Milliy sertifikat masalasida yangilik kutilmoqda
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 10-yanvardagi 17-son qarori bilan endilikda milliy sertifikat uchun natijalarini hisoblashda Rash modeliga o‘tildi. Unga ko‘ra:
- 46 — 49,9 ball olgan talabgorga C darajali sertifikat beriladigan bo‘ldi.
Shu sababli, milliy sertifikatga ustama olish uchun pedagoglar necha ball yig‘ishi kerakligi ochiq qolayotgandi.
Chunki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan imzolangan hujjat Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 10-yanvardagi 17-son qaroriga muvofiqlashtirilmagandi.
Xalqtaliminfo.uz manbasiga ko‘ra ayni vaqtda qonun hujjatlariga o‘zgarish kiritish haqidagi loyiha ishlab chiqilib, Adliya vazirligiga kiritilgan va tasdiqlanishi kutilmoqda. Hujjat loyihasida esa pedagoglar foydasiga xizmat qiluvchi normalar mavjud.
Bu masala bo‘yicha ertaga, 7-may kuni soat 11:00 da Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan xalqaro tan olingan va milliy baholash tizimidagi sertifikatlarga ustama berish tartibiga bag‘ishlangan jonli muloqotda yanada batafsil ma’lumot beriladi.

Ожидается обновленная информация по вопросу выдачи национального сертификата.
Как известно, постановлением Кабинета Министров №17 от 10 января 2024 года расчет результатов для национального сертификата теперь переведен на модель Rush. По его словам:
- Оценка А+ для кандидата, набравшего более 70 баллов;
- 65 – 69,9 баллов для претендента уровня А;
- Оценка B+ для кандидата, набравшего 60 — 64,9 балла;
- 55 – 59,9 баллов претенденту уровня B;
- Оценка C+ для кандидата, набравшего 50 — 54,9 балла;
- Кандидату, набравшему 46-49,9 баллов, будет вручен сертификат уровня C.
Поэтому было неясно, сколько баллов должны набрать педагоги, чтобы получить продление национального сертификата.
Потому что документ, подписанный Миндошкольным и школьным образованием и Минэкономики и финансов, не был согласован с решением Кабмина №17 от 10 января 2024 года.
По словам источника Xalqtaliminfo.uz, одновременно с этим разработан проект изменений в законодательство, который передан в Минюст и ожидается одобрение. В проекте документа определены нормы, служащие интересам педагогов.
Более подробная информация по этому поводу будет дана завтра, 7 мая, в 11:00 в прямом эфире обсуждения Миндошкольного и школьного образования порядка выдачи сертификатов в международно-признанной и национальной системе оценки.