Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining xabar berishicha, Termiz shahrida joylashgan Surxon arena maydonida o‘quvchi qizlar o‘rtasida futbol bo‘yicha “Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri kubogi” musobaqasi o‘tkazildi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra, “Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri kubogi” musobaqasida:
- 1-o‘rin — Surxondaryo viloyati, Boysun tumani, 30-maktab jamoasi;
- 2-o‘rin — Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Bo‘zatov tumani, 10-maktab jamoasi;
- 3-o‘rin — Surxondaryo viloyati, Qumqo‘rg‘on tumani, 42-maktab jamoasi egalladi.
G‘oliblarni taqdirlash marosimida Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri E’zoza Karimova, Sport vaziri Adxam Ikramov, viloyat hokimligi, hamkor tashkilotlar mas’ullari, ishtirokchi o‘quvchi qizlar hamda ularning ota-onalari, keng jamoatchilik vakillari qatnashdi.
Musobaqa Nizomiga ko‘ra, “Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri kubogi” musobaqasi respublika bosqichida:
- 1-o‘rinni qo‘lga kiritgan Surxondaryo viloyati, Boysun tumani, 30-maktab jamoasi — “Damas” avtomashinasi va 250 mln so‘m;
- 2-o‘rinni qo‘lga kiritgan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Bo‘zatov tumani, 10-maktab jamoasi — “Damas” avtomashinasi va 200 mln so‘m;
- 3-o‘rinni qo‘lga kiritgan Surxondaryo viloyati, Qumqo‘rg‘on tumani, 42-maktab jamoasi “Damas” avtomashinasi va 150 mln so‘m pul mukofotlari bilan taqdirlandi.
Shuningdek, qolgan jamoalarga Sport vazirligi tomonidan vorkaut maydonchasini qurib berish bo‘yicha vaucher, 50 mln so‘mdan pul mukofoti, Davlat xavfsizlik xizmati va O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi tomonidan 800 mln so‘m qiymatga ega futbol koptoklari (har bir jamoaga 50 donadan) hamda boshqa qimmatbaho sovg‘alar berildi.

12:36 / 30.03.2026 3.83k
Previously, we reported on the first-ever "Minister of Preschool and School Education Cup" football tournament among schoolgirls, where the winning team will receive a Damas car and a cash prize of up to 250 million soums.
According to the Ministry of Preschool and School Education, the "Minister of Preschool and School Education Cup" football competition for schoolgirls was held at the Surxon Arena in Termez.
According to the final results of the "Minister of Preschool and School Education Cup" competition:
• 1st place - team of school No. 30, Boysun district, Surkhandarya region;
• 2nd place - team of school No. 10, Bozatau district, Republic of Karakalpakstan;
• 3rd place was taken by the team of school No. 42, Kumkurgan district, Surkhandarya region.
The Minister of Preschool and School Education, E'zoza Karimova, the Minister of Sports, Adham Ikramov, representatives of the regional administration, partner organizations, participating schoolgirls and their parents, and members of the general public attended the award ceremony.
According to the competition regulations, the "Minister of Preschool and School Education Cup" will be held at the republican stage:
• The team of School No. 30, Boysun District, Surkhandarya Region, won 1st place - a Damas car and 250 million soums;
• 2nd place - Republic of Karakalpakstan, Bozatau district, the team of school No. 10 - a Damas car and 200 million soums;
• The team from School No. 42, Kumkurgan District, Surkhandarya Region, who took 3rd place, was awarded a Damas car and cash prizes of 150 million soums.
The remaining teams were also awarded a voucher from the Ministry of Sport for the construction of a workout area, a cash prize of 50 million soums each, football balls worth 800 million soums (50 pieces for each team) from the State Security Service and the Football Association of Uzbekistan, and other valuable gifts.