Bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarida dam oladigan bolalar qamrovi kengaytiriladi
“Bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarida dam oladigan bolalar qamrovini kengaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident Qarori (PQ-199-son, 29.05.2024 y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, tadbirkorlik sub’yektlari va xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarni jalb etgan holda belgilangan statsionar bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlari negizida quyidagi mexanizmlar orqali o‘zaro manfaatli hamkorlik loyihalari amalga oshiriladi:
• oromgohlar hududining bir qismida yangi binolarni qurish yoki mavjud binolarni ta’mirlash va jihozlash sharti bilan oromgohlar bino-inshootlari va yer uchastkalarining bir qismini 15 yilgacha muddatga hamkorlarga ijaraga berish;
• oromgohlar hududida yangi binolarni qurish yoki mavjud binolarni ta’mirlash va jihozlash sharti bilan oromgohlar bino-inshootlari va yer uchastkalarini yozgi mavsumdan tashqari paytda foydalanish uchun 10 yilgacha muddatga hamkorlarga ijaraga berish;
• oromgohlar hududida yangi binolarni qurish yoki mavjud binolarni ta’mirlash va jihozlash, shuningdek, yozgi mavsum paytida oromgohlar tashkil etish sharti bilan oromgohlar bino-inshootlari va yer uchastkalarini 10 yilgacha muddatga hamkorlarga ijaraga berish.
Bunda mazkur nazarda tutilgan hamkorlik loyihalari O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi tomonidan ishlab chiqiladigan shartlar asosida hamkorlarga “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali taklif etiladi.
Shuningdek, belgilangan oromgohlarning bino-inshootlari va yer uchastkalarini yozgi mavsumdan tashqari paytda hamkorlarga ijaraga berish orqali ularni o‘zini o‘zi moliyalashtirish tizimiga o‘tkaziladi.

Будет расширен охват детей, отдыхающих в детских оздоровительных лагерях
Принят Указ Президента «О мерах, направленных на расширение охвата детей, отдыхающих в детских оздоровительных центрах» (PQ-199 от 29.05.2024).
Согласно решению, проекты взаимовыгодного сотрудничества будут реализовываться через следующие механизмы на базе выделенных стационарных детских оздоровительных лагерей с участием субъектов предпринимательства и хозяйствующих субъектов:
• сдать в аренду партнерам часть зданий лагеря и земельные участки на срок до 15 лет при условии строительства новых зданий или ремонта и оборудования существующих зданий на части территории лагеря;
• Сдача в аренду партнерам зданий лагерей и земельных участков на срок до 10 лет для использования вне летнего сезона при условии строительства на территории лагерей новых зданий или ремонта и оборудования существующих зданий;
• строительство новых зданий или ремонт и оснащение существующих зданий на территории лагерей, а также сдача в аренду зданий и земельных участков лагерей партнерам на срок до 10 лет с условием создания лагерей в летний период время года.
Указанные проекты сотрудничества предлагаются партнерам через электронную торговую площадку «Е-аукцион» на основе условий, разработанных Федерацией профсоюзов Узбекистана.
Также, сдав в межсезонье здания и земельные участки выделенных лагерей партнерам, они будут переведены на систему хозрасчета.