Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bilan memorandum imzolandi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Xalq ta’limi Info tahririyati hamda Profi University o‘rtasida joriy yilning 28-may kuni memorandum imzolandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Boqiev Farhod Esonovich, “Profi University” nodavlat oliy ta’lim muassasasi rektori Shoumarov G‘ayrat Baxromovich hamda “Xalq ta’limi info” tahririyati direktori Po‘latov Ulug‘bek Shavkat o‘g‘li tomonidan imzolangan memorandum doirasida turli xil yo‘nalishlarda hamkorlik ishlari amalga oshiriladi.
Memorandum pedagog xodimlarni shaxsiy rivojlantirish, ulardagi stress darajasini tahlil qilib borish hamda ularga doimiy ijtimoiy-psixologik xizmat ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish, fan va ta’lim hamkorligini ta’minlash orqali tomonlarning ilmiy salohiyati va amaliy tajribasidan birgalikda samarali foydalanish maqsadida imzolandi.
Endilikda ta’lim muassasalarida “Sterssiz ta’lim” loyihasi ham amalga oshiriladi. Loyiha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi huzuridagi O‘quvchilarni kasb-hunarga yo‘naltirish va psixologik-pedagogik respublika tashxis markazi hamda “Profi University” nodavlat oliy ta’lim muassasasining malakali professor-o‘qituvchilari tomonidan amalga oshiriladi.
Mazkur loyiha doirasida pedagog xodimlarni shaxsiy rivojlantirish, ulardagi stress darajasini tahlil qilib borish va ularga doimiy ijtimoiy-psixologik xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, memorandumda quyidagi asosiy hamkorlik yo‘nalishlari belgilandi:
• fan, ta’lim va ishlab chiqarishdagi istiqbolli innovatsion metodlarni ta’lim jarayoniga samarali tatbiq etish;
• kelishuv asosida ta’lim-tarbiya tizimining ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha seminarlar, treninglar, davra suhbatlari, uchrashuvlar, shuningdek, ko‘rik-tanlov va ko‘rgazmalar tashkil etish;
• ta’lim tuzilmasi, mazmuni va uni amalga oshirish shart-sharoitlari, shuningdek, ta’lim oluvchilarining jismoniy, shaxsiy, intellektual, ilmiy, kasbiy sifatlariga qo‘yiladigan talablarni takomillashtirish orqali mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirish;
• rahbar va pedagog xodimlarga stresslarni yengish bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqish va soha mutaxassislari uchun o‘quv seminarlar tashkil etish  bo‘yicha hamkorlik qilib borish.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Farxod Boqiyev, Xalq ta’limi Info tahririyati direktori, Profi University pedagogik masalalar bo‘yicha rektor maslahatchisi Ulug‘bek Po‘latov, shuningdek Respublika tashxis markazi hamda vazirlik mas’ul xodimlari ishtirokida "Stressiz ta’lim" loyihasini amalga oshirish yuzasidan uchrashuv bo‘lib o‘tgani haqida xabar bergandik.

A memorandum was signed with the Ministry of Preschool and School Education
On May 28 of this year, a memorandum was signed between the Ministry of Pre-school and School Education, Public Education Info editorial office and Profi University.
Boqiev Farhod Esonovich, Deputy Minister of Preschool and School Education, Shoumarov Ghairat Bakhromovich, Rector of "Profi University" Non-State Higher Education Institution, and Polatov Ulug'bek Shavkat Og, Director of "People's Education Info" Editorial Office According to the memorandum signed by Mr.
The memorandum was signed in order to effectively use the scientific potential and practical experience of the parties by providing scientific and educational cooperation for the personal development of pedagogues, analyzing their stress level and providing them with constant social and psychological services.
Now the "Education Without Stress" project will be implemented in educational institutions. The project is carried out by qualified professors and teachers of the "Profi University" non-state higher educational institution and the psychological-pedagogical republican diagnostic center of the Ministry of Preschool and School Education.
Within the framework of this project, personal development of pedagogues, analysis of their stress levels and continuous social and psychological services will be carried out.
In addition, the following main directions of cooperation were defined in the memorandum:
- effective application of promising innovative methods in science, education and production to the educational process;
- organizing seminars, trainings, round talks, meetings, as well as auditions and exhibitions on the priority directions of the education system based on the agreement;
- improving the quality of training of specialists by improving the structure, content and conditions of its implementation, as well as requirements for the physical, personal, intellectual, scientific, and professional qualities of learners;
- working together to develop practical recommendations for leaders and pedagogues to overcome stress and organize educational seminars for industry experts.