Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimida kimlar ishlashi mumkin?
17:39 / 04.02.2024 1.34k
Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari – Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchisi lavozimida lavozimiga qo‘yiladigan malaka talablar Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 8-noyabrdagi 591-son qarori bilan tasdiqlangan “Ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi nizom hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 16-avgustdagi 247-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi rahbar va xodimlarining malaka tavsiflari” bilan belgilanadi.
“Ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra:
Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari – Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchisi tuman (shahar) mudofaa ishlari bo‘limi tavsiyasiga ko‘ra ta’lim muassasasi direktori tomonidan ishga qabul qilinadi va ishdan bo‘shatiladi, Qurolli Kuchlar tarkibiga kiradigan vazirlik va idoralar tizimidagi ta’lim muassasalari bundan mustasno. Ishga qabul qilinayotgan nomzodning ma’lumoti, harbiy, jismoniy va pedagogik tayyorgarligining saviyasi, shuningdek, tashkilotchilik qobiliyati hamda uslubiy ko‘nikmalari puxta shakllanganligi hisobga olinadi.
Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchisi lavozimiga 60 yoshdan oshmagan oliy ta’lim muassasalarining harbiy ta’lim fakultetlarini tamomlagan va zaxiradagi (rezervdagi) ofitser unvoniga ega bo‘lgan pedagoglar, shuningdek, kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatdan rezervga bo‘shatilgan tajribali ofitserlar va oliy ma’lumotga ega bo‘lgan serjantlar tayinlanadi, harbiy xizmatchi nomiga dog‘ tushiruvchi xatti-harakatlar sodir etganligi natijasida harbiy xizmatdan bo‘shatilganlar bundan mustasno.
Ta’lim muassasalarida Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘quv dasturidagi tibbiy bilim asoslari bo‘yicha mashg‘ulotlarni o‘tishga tajribali tibbiyot xodimlari yoki Respublika shoshilinch tibbiy yordam o‘quv markazida tayyorgarlikdan o‘tgan o‘qituvchilarning jalb etilishi tizimida ta’lim muassasalari bo‘lgan vazirlik va idoralar hamda O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi hamkorligida tashkil etiladi.
“Umumiy o‘rta ta’lim maktabi rahbar va xodimlarining malaka tavsiflari”ga ko‘ra Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari – Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchisi:
➖ Oliy ta’lim muassasalarining “Chaqiriqqacha harbiy ta’lim” yo‘nalishlarini tamomlagan, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlari rezervidagi tajribali ofitserlar, bunda nomzodning ma’lumoti, harbiy, jismoniy va pedagogik tayyorgarligining saviyasi, shuningdek tashkilotchilik qobiliyati hamda uslubiy ko‘nikmalari puxta shakllanganligi;
➖ Kamida 3 yil, shu jumladan kamida 1 yil ta’lim sohasida yoki maktabgacha va maktab ta’limi boshqaruv organlarida rahbarlik lavozimlarida ishlagan bo‘lishi;
Qo‘shimcha talablar: Ta’limga oid normativ hujjatlarni bilishi. Davlat tili va (qo‘shimcha tillarni bilishi ustunlik beradi).

Кто может работать на должности заместителя директора по воспитанию молодежи в духе патриотизма?
Квалификационные требования на должность заместителя директора по подготовке молодежи в духе патриотизма – учителя начальных классов до призыва утверждены постановлением Кабинета Министров от 8 ноября 2023 года № 591 «До призыва в организациях образования «Положением о порядке организации начального обучения» и «Квалификацией руководителей и работников общеобразовательных школ», утвержденными приказом Министра дошкольного и школьного образования № 247 от 16 августа 2023 года, определены «описания». .
Согласно положению «О порядке организации первоначального обучения до призыва в образовательных организациях»:
Заместитель директора по воспитанию молодежи в духе патриотизма - учитель начального обучения, подлежащий призыву, принимается на работу и освобождается от должности директором образовательного учреждения по представлению районного (городского) управления делами обороны Исключаются образовательные учреждения системы министерств и ведомств, входящих в состав Вооружённых Сил. Учитываются образование кандидата, уровень военной, физической и педагогической подготовки, а также организаторские способности и развитые методические навыки.
Педагоги, окончившие военно-учебные факультеты высших учебных заведений и имеющие звание офицера запаса (запаса), а также уволенные с военной службы в запас по контракту на должность учителя начальных классов до призыва На должность назначаются опытные офицеры и унтер-офицеры с высшим образованием, за исключением уволенных с военной службы за поведение, порочащее имя военнослужащего.
Опытные медицинские работники или преподаватели, прошедшие обучение в Республиканском центре скорой медицинской помощи, привлекаются к обучению основам медицинских знаний по образовательной программе основного предмета подготовки до призыва в образовательных учреждениях и организуется во взаимодействии с министерствами и ведомствами. с образовательными учреждениями и Министерством здравоохранения Республики Узбекистан.
Согласно «Квалификационным характеристикам руководителей и сотрудников общеобразовательной школы» заместитель директора по подготовке молодежи в духе патриотизма – учитель предмета начального обучения до призыва:
➖ Окончившие курсы «Военное образование до призыва» высших учебных заведений, а также опытных офицеров запаса Вооруженных Сил Республики Узбекистан, при которых образование кандидата, уровень военной, физической и педагогической подготовки, а также а также хорошо сформированы организаторские способности и методические навыки;
➖ Проработав не менее 3 лет, в том числе не менее 1 года в сфере образования или на руководящих должностях в органах управления дошкольным и школьным образованием;
Дополнительные требования: знание образовательных правил. Государственный язык и (знание дополнительных языков приветствуется).