“Informatika” fani uchun ajratilgan haftalik oʻquv soatlari qanday taqsimlanadi?
Xabaringiz bor, Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 2024-yil 3-martdagi 94-sonli buyrug‘i bilan umumiy oʻrta taʼlim maktablari uchun 2024-2025-oʻquv yiliga moʻljallangan tayanch oʻquv reja tasdiqlangan.
Unga ko‘ra “Informatika va axborot texnologiyalari” fani uchun ajratilgan haftalik oʻquv soatlari quyidagicha taqsimlanadi:
• 1-2- va 5-8-sinflarda 1 soatdan;
• 9-11-sinflarda 2 soatdan oʻqitiladi.
1-2-sinflarda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani oʻquvchilarning mantiqiy fikrlashini rivojlantirishga asoslanganligi sababli mazkur fan boshlangʻich sinf oʻqituvchilari va 5-11-sinflarda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani oʻqituvchilari tomonidan oʻqitiladi.
Bunda, ushbu fan dars soatlari Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya roʻyxatlarini shakllantirish tartibi toʻgʻrisidagi nizomning (Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2020-yil 30-iyundaroʻyxatdan oʻtkazilgan, roʻyxat raqami 3271) 15-bandida belgilangan koʻrsatkichlar ketma-ketligi asosida taqsimlanadi.

Как распределяются еженедельные учебные часы по информатике?
Как известно, приказом министра дошкольного и школьного образования № 94 от 3 марта 2024 года утверждена основная учебная программа для общеобразовательных средних школ на 2024-2025 учебный год.
Согласно ему, еженедельные учебные часы, отведенные на предмет «Информатика и информационные технологии», распределяются следующим образом:
- 1 час в 1-2 и 5-8 классах;
- В 9-11 классах его преподают 2 часа.
В 1-2 классах «Информатику и информационные технологии» преподают учителя начальных классов, а «Информатику и информационные технологии» в 5-11 классах, так как она основана на развитии логического мышления учащихся.
При этом урочные часы по данному предмету распределяются исходя из последовательности показателей, указанных в пункте 15 положения о порядке завершения занятий и формирования тарифных списков в общеобразовательных учреждениях (зарегистрированных Минюстом). Республики Узбекистан от 30 июня 2020 года, опись № 3271).
В этом году 100 преподавателей информатики из каждой области пройдут обучение по этой программе в Университете Нового Узбекистана.
Предмет "Информатика и информационные технологии" преподается учителями начальных классов в 1-2-3 классах.