Yangi yilga sinfxonani bezatmagan o‘qituvchini jazolash to‘g‘rimi?
O‘qituvchilar sinf xonalarni yangi yilga bezatmagani uchun javobgarmi? Biror chora ko‘rishga direktor yoki hokimiyat haqlimi?
Odatda ta’lim muassasalarida Yangi yil bayrami tadbirlarini qiziqarli tashkil etish maqsadida har yili Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan ta’lim tashkilotlari hududi, binosi hamda sinf xonalarini tartibga keltirish, ta’lim tashkilotlari hovlisidagi tabiiy archani (mavjud bo‘lsa) o‘quvchi va tarbiyalanuvchilar qo‘l mehnati bilan yasalgan turli bezaklar bilan bezatish bo‘yicha tavsiya va ko‘rsatmalar beriladi.
Shuningdek, ta’lim tashkilotlari foyesi, faollar yoki sport zallarini o‘quvchi va tarbiyalanuvchilar qo‘l mehnati bilan yasalgan turli bezaklar bilan bezatish, bayram tadbirlarini ta’lim tashkilotlari hududida, qiziqarli tarzda tashkil etish va ta’lim muassasasi hududini bayramona bezatish bo‘yicha tavsiyalar ham beriladi.
Bunda Yangi yil bayramini nishonlash bahonasida o‘quvchilar va pedagog xodimlar tomonidan noqonuniy pul yig‘imlarini tashkil etish, Yangi yil bayramini restoran, kafe va boshqa umumiy ovqatlanish shoxobchalarida o‘tkazish, shuningdek, o‘quvchilar, ularning ota-onalari tomonidan bayram munosabati bilan ta’lim tashkiloti rahbariyati va pedagog xodimlarga turli xil sovg‘alar taqdim etish qat’iyan taqiqlanadi.
Ammo, vazirlik tomonidan beriladigan mazkur ko‘rsatmalar tavsiyaviy xarakterga ega bo‘lib, ta’lim tashkilotlari pedagog xodimlariga hech qanday majburiyat yuklamaydi.
Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan sinf rahbarlari yo‘riqnomasida ham ularga sinfxonalarni bezatish bo‘yicha majburiyat yuklanmagan.
Shu sababli, sinf xonalarni yangi yilga bezatmagan sinf rahbarlariga nisbatan hech qanday jazo choralari qo‘llanilmaydi.
“Eng yaxshi bezatilgan ta’lim muassasalari” tanlovi g‘oliblarini tabriklaymiz
Tez kunlarda tanlov g‘oliblar taqdirlanadi
“2025-yil maktabgacha va maktab ta’limi tizimi xodimlari uchun xushxabarlarga boy bo‘ladi” – Hilola Umarova

Правильно ли наказывать учителя, который не украсил класс к Новому году?
Ответственны ли учителя за то, что они не украсили классы к Новому году? Имеет ли право принять какие-либо меры директор или хокимият?
Обычно в целях организации интересных новогодних мероприятий в образовательных учреждениях ежегодно Министерством дошкольного и школьного образования даются рекомендации и указания по приведению в порядок территории, зданий и классных комнат образовательных учреждений, украшению естественной елки во дворе образовательных учреждений (при наличии) различными украшениями, сделанными руками учащихся и воспитанников.
Также даются рекомендации по украшению фойе, актовых или спортивных залов образовательных учреждений различными украшениями, сделанными руками учащихся и воспитанников, организации праздничных мероприятий на территории образовательных учреждений в интересной форме и праздничному оформлению территории образовательного учреждения.
При этом категорически запрещается организация незаконных денежных сборов учащимися и педагогическими работниками под предлогом празднования Нового года, проведение новогодних праздников в ресторанах, кафе и других пунктах общественного питания, а также вручение учащимися, их родителями подарков руководству образовательной организации и педагогическим работникам в связи с праздником.
Однако данные указания, выдаваемые министерством, носят рекомендательный характер и не возлагают никаких обязательств на педагогических работников образовательных организаций.
Также в Инструкции классных руководителей, утвержденной приказом Министерства дошкольного и школьного образования No 190 от 27 июня 2023 года, на классных руководителей не возложена обязанность по оформлению классных комнат.
Поэтому к классным руководителям, не украсившим классные комнаты к Новому году, не будут применяться никакие меры наказания.