Finlandiya maktablarida ish vaqti
“Garchi Helsinkida to‘liq stavkada ishlagan bo‘lsamda, bu bor-yo‘g‘i 24 soatni tashkil etardi. Shundan 15 daqiqalik tanaffuslarni olib tashlaydigan bo‘lsak, ko‘pi bilan 18 soat o‘quv yuklamasi qoladi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, amerikalik o‘qituvchilarda bu ko‘rsatgich o‘rtacha 26,8 soatni tashkil etadi va ular (OESD) IHTT ga a’zo mamlakatlar ichida eng yuqori o‘rinni egallaydilar.
Finlandiya ta’lim muassasalari ko‘pincha 16:00 larda deyarli bo‘m-bo‘sh bo‘lib qoladi. Helsinkidagi maktabda ishlab yurgan kezlarimda bir kuni maktab direktori oldimga kelib, ochiqchasiga “Xo‘sh, nima bo‘ldi, uyda sizni kutishmayaptimi” deb so‘ragandi.
Boshqa safar soat uch yarimlar edi. Bo‘shab qolgan o‘qituvchilar xonasida ishlab o‘tirganimda, direktor xonim yana oldimga kelib “Uyga ketish vaqti bo‘ldi” degandi” — deb yozadi Helsinkidagi maktabda ishlagan amerikalik o‘qituvchi Timoti Uoker.
Demak, Finlandiya ta’lim mo‘jizalaridan biri xodimlar ko‘rsatgichi ularning ish stolida qancha vaqt o‘tkazishiga qarab emas balki, ish unumdorligiga qarab belgilanar ekan.
Shuningdek, Finlandiyada o‘quv yilining boshlanishi o‘quvchi uchun ham pedagog uchun ham hech qachon stressga aylanmasligi kerak degan qoida mavjud.
Ya’ni, Finlandiya maktablarida o‘qituvchilar ish joyiga o‘quv yili boshlanishidan ikki oy avval ham emas, bir oy avval ham emas atigi bir kun qolganda kelishadi.
Eng qizig‘i shundaki, fin maktablarida yangi o‘quv yilining birinchi kunida odatiy darslardan voz kechish amaliyoti juda keng tarqalgan. Ya’ni, maktabga qaytgan bolalarning dars jarayoni va maktabga qayta moslashib olishi uchun birinchi kunidanoq dars o‘tilmaydi.
Darslarning o‘ringa esa turli xil ko‘rinishdagi o‘yin va jismoniy mashqlar bajaradilar xolos. Bularning bari bolalar va o‘qituvchilarda stress hosil bo‘lishining oldini olish maqsadida qilinadi.
Aslida Finlandiya ta’limida juda katta moʻjizalar yo‘q. Ular shunchaki, ta’limga quvonch olib kirishgan. Barcha ta’lim ishtirokchilariga esa katta ishonch va erkinlik berganlar.

Working hours in Finland schools
"Although I worked full-time in Helsinki, it was only 24 hours. If we subtract the 15-minute breaks from this, there will be a maximum of 18 hours of study load.
American teachers are estimated to have an average of 26.8 hours, the highest among the (OESD) IHTT member countries.
Finland educational institutions are often almost empty at 4:00 p.m. When I was working at a school in Helsinki, one day the school principal came to me and openly asked, "Well, what's wrong, aren't you waiting at home?"
Another time it was half past three. When I was working in the empty teacher's room, the principal came to me again and said, "It's time to go home," writes Timothy Walker, an American teacher who worked at a school in Helsinki.
So, one of the wonders of Finnish education is that employees are rated not by how much time they spend at their desks, but by their productivity.
Also, in Finland, there is a rule that the beginning of the school year should never become stressful for both the student and the teacher. That is, in Finnish schools, teachers come to work only one day before the start of the academic year, not two months, not even a month.
The most interesting thing is that in Finnish schools, the practice of abandoning regular classes on the first day of the new school year is very common. That is, the children who have returned to school will not have lessons from the first day for the lesson process and for them to re-adapt to the school.
Instead of classes, they do various games and physical exercises. All this is done in order to prevent stress in children and teachers.
In fact, there are no great miracles in Finland education. They just brought joy to education. They gave great confidence and freedom to all participants of education.