Davlat rahbari Andijon shahridagi 2-ixtisoslashtirilgan maktab-internatini ko‘zdan kechirdi.
Mazkur muassasa o‘tgan yili 50 milliard so‘m davlat budjeti mablag‘lari hisobidan qurilgan. U 504 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, 5-11 sinflarda aniq va tabiiy fanlarni chuqur o‘qitishga ixtisoslashgan. Maktabga o‘quvchilar viloyatning barcha shahar va tumanlaridan imtihon asosida olinadi.
Maktab-internatda 60 dan ortiq o‘quv va kompyuter xonalari, chet tili sinflari, laboratoriya mavjud. Shuningdek, 222 o‘rinli yotoqxona, oshxona, sport zali zamonaviy jihozlangan.
Prezident shu yerda o‘qituvchilar bilan suhbatlashdi. Maktabning yuqori sinflari bilan oliygoh dasturlari o‘rtasida uzviylikni ta’minlash, bir-birini takrorlaydigan darslarga yoshlarning vaqtini ketkazmasdan, ko‘proq amaliyotga yo‘naltirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Umuman, maktablarga ta’lim, tarbiya va ma’naviyat bo‘yicha yangi muhit olib kirish kerakligi ta’kidlandi.
Shuningdek, davlat rahbari Andijon shahrida bunyod etilayotgan Universal sport majmuasini borib ko‘rdi. Hozirda to‘rt ming tomoshabinga mo‘ljallangan yopiq zal qurilgan. Unda bir nechta sport turi bo‘yicha musobaqalar o‘tkazish mumkin bo‘ladi. Jumladan, joriy yil kuzda futzal bo‘yicha jahon chempionatining ayrim o‘yinlari shu yerda o‘tkaziladi.Yirik majmuada basseyn, kafe, restoran ham bo‘ladi. Mashhur sportchilarning mahorat maktablari uchun ham sharoit yaratiladi. Mashg‘ulotlar sport federatsiyalari va oliy ta’lim maskanlari bilan bog‘langan holda olib boriladi. Majmuani samarali ekspluatatsiya qilish, zamonaviy boshqaruvni joriy etish lozimligi aytildi.

Президент побывал во 2-й специализированной школе-интернате Андижана
Это учреждение было построено в прошлом году за счет 50 миллиардов сумов из государственного бюджета. Он имеет 504 места и специализируется на углубленном преподавании естественных и естественных наук в 5-11 классах. В школу принимаются учащиеся из всех городов и районов области на основе ЕГЭ.
В школе-интернате имеется более 60 учебных и компьютерных классов, классы иностранных языков, лаборатория. Также современно оборудованы общежитие на 222 места, кухня и тренажерный зал.
Здесь президент пообщался с учителями. Были даны указания обеспечить согласованность старших классов школы и университетских программ, направить больше практики на молодежь, не тратя время на повторяющиеся уроки. В целом было подчеркнуто, что в школах должна быть создана новая среда для образования, воспитания и духовности.
Глава государства также посетил строящийся в Андижане спортивный комплекс «Универсал». В настоящее время построен закрытый зал на четыре тысячи зрителей. Можно будет проводить соревнования по нескольким видам спорта. В частности, этой осенью здесь пройдут некоторые матчи чемпионата мира по футзалу.
В большом комплексе также будет бассейн, кафе и ресторан. Также будут созданы условия для школ мастерства известных спортсменов. Тренировки проводятся совместно со спортивными федерациями и высшими учебными заведениями. Было сказано, что необходимо эффективно использовать комплекс и внедрить современное управление.