Bu yil 202 ming nafardan ortiq pedagoglar attestatsiyada ishtirok etadi
Unda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Sardor Radjabov, vazir maslahatchisi Azizbek Turdiyev hamda vazirlik mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Ma’lum qilinishicha, bugungi kunga qadar attestatsiyada ishtirok etish uchun 243 ming 541 nafar pedagoglar onlayn ariza topshirib, ularning 202 ming nafardan ortig‘i ishtirok etishi kutilmoqda. Belgilangan mezonlar asosida 42 ta fandan uchta tilda (o‘zbek, rus, qoraqalpoq) 30 mingga yaqin nazorat sinov materiallari tayyorlangan. Malaka sinovlari joriy yilning 15-aprelidan boshlanishi rejalashtirilgan bo‘lib, aprel-may oylarida barcha hududlarda o‘tkaziladi.
Buning uchun Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar markazlari va Toshkent shahrida joylashgan ta’lim tashkilotlari, boshqa tashkilotlarning katta sig‘imdagi binolarida kompyuter xonalari va 1 900 ta kompyuter tayyor holatga keltirildi. Attestatsiya natijalari QR-kod qo‘yilgan elektron shakldagi pedagoglarning shaxsiy kabinetlariga yuboriladi.
Matbuot anjumanida 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan oliy malaka toifali o‘qituvchilarni attestatsiyaga jalb qilish, ijtimoiy tarmoqlarda pedagoglar attestatsiyasiga oid tarqalayotgan xabarlar, pedagogik mahorat bo‘yicha tushadigan testlar darajasi shuningdek, attestatsiya test sinovlari bo‘lib o‘tadigan kunlari pedagoglarga yaratib beriladigan sharoitlar xususida xalqtaliminfo.uz tahririyati rahbari Ulug‘bek Po‘latov vazirlik mas’ullaridan javob oldi.
Matbuot anjumanida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bilan hamkorlikda 2022-yil 2-avgustga qadar 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan oliy toifali o‘qituvchilarning yillik ish stajini qonunchilikda belgilangan tartibda hisoblab chiqib, ular orasidan shu toifaga kiradigan pedagoglar ro‘yxatini shakllantirish taklifi berildi. Vazirlik mutasaddilari esa bu masalaga tez orada oydinlik kiritilishini ma’lum qildi.
Tadbir soʻnggida jurnalistlarning mavzuga oid savollariga mutasaddilar tomonidan atroflicha javob berib oʻtildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi jamoatchilikni yana aldadimi?
Vazirlik bir oy avval OAV bilan ham hamkorlik, savollarga ochiq javob berishga tayyorligi, yaqin orada esa matbuot anjumani tashkil etilishi rejalashtirilayotganligi ma’lum qilingandi.