Bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarida dam oladigan bolalar qamrovi kengaytiriladi
“Bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarida dam oladigan bolalar qamrovini kengaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident Qarori (PQ-199-son, 29.05.2024 y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, tadbirkorlik sub’yektlari va xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarni jalb etgan holda belgilangan statsionar bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlari negizida quyidagi mexanizmlar orqali o‘zaro manfaatli hamkorlik loyihalari amalga oshiriladi:
• oromgohlar hududining bir qismida yangi binolarni qurish yoki mavjud binolarni ta’mirlash va jihozlash sharti bilan oromgohlar bino-inshootlari va yer uchastkalarining bir qismini 15 yilgacha muddatga hamkorlarga ijaraga berish;
• oromgohlar hududida yangi binolarni qurish yoki mavjud binolarni ta’mirlash va jihozlash sharti bilan oromgohlar bino-inshootlari va yer uchastkalarini yozgi mavsumdan tashqari paytda foydalanish uchun 10 yilgacha muddatga hamkorlarga ijaraga berish;
• oromgohlar hududida yangi binolarni qurish yoki mavjud binolarni ta’mirlash va jihozlash, shuningdek, yozgi mavsum paytida oromgohlar tashkil etish sharti bilan oromgohlar bino-inshootlari va yer uchastkalarini 10 yilgacha muddatga hamkorlarga ijaraga berish.
Bunda mazkur nazarda tutilgan hamkorlik loyihalari O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi tomonidan ishlab chiqiladigan shartlar asosida hamkorlarga “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali taklif etiladi.
Shuningdek, belgilangan oromgohlarning bino-inshootlari va yer uchastkalarini yozgi mavsumdan tashqari paytda hamkorlarga ijaraga berish orqali ularni o‘zini o‘zi moliyalashtirish tizimiga o‘tkaziladi.

22:00 / 30.05.2024 7.61k
The Presidential Decree "On measures aimed at expanding the coverage of children resting in children's health centers" (PQ-199, 29.05.2024) was adopted.
According to the decision, mutually beneficial cooperation projects will be implemented through the following mechanisms on the basis of the designated stationary children's health camps involving business entities and economic entities:
• to rent a part of the camp buildings and land plots to partners for a period of up to 15 years, on the condition of building new buildings or repairing and equipping the existing buildings in a part of the camp territory;
• Leasing camp buildings and land plots to partners for a period of up to 10 years for use outside the summer season, provided that new buildings are built on the territory of the camps or the existing buildings are repaired and equipped;
• construction of new buildings or repair and equipping of existing buildings on the territory of the camps, as well as leasing the buildings and land plots of the camps to partners for a period of up to 10 years, with the condition of establishing camps during the summer season.
The mentioned cooperation projects are offered to partners through the electronic trading platform "E-auction" on the basis of the conditions developed by the Federation of Trade Unions of Uzbekistan.
Also, by renting out the buildings and land plots of the designated camps to partners during the off-season, they will be transferred to the self-financing system.