Yangi yilga sinfxonani bezatmagan o‘qituvchini jazolash to‘g‘rimi?
O‘qituvchilar sinf xonalarni yangi yilga bezatmagani uchun javobgarmi? Biror chora ko‘rishga direktor yoki hokimiyat haqlimi?
Odatda ta’lim muassasalarida Yangi yil bayrami tadbirlarini qiziqarli tashkil etish maqsadida har yili Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan ta’lim tashkilotlari hududi, binosi hamda sinf xonalarini tartibga keltirish, ta’lim tashkilotlari hovlisidagi tabiiy archani (mavjud bo‘lsa) o‘quvchi va tarbiyalanuvchilar qo‘l mehnati bilan yasalgan turli bezaklar bilan bezatish bo‘yicha tavsiya va ko‘rsatmalar beriladi.
Shuningdek, ta’lim tashkilotlari foyesi, faollar yoki sport zallarini o‘quvchi va tarbiyalanuvchilar qo‘l mehnati bilan yasalgan turli bezaklar bilan bezatish, bayram tadbirlarini ta’lim tashkilotlari hududida, qiziqarli tarzda tashkil etish va ta’lim muassasasi hududini bayramona bezatish bo‘yicha tavsiyalar ham beriladi.
Bunda Yangi yil bayramini nishonlash bahonasida o‘quvchilar va pedagog xodimlar tomonidan noqonuniy pul yig‘imlarini tashkil etish, Yangi yil bayramini restoran, kafe va boshqa umumiy ovqatlanish shoxobchalarida o‘tkazish, shuningdek, o‘quvchilar, ularning ota-onalari tomonidan bayram munosabati bilan ta’lim tashkiloti rahbariyati va pedagog xodimlarga turli xil sovg‘alar taqdim etish qat’iyan taqiqlanadi.
Ammo, vazirlik tomonidan beriladigan mazkur ko‘rsatmalar tavsiyaviy xarakterga ega bo‘lib, ta’lim tashkilotlari pedagog xodimlariga hech qanday majburiyat yuklamaydi.
Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan sinf rahbarlari yo‘riqnomasida ham ularga sinfxonalarni bezatish bo‘yicha majburiyat yuklanmagan.
Shu sababli, sinf xonalarni yangi yilga bezatmagan sinf rahbarlariga nisbatan hech qanday jazo choralari qo‘llanilmaydi.
“Eng yaxshi bezatilgan ta’lim muassasalari” tanlovi g‘oliblarini tabriklaymiz
Tez kunlarda tanlov g‘oliblar taqdirlanadi
“2025-yil maktabgacha va maktab ta’limi tizimi xodimlari uchun xushxabarlarga boy bo‘ladi” – Hilola Umarova

Is it right to punish a teacher who didn't decorate the classroom for the New Year?
Are teachers responsible for not decorating classrooms for the New Year? Does the director or the administration have the right to take any action?
Usually, in order to organize interesting New Year's events in educational institutions, the Ministry of Preschool and School Education annually issues recommendations and instructions on organizing the territory, buildings, and classrooms of educational organizations, decorating the natural Christmas tree in the courtyard of educational organizations (if any) with various decorations made by the hands of students and pupils.
Recommendations are also given on decorating the foyer, assembly halls, or sports halls of educational organizations with various decorations made by the hands of students and pupils, organizing festive events on the territory of educational organizations in an interesting way, and festively decorating the territory of the educational institution.
At the same time, it is strictly prohibited to organize illegal fundraising by students and teaching staff under the pretext of celebrating the New Year holiday, to hold the New Year holiday in restaurants, cafes, and other public catering establishments, as well as to present various gifts to the management of educational organizations and teaching staff by students and their parents in connection with the holiday.
However, these instructions issued by the ministry are advisory in nature and do not impose any obligations on the teaching staff of educational organizations.
Also, the instruction of class teachers, approved by Order No. 190 of the Ministry of Preschool and School Education dated June 27, 2023, does not impose an obligation on them to decorate classrooms.
Therefore, no penalties will be applied to class teachers who do not decorate classrooms for the New Year.