“O‘zbekistonda inson huquqlari sohasidagi jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi hukumat qarori loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yildi.
Hujjatda umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va oliy ta’lim tizimida inson huquqlari ta’limini kengaytirishga qaratilgan bir qator takliflar mavjud.
Qaror loyihasida 2026-yil yanvar oyidan boshlab umumiy o‘rta maktablar va o‘rta maxsus ta’lim muassasalarida “Ombudsman soati” joriy etish nazarda tutilmoqda.
Bunda 2026–2029-yillar davomida maktablarda o‘tkaziladigan “Kelajak soati” darslari mazmuniga inson huquqlari mavzulari kiritiladi. O‘quvchilar o‘rtasida “Mening huquqlarim” mavzusida insho, rasm va videoroliklar tanlovlari o‘tkaziladi.
Shuningdek, har yili dekabr oyida “Inson huquqlari haftaligi” o‘tkaziladi. Uning doirasida barcha umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va oliy ta’lim muassasalarida “Yangi O‘zbekiston va inson huquqlari” festivali (ochiq eshiklar kuni) tashkil etiladi;
2026-yil iyundan boshlab “Bolalar va yoshlar uchun inson huquqlari ta’limi: gender tengligi, iqlim o‘zgarishi va raqamli inklyuziya” nomli milliy innovatsion tashabbuslar tanlovi yo‘lga qo‘yiladi. Tanlov uchun maxsus Nizom ishlab chiqiladi va u har yili muntazam o‘tkazilib boriladi.
Loyihada 2026-yil sentyabrdan “Mening raqamli huquqlarim” mavzusida respublika bo‘ylab interfaol treninglar, debatlar, “Digital Rights Week” tadbirlari va #MyDigitalRights xeshteg kampaniyasini o‘tkazish taklif etilmoqda.
Ma’lumot uchun: “Ombudsman soati” — bu maktablarda inson huquqlari bo‘yicha tizimli, muntazam va amaliy bilim berishga yo‘naltirilgan yangi o‘quv mashg‘ulotidir. Uning asosiy maqsadi o‘quvchilarda huquqiy savodxonlikni oshirish, o‘z huquq va majburiyatlarini bilish, shuningdek, adolat, tenglik va hurmat tamoyillariga asoslangan muhitni shakllantirishdan iborat.
2023-yildan buyon Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bilan hamkorlikda respublika bo‘ylab “Ombudsman soati” loyihasini amalga oshirib kelinayotgandi.

21:13 / 16.11.2025 15.25k
Проект постановления правительства "О мерах по реализации пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Узбекистане" вынесен на общественное обсуждение. Документ предусматривает ряд предложений, направленных на расширение образования в области прав человека в системе общего среднего, среднего специального, профессионального и высшего образования.
Проект постановления предусматривает введение "Часа Омбудсмана" в общеобразовательных школах и средних специальных учебных заведениях с января 2026 года.
При этом в содержание уроков "Час будущего," которые будут проводиться в школах в течение 2026-2029 годов, будут включены темы прав человека. Среди учащихся будут проводиться конкурсы сочинений, рисунков и видеороликов на тему "Мои права."
Также ежегодно в декабре проводится "Неделя прав человека." В его рамках во всех общих средних, средних специальных, профессиональных и высших образовательных учреждениях будет организован фестиваль "Новый Узбекистан и права человека" (день открытых дверей);
С июня 2026 года будет запущен Национальный конкурс инновационных инициатив "Правовое образование для детей и молодежи: гендерное равенство, изменение климата и цифровая инклюзия." Для конкурса будет разработано специальное Положение, которое будет регулярно проводиться ежегодно.
Проект предусматривает проведение с сентября 2026 года по всей республике интерактивных тренингов, дебатов, мероприятий "Digital Rights Week" и хэштеговой кампании #MyDigitalRights на тему "Мои цифровые права."