“OpenBudget”da 1500 dan ortiq ovoz to‘plagan maktablarga qo‘shimcha mablag‘ ajratiladigan bo‘ldimi?
2023-yilda 1500 ovoz to‘plab, g‘olib bo‘lmagan maktablarning jihozlash bilan bog‘liq loyihalarini moliyalashtirish uchun qo‘shimcha mablag‘ ajratilishi haqida xabar bergandik.
Kuni-kecha Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Ahadbek Haydarov huquqshunos, bloger Xushnudbek Xudoyberdiyev bilan bo‘lib o‘tgan suhbatda “OpenBudget”ga aloqador bolgan koplab savollarga ham oydinlik kiritildi.
Avval xabar berganimizdek, “O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi Qonuniga ko‘ra “Tashabbusli byudjet”da 1500 dan ortiq ovoz to‘plagan, lekin g‘olib deb topilmagan jihozlash bilan bog‘liq loyihalarni moliyalashtirish uchun ta’lim muassasalariga qo‘shimcha mablag‘ ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Ya’ni, “OpenBudget”da ishtirok etgan ta’lim muassasalari 1500 dan ortiq ovoz to‘plab, lekin g‘olib deb topilmagan bo‘lsa ham, ushbu ta’lim muassasalari mazkur mablag‘lar hisobidan moliyalashtirib beriladi.
E’tibor bering,
Davlat byudjeti to‘g‘risidagi Qonunda faqatgina ta’lim muassasalarini jihozlash bilan bog‘liq loyihalarni moliyalashtirish nazarda tutilgan.
Ya’ni, “OpenBudget”da ta’lim muassasasi qandaydir bino qurish yoki boshqa bir loyihalar bo‘yicha ishtirok etgan bo‘lsa, buning uchun mablag‘ berilmaydi. Takroran aytamiz, ushbu mablag‘lar faqatgina jihozlash bilan bog‘liq bo‘lgan loyihalarni moliyalashtirish uchun yo‘naltiriladi.
Xalqtaliminfo.uz tahririyati tomonidan e’lon qilingan ushbu xabarni ayrimlar bu yolg‘on malumot degan holatlar ham juda ko‘p uchradi. Lekin shuni alohida ta’kidlab o‘tishimiz joizki, xalqtaliminfo.uz tahririyati yolg‘on, asoslanmagan ma’lumotlarni e’lon qilinmaydi.
Sababi ushbu ma’lumotlar aynan Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2023-yil 25-dekabrda imzolangan O‘RQ–886-sonli “O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi Qonundan olingan edi. (
Qonunning 24-25 sahifalari bilan tanishing)
Shuningdek, Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Ahadbek Haydarov ham ushbu ma’lumotni rasman tasdiqlab, 2023-yilda 1500 ovoz to‘plab, g‘olib bo‘lmagan ijtimoiy soha tashkilotlarini (bog‘cha, maktab, shifoxona) jihozlash bo‘yicha loyihalar moliyalashtirilishi, buning uchun 2024-yilgi Davlat byudjetida qariyb 200 mlrd so‘m mablag‘ ko‘zda tutilganligini ma’lum qildi.

Будут ли выделены дополнительные средства школе, имеющей более 1500 голосов в «Открытом бюджете»?
В 2023 году мы сообщали, что после сбора 1500 голосов будут выделены дополнительные средства на финансирование проектов, связанных с оснащением школ-непобедителей.
Заместитель министра экономики и финансов Ахадбек Хайдаров и юрист и блогер Хушнудбек Худойбердиев прояснили ряд вопросов, которые интересовали сотрудников образовательных учреждений, участвующих в OpenBudget со своими проектами.
Как мы ранее сообщали, согласно Закону «О Государственном бюджете Республики Узбекистан» в «Инициативном бюджете» для финансирования проектов, связанных с оборудованием, получивших более 1500 голосов, но не объявленных победителями, запланировано выделить дополнительные средства образовательным учреждениям.
То есть, даже если образовательные учреждения, участвующие в «Открытом бюджете», набрали более 1500 голосов, но не были объявлены победителями, эти учебные заведения будут финансироваться из этих средств. Обращаем ваше внимание, что Закон о государственном бюджете предусматривает финансирование только проектов, связанных с оснащением образовательных учреждений.
То есть, если образовательное учреждение участвовало в строительстве здания или других проектах в «Открытом бюджете», средства на это предоставлены не будут. Повторяем, эти средства будут направлены только на финансирование проектов, связанных с оборудованием.
Было много случаев, когда эта новость, опубликованная редакцией xalqtaliminfo.uz, является ложной новостью. Однако стоит отметить, что редакция xalqtaliminfo.uz не будет публиковать ложную, ничем не подтвержденную информацию. Причина в том, что данная информация взята из Закона №ORQ-886 «О государственном бюджете Республики Узбекистан», подписанного Президентом Шавкатом Мирзиёевым 25 декабря 2023 года.
Также заместитель министра экономики и финансов Ахадбек Хайдаров официально подтвердил эту информацию и собрал в 2023 году 1500 голосов за оснащение невыигравших организаций социальной сферы (детский сад, школа, больница). предусмотрено около 200 миллиардов сумов.