“Informatika” fani uchun ajratilgan haftalik oʻquv soatlari qanday taqsimlanadi?
Xabaringiz bor, Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 2024-yil 3-martdagi 94-sonli buyrug‘i bilan umumiy oʻrta taʼlim maktablari uchun 2024-2025-oʻquv yiliga moʻljallangan tayanch oʻquv reja tasdiqlangan.
Unga ko‘ra “Informatika va axborot texnologiyalari” fani uchun ajratilgan haftalik oʻquv soatlari quyidagicha taqsimlanadi:
• 1-2- va 5-8-sinflarda 1 soatdan;
• 9-11-sinflarda 2 soatdan oʻqitiladi.
1-2-sinflarda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani oʻquvchilarning mantiqiy fikrlashini rivojlantirishga asoslanganligi sababli mazkur fan boshlangʻich sinf oʻqituvchilari va 5-11-sinflarda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani oʻqituvchilari tomonidan oʻqitiladi.
Bunda, ushbu fan dars soatlari Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya roʻyxatlarini shakllantirish tartibi toʻgʻrisidagi nizomning (Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2020-yil 30-iyundaroʻyxatdan oʻtkazilgan, roʻyxat raqami 3271) 15-bandida belgilangan koʻrsatkichlar ketma-ketligi asosida taqsimlanadi.

How are the weekly teaching hours allocated for computer science divided?
As you know, by order of the Minister of Pre-school and School Education No. 94 dated March 3, 2024, the basic curriculum for general secondary schools for the 2024-2025 academic year was approved.
According to it, the weekly study hours allocated for the subject "Informatics and information technologies" are distributed as follows:
- 1 hour in grades 1-2 and 5-8;
- In grades 9-11, it is taught for 2 hours.
In grades 1-2, "Informatics and information technologies" is taught by primary school teachers, and "Informatics and information technologies" in grades 5-11, as it is based on the development of students' logical thinking.
In this case, the lesson hours of this subject are distributed based on the sequence of indicators specified in paragraph 15 of the regulation on the procedure for the completion of classes and the formation of tariff lists in general education institutions (registered by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan on June 30, 2020, list number 3271).