Ta'lim vaziri iste’fosi va PISA manipulyatsiyasi
2015-yilda PISA bo‘yicha Shvetsiya natijalari OECD o‘rtachasiga yaqin edi. 2006-yildan 2012-yilgacha Shvetsiya ballari pasayib ketadi, bu ko‘plab siyosiy partiyalar, jumladan Ittifoq va Sotsial-demokratik partiyalar uchun muhim muhokama nuqtasi sifatida qabul qilinadi.
2015-yilgi PISA hisobotida Shvetsiya natijalari 2006-yilda boshlanganidan beri birinchi marta yuqorilaydi. Ammo, Shvetsiyaning 2021-yilgi PISA natijalari keng muhokamalarga sabab bo‘ladi.
Buning sababi shundaki, 2021-yil bahorida Shvetsiyadagi “Expressen” gazetasi Ta’lim bo‘yicha Milliy agentlik tomonidan o‘tkazilgan PISA testlarida yuzaga kelgan muammolar haqida bir nechta maqola chop etadi.
Ya’ni, PISA so‘rovnomalari o‘tkazilayotgan vaqtda ba’zi maktablarda ko‘p sonli o‘quvchilar testdan ozod qilinadi, bu esa test natijalarini sun’iy ravishda yaxshi ko‘rsatishga olib kelgan.
Ya’ni, agar testga qiyin yoki past natijali o‘quvchilar qo‘shilmasa, ularning past ballari umumiy natijaga ta’sir qilmaydi. Natijada, faqat yaxshi tayyorgarlik ko‘rsatgan o‘quvchilar baholansa, o‘rtacha ball yuqori ko‘rinadi va test natijalari “yaxshilangan” deb ko‘rsatiladi. Shu sababli, deputatlar tomonidan testlar asl maqsadiga xizmat qilmagan deya baholanadi.
Shundan so‘ng, Shvetsiya Demokratlari (SD) partiyasi ta’lim vaziri Anna Ekstromga ishonchsizlik e’lon qilishni taklif qilib, uni iste’foga chiqishini so‘raydilar.
Ular PISA baholashida ta’lim vazirining ayrim natijalarni “yaxshilab ko‘rsatishga harakat qilgani” haqida jiddiy shubhalar borligini aytishadi. Deputatlar buni “mamlakat bilim darajasini ataylab chiroyli ko‘rsatishga urinish” deb atashadi.
Ba’zi deputatlar vazir xalqni adashtirgani, past natijalar yashirilib, statistikaga ta’sir etuvchi holatlar e’tiborsiz qoldirilgani, natijada PISA ko‘rsatkichlari manipulyatsiya qilinganini aytadi.
Ta’lim vaziri Anna Ekstrom esa barcha ayblovlarni rad etib, vazirlik natijalarni “yaxshilab ko‘rsatishga” urinmagani, balki PISA jarayonidagi texnik jihatlar noto‘g‘ri talqin qilinganini aytadi.
“Mening yagona maqsadim — o‘quvchilarning bilimlari haqida to‘g‘ri ma’lumot olishdir”, — degandi o‘shanda vazir Anna Ekstrom.
Shunga o‘xshash holat 2025-yilda O‘zbekistonda ham kuzatilgandi. Ya’ni, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi PISA 2025 natijalarini sun’iy oshirishga urinishda ayblangandi. Bu ayblovlar PISA 2025 tadqiqotida barcha prezident maktablarining ishtirok etayotgani bilan bog‘langandi.
Ushbu ayblovlarga javoban sobiq vazir Hilola Umarova maktablarni tanlash jarayoniga vazirlik umuman aralashmasligini, vazirlikka ko‘zbo‘yamachilik kerak emasligini aytadi. Ammo vazirlik bu borada boshqa tushuntirish bermaydi.
PISA tadqiqoti asoschisi Andreas Shlyayher esa O‘zbekistondagi tadqiqotlarda barcha prezident maktablari qo‘shimcha guruh sifatida ishtirok etayotganini, bu maktablarni qo‘shishni O‘zbekiston tomoni so‘raganini aytadi.
E’tiborli jihati shundaki, o‘shanda o‘zbekistonlik deputatlarning hech biri bu mavzuga e’tibor qaratmaydi.

Почему в Швеции требовали отставки министра образования?
В 2015 году результаты Швеции по PISA были близки к среднему показателю ОЭСР. С 2006 по 2012 год шведские баллы падают, что считается важной точкой обсуждения для многих политических партий, включая Союзную и Социал-демократическую партии.
В отчёте PISA 2015 года результаты Швеции поднялись впервые с начала 2006 года. Однако результаты PISA Швеции за 2021 год вызвали широкое обсуждение.
Это связано с тем, что весной 2021 года шведская газета "Expressen" опубликовала несколько статей о проблемах, возникших в ходе тестов PISA, проведенных Национальным агентством по образованию.
То есть во время проведения опросов PISA в некоторых школах большое количество учащихся освобождается от тестирования, что привело к искусственному улучшению результатов тестов.
То есть, если к тесту не присоединяются учащиеся с трудными или низкими баллами, их низкие баллы не влияют на общий результат. В результате, если оценивать только хорошо подготовленных учеников, средний балл будет казаться высоким, а результаты теста будут отображаться как "улучшенные." Поэтому депутаты считают, что тесты не послужили своей истинной цели.
После этого Шведская демократическая партия (SD) предложила министру образования Анне Экстром объявить вотум недоверия и попросила её уйти в отставку.
Они говорят, что существуют серьёзные сомнения в том, пытался ли министр образования "улучшить" некоторые результаты в оценке PISA. Депутаты называют это "преднамеренной попыткой красиво представить уровень образования страны."
Некоторые депутаты говорят, что министр ввел людей в заблуждение, что низкие результаты были скрыты, а факторы, влияющие на статистику, проигнорированы, в результате чего показатели PISA были манипулированы.
Министр образования Анна Экстром отрицает все обвинения, заявляя, что министерство не пыталось "улучшить" результаты, а что технические аспекты процесса PISA были неверно истолкованы.
"Моя единственная цель - получить точную информацию о знаниях учащихся," - сказала тогда министр Анна Экстром.
Аналогичная ситуация наблюдалась и в Узбекистане в 2025 году. Министерство дошкольного и школьного образования было обвинено в попытке искусственно завысить результаты PISA 2025. Эти обвинения были связаны с тем, что все президентские школы участвуют в исследовании PISA 2025.
В ответ на эти обвинения бывший министр Хилола Умарова заявила, что министерство вообще не будет вмешиваться в процесс выбора школ и что министерству не нужны никакие притворства. Однако министерство не предоставит дальнейших разъяснений по этому поводу.
Андреас Шляйхер, основатель исследования PISA, говорит, что все президентские школы участвуют в исследованиях в Узбекистане в качестве дополнительной группы, и что узбекская сторона попросила добавить эти школы.
Примечательно, что в то время никто из узбекских депутатов не обращал никакого внимания на эту тему.