Milliy sertifikat masalasida yangilik kutilmoqda
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 10-yanvardagi 17-son qarori bilan endilikda milliy sertifikat uchun natijalarini hisoblashda Rash modeliga o‘tildi. Unga ko‘ra:
- 46 — 49,9 ball olgan talabgorga C darajali sertifikat beriladigan bo‘ldi.
Shu sababli, milliy sertifikatga ustama olish uchun pedagoglar necha ball yig‘ishi kerakligi ochiq qolayotgandi.
Chunki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan imzolangan hujjat Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 10-yanvardagi 17-son qaroriga muvofiqlashtirilmagandi.
Xalqtaliminfo.uz manbasiga ko‘ra ayni vaqtda qonun hujjatlariga o‘zgarish kiritish haqidagi loyiha ishlab chiqilib, Adliya vazirligiga kiritilgan va tasdiqlanishi kutilmoqda. Hujjat loyihasida esa pedagoglar foydasiga xizmat qiluvchi normalar mavjud.
Bu masala bo‘yicha ertaga, 7-may kuni soat 11:00 da Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan xalqaro tan olingan va milliy baholash tizimidagi sertifikatlarga ustama berish tartibiga bag‘ishlangan jonli muloqotda yanada batafsil ma’lumot beriladi.

An update on the issue of the national certificate is expected
As you know, with the decision of the Cabinet of Ministers No. 17 of January 10, 2024, the calculation of the results for the national certificate has now been switched to the Rush model. According to him:
- 55 - 59.9 points to the applicant B level;
- The candidate who got 46-49.9 points will be given a C-level certificate.
Therefore, it was unclear how many points pedagogues should collect in order to get an extension to the national certificate.
Because the document signed by the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Economy and Finance was not coordinated with the decision of the Cabinet of Ministers No. 17 of January 10, 2024.
According to the source of Xalqtaliminfo.uz, at the same time, a draft of amendments to the legislation was developed, submitted to the Ministry of Justice and is expected to be approved. In the draft document, norms serving the benefit of pedagogues are defined.
More detailed information on this matter will be given tomorrow, May 7, at 11:00 a.m. in a live discussion by the Ministry of Preschool and School Education on the procedure for awarding certificates in the internationally recognized and national evaluation system.