27 yillik ish stajiga ega bo'lgan pedagoglar attestatsiyda qatashib, yetarli ball to'plolmasa, amaldagi toifasi saqlanadimi?
00:25 / 27.01.2024 5.56k
Assalomu alaykum. Men birinchi toifali o‘qituvchiman. 27 yillik pedagogik stajim bor,  pensiyaga chiqishimga esa 8 yil bor. Bu yil majburiy attestatsiyaga jalb qilinganman. Yangi chiqarilgan qaror bo‘yicha men attestatsiyadan o'tolmasam toifam saqlanib qoladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 6-bandiga kora pedagogik faoliyat bo‘yicha 25 yil va undan ko‘p ish stajiga ega bo‘lgan pedagog xodimlar majburiy attestatsiyaga jalb etilmaydi.
Majburiy attestatsiyaga jalb etilmaydigan pedagog kadrlar esa o‘z xohishiga ko‘ra navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tishlari mumkin.
Nizomning 7-bandiga kora o‘z xohishiga ko‘ra navbatdan tashqari attestatsiyada qatnashib, attestatsiyadan o‘ta olmagan pedagog kadrlarning malaka toifasi (lavozimi) tushirilmaydi hamda ularga navbatdan tashqari attestatsiyada qatnashishdan oldin amalda bo‘lgan malaka toifasi (lavozimi) bo‘yicha haq to‘lanadi.
Xulosa shuki, siz attestatsiyaga majburiy tarzda emas, balki o'z xohishingizga ko'ra ishtirok etishingiz lozim. Attestatsiyada ishtirok etib, unda yetarli ball to'play olmasangiz amaldagi toifangiz saqlanib qoladi.
Muhim eslatma: Yuqoridagi qoidalarni amaliyotda qo'llashda pedagog xodimning yillik ish stajini qonunchilikda belgilangan tartibda hisoblab chiqish lozim. Buning uchun maktab ma'muriyati hududiy bandlik bolimlari yordamidan foydalanishlari tavsiya etiladi.
Shuningdek, pedagog xodim o‘z xohishiga ko‘ra navbatdan tashqari attestatsiyada qatnashmoqchi bolsa, (elektron yoki qogoz korinishidagi) mehnat daftarchasini ham ilova sifatida kiritib otishi ham tavsiya etiladi.

Если в аттестации примут участие педагоги с 27-летним стажем и не наберут достаточного количества баллов, сохранится ли их нынешняя категория?
00:25 / 27.01.2024
5.12k
Привет. Я учитель первого класса. У меня 27 лет педагогического стажа и 8 лет до пенсии. В этом году меня привлекли к обязательной аттестации. Если я не пройду аттестацию по новому решению, сохранится ли моя категория?
Согласно пункту 6 положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров №572 от 17 сентября 2021 года, педагогические работники, имеющие стаж работы в педагогической деятельности 25 и более лет, не подлежат обязательной аттестации.
Педагогические работники, не подлежащие обязательной аттестации, могут пройти внеочередную аттестацию по собственному желанию.
Согласно пункту 7 положения квалификационная категория (должность) педагогическим работникам, принимавшим участие во внеочередной аттестации по собственному желанию и не прошедшим аттестацию, не понижается, и им присваивается квалификационная категория (должность). действовавший до участия во внеочередной аттестации, выплачивается по
Суть в том, что в аттестации вы должны участвовать не обязательно, а по собственному желанию. Если вы участвуете в сертификации и не набираете достаточно баллов, ваша текущая категория сохранится.
Важное примечание: При применении вышеуказанных правил на практике годовой стаж педагога должен исчисляться в соответствии с законодательством. Для этого администрации школы рекомендуется воспользоваться помощью региональных служб занятости.
Также, если работник-педагог желает принять участие во внеочередной аттестации, в качестве приложения рекомендуется приложить трудовую книжку (в электронном или бумажном виде).