Xilola Umarova boshchiligidagi guruh Germaniyada
Vazir Xilola Umarova boshchiligidagi guruh Germaniya universitetlari bilan ta’limga doir samarali hamkorlik aloqalarini o‘rnatmoqda. Ayni vaqtda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi delegatsiya a’zolari Germaniyada bo‘lib turibdi.
Unda dastlab Myunxen texnika universitetida o‘tkazilgan “Chegaralarsiz: Germaniya va O‘zbekiston o‘rtasida ta’lim, fan va sanoat bo‘yicha hamkorlikning yangi bosqichi imkoniyatlari” mavzusidagi xalqaro simpoziumida ishtirok etdi. Simpoziumda vazir Hilola Umarova ikki davlat hamkorligida amalga oshirilgan ishlar haqida so‘z yuritdi. Xususan, vazirlik huzuridagi “Yangi O‘zbekiston” universiteti hamda Myunxen texnika universiteti hamkorligining 3 yillik faoliyati yuzasidan taqdimot ham tashkil etildi.
Tadbir doirasida Germaniyaning Siemens, Knorr-bremse, Airbus, Deloitte, IT4IPM, Linde kompaniyalari rahbarlari “Yangi O‘zbekiston” universitetida tashkil etiladigan Xalqaro sanoat maslahatlashuv kengashida ishtirok etish uchun taklif etildi. Aytish lozimki, mazkur Kengash talabalarning amaliyot jarayonlarini muntazam amalga oshirish, sanoatdagi masalalarni ilm-fan, tadqiqot orqali hal etish ishlarini tashkil qiladi. Unga nemis ilg‘or sanoat korxonalari bilan bir qatorda mahalliy korxonalar rahbarlari ham jalb qilinadi.
Simpozium doirasida tashkil etilgan uchrashuvlar davomida "Yangi O‘zbekiston" universiteti talabalarining sanoatga tayyor kadr bo‘lib borishi uchun turli laboratoriyalar ochish, Siemens kompaniyasi tomonidan universitetning yangi kompusida laboratoriya o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazadigan alohida trenajyor markazlari ochish uchun dastlabki kelishuvlarga erishildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ullari Myunxen texnik universiteti professorlari bilan o‘zaro hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash va professor-o‘qituvchilar almashinuvi dasturini kengaytirish bo‘yicha ham muhokamalar olib bordi. Xususan, “Yangi O‘zbekiston” universiteti delegatsiyasi hamda Mitvayda amaliy fanlar universiteti rahbariyati o‘rtasida o‘tkazilgan uchrashuvda ikki diplomli magistratura dasturini tashkil etish bo‘yicha anglashiluv memorandumi imzolandi. Unga ko‘ra Sanoat boshqaruvi, innovatsiya va biznesni rivojlantirish dasturida talabalar ikkinchi semestrni Germaniyada davom ettiradi.
Uchrashuvlar doirasida Ingolshtadt amaliy fanlar universiteti bilan ham anglashiluv memorandumi imzolandi. Unga ko‘ra, “Yangi O‘zbekiston” universiteti talabalari Ingolshtadt amaliy fanlar universitetining yaqin hamkori hisoblanuvchi Audi va BMW kabi korxonalarida amaliyot o‘tashlari mumkin. Vazir Hilola Umarova tashrif davomida Bavariya Parlamentining Ilm-fan va madaniyat ishlari bo‘yicha qo‘mitasi boshlig‘i Robert Brannekemper bilan uchrashdi. Qizg‘in ruhda o‘tkazilgan muzokaralarda hozirgi kunda Bavariya va O‘zbekiston o‘rtasidagi aloqalar, ta’lim va madaniyat sohalarida qo‘shma loyihalarni birgalikda tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi.
Germaniyaning Drezden texnika universiteti, Drezden amaliy fanlar universiteti, Frayberg texnika universiteti, Nyurenberg universiteti bilan ham keng ko‘lamli hamkorlik masalalari muhokama etildi. Jumladan, “Yangi O‘zbekiston” universiteti hamda mazkur oliygohlarning kelgusidagi ta’limga doir hamkorlik rejalari ko‘rib chiqildi.

Группа во главе с министром Хилолой Умаровой находится в Германии
Группа, возглавляемая министром Хилолой Умаровой, налаживает эффективное образовательное сотрудничество с немецкими университетами. В настоящее время члены делегации Министерства дошкольного и школьного образования находятся в Германии.
Сначала он принял участие в международном симпозиуме «Без границ: возможности нового этапа сотрудничества Германии и Узбекистана в образовании, науке и промышленности», проходившем в Техническом университете Мюнхена. На симпозиуме министр Хилола Умарова рассказала о проделанной работе в сотрудничестве между двумя странами. В частности, была организована презентация о трехлетнем сотрудничестве Нового Узбекского университета и Мюнхенского технического университета при министерстве.
В рамках мероприятия руководители немецких компаний Siemens, Knorr-bremse, Airbus, Deloitte, IT4IPM, Linde были приглашены принять участие в Международном промышленном консультативном совете, организованном в Новоузбекском университете. Следует сказать, что этот Совет организует регулярное проведение практических занятий студентов, решение проблем промышленности посредством науки и исследований. В нем будут задействованы передовые промышленные предприятия Германии, а также руководители местных предприятий.
В ходе встреч, организованных в рамках симпозиума, были достигнуты первоначальные договоренности об открытии различных лабораторий для студентов Университета «Новый Узбекистан» для подготовки кадров, а также об открытии отдельных учебных центров для проведения лабораторных занятий компанией Siemens в г. новый кампус университета.
Представители Министерства дошкольного и школьного образования провели переговоры с профессорами Мюнхенского технического университета о дальнейшем укреплении взаимного сотрудничества и расширении программы обмена профессорами-педагогами. В частности, на встрече, состоявшейся между делегацией Университета «Новый Узбекистан» и руководством Университета прикладных наук Митвайды, был подписан меморандум о взаимопонимании по созданию двухдипломной магистерской программы. По его словам, студенты программы «Промышленный менеджмент, инновации и развитие бизнеса» продолжат второй семестр в Германии.
В рамках встреч подписан меморандум о взаимопонимании с Ингольштадтским университетом прикладных наук. По его словам, студенты Университета «Янги Узбекистан» могут пройти стажировку в таких компаниях, как Audi и BMW, которые являются близкими партнерами Ингольштадтского университета прикладных наук. В ходе визита министр Хилола Умарова встретилась с главой комитета по науке и культуре баварского парламента Робертом Браннекемпером. В ходе жарких переговоров обсуждались вопросы взаимоотношений Баварии и Узбекистана, совместной организации совместных проектов в сфере образования и культуры.
Обсуждались также вопросы широкомасштабного сотрудничества с Дрезденским технологическим университетом Германии, Дрезденским университетом прикладных наук, Фрайбергским технологическим университетом, Нюрнбергским университетом. В частности, были рассмотрены планы сотрудничества Университета «Новый Узбекистан» и этих вузов по вопросам будущего образования.