14:00 / 29.02.2024 4.09k
Sanepidqo‘mita Toshkent shahar boshqarmasi Yashnobod tuman bo‘limi bolalar va o‘smirlar gigiyenasi bo‘linmasi xodimlari tomonidan 156-sonli maktab oshxonasida murojaat asosida o‘rganish ishlari o‘tkazildi. Bu haqda xabar.uz nashri ma’lum qildi.
Aynan shu kabi nazorat tadbiri Olmazor tuman bo‘limi xodimlari tomonidan 134-sonli ta’lim muassasasida epidemiologik ko‘rsatkich asosida olib borilgan.
Nazorat davomida maktab oshxonasida taqiqlangan mayonez va ketchup qo‘shilgan mahsulotlar, rangli va gazli ichimliklar, saqichlar, qotirilgan nonlar, har xil turdagi qandolat mahsulotlari sotilayotganligi aniqlandi va o‘rnatilgan tartibda ushbu mahsulotlar brakeraj qilindi.
Eslatilishicha, maktab oshxonalarida taqiqlangan mahsulotlar savdosini cheklash va ularni nazorat qilib borish maktab hududida tashkil etilgan brakeraj komissiyasi vakolatiga ham kiradi.
Shuningdek, maktab oshxonasiga sotish uchun olib kelingan har bir mahsulotni sifat ko‘rsatkichlariga mosligi brakeraj komissiyasi tomonidan ko‘rib chiqilishi va taqiqlangan mahsulotlar ular tomonidan savdodan olinishi kerak, deyiladi Sanepidqo‘mita axborot xizmati xabarida.

It was found that prohibited products are sold in school canteens
On the basis of a request, the employees of the Children and Adolescent Hygiene Division of the Yashnabad District Department of the Sanepid Committee of the Tashkent City Administration conducted studies in the canteen of school No. 156. xabar.uz reported about this.
Such a control activity was carried out by the employees of the Almazor district department in educational institution No. 134 on the basis of epidemiological indicators.
During the inspection, it was found that prohibited products with mayonnaise and ketchup, colored and carbonated drinks, chewing gum, frozen bread, and various types of confectionery are being sold in the school cafeteria, and these products were locked up in the established order.
It should be noted that restricting and controlling the sale of prohibited products in school canteens is also within the competence of the brake commission established in the school area.
Also, each product brought to the school canteen for sale should be reviewed by the brakerage commission for compliance with quality indicators, and prohibited products should be removed from sale by them, the information service of the Sanepidcommittee says.