, maktabga yo‘l olgan o‘qituvchi hikoyasi
Ijtimoiy tarmoqlarda qalin qor qatlamini kechib, maktabga yo‘l olgan o‘qituvchi haqidagi videoni ko‘pchilik ko‘rib ulgurdi. Ushbu video jamoatchilik tomonidan ilq fikrlar bilan qarshi olindi.
Sessiya doirasida o‘zaro hamkorlik aloqalari, ta’lim sifati hamda o‘qituvchilar malakasini oshirishdagi kelgusidagi rejalar xususida so‘z borgan.
Yaqinda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlangan E’zoza Karimova tayinlovdan 6 kun o‘tib, ilk bor ko‘rinish berdi.
Karimova E’zozxon Gapirjonovna O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlandi.

11:05 / 18.10.2025 3.41k
Депутаты Законодательной палаты Сайёра Имамова и Козим Тожиев направили депутатский запрос министру дошкольного и школьного образования Эъзозе Каримовой о расширении доступа молодежи к высшему образованию и состоянии школ в Нурате.
Известно, что только обладатели национального или международного сертификата уровня B2 имеют право подавать документы на направления образования, где иностранный язык определен в качестве первого предмета в комплексе предметов.
Также предусмотрено, что обладателям данного сертификата на все направления образования бакалавриата, включенные в комплекс тестовых испытаний (профессиональный (творческий) экзамен) по иностранному языку, будет выставлен установленный максимальный балл без экзаменов по данному предмету.
На практике большинство выпускников школ (с учетом посещения дополнительных занятий) осваивают иностранные языки (английский, русский, французский, немецкий и др.) на уровне B 1, что ниже требований при поступлении в вузы.
Согласно данным, оставшиеся вакансии в рамках общих параметров приема в вузы по очной форме обучения составили 19 279, из которых около 1000 - по направлениям филологии и преподавания языков, теории и практики перевода, а также иностранного языка и литературы.
Депутат Законодательной палаты Сайёра Имамова направила "депутатский запрос" министру дошкольного и школьного образования Эъзозе Каримовой о том, что уровень преподавания иностранного языка в общеобразовательных учреждениях пропорционален требованиям к иностранному языку при поступлении в вузы и что этот вопрос должен быть решен в интересах молодежи.
Депутат Законодательной палаты Козим Тожиев направил два "депутатских запроса" по школам Нуратинского района Навоийской области.
Первый опрос показал, что в 12 школах Нуратинского района имеется 18 комплектов классов, в которых обучаются 247 учащихся. Эти школы в основном расположены в отдаленных, горных и пустынных районах, и количество учащихся не достигает установленного уровня.
В результате в одном классе учащиеся 2 разных классов (например, I и III, II и IV) вынуждены учиться вместе. Родители и учителя отметили, что это негативно сказывается на усвоении предметов первоклассниками.
Во втором запросе говорится, что в перечне, утвержденном соответствующим постановлением правительства от 2019 года, предусмотрена специальная надбавка для учителей, работающих из других регионов в школах махаллей "Кадок" и "Кызылча" Нуратинского района.
Однако в 2022-2023 годах на территории махалли "Кадок" были созданы новые махалли под названием "Бустон," а в махалле "Кызылча" - "Тинчлик." В результате 6 школ были переведены на территорию новых махаллей.
В связи с тем, что новые махалли не включены в список постановлений правительства, учителям, работающим в школах махалли, не выплачиваются специальные надбавки.
Депутат попросил министерство изучить эти вопросы и принять соответствующие меры.
Теперь Министерство дошкольного и школьного образования должно предоставить соответствующую информацию в течение 10 дней в ответ на запрос депутатов Законодательной палаты.