"RayONO"ga boshliqlik uchun $55 000, o‘qituvchilikka $1000: ishga kiritib qo‘ymoqchi bo‘lganlarga hukm o‘qildi
09:26 / 12.08.2024 4.96k
Kun.uz nashri bergan xabarga ko‘ra, Navoiy shahrida 1000 dollarga maktabga o‘qituvchilikka ishga kiritib qo‘ymoqchi bo‘lgan mahalla raisi, Qashqadaryoda 55 ming dollarga “RayONO” mudiri lavozimiga joylashtirib qo‘yishni va’da qilgan “Barkamol avlod” bolalar maktabi direktori jinoiy jazoga tortildi.
Ko‘kdala tumanidagi “Barkamol avlod” bolalar maktabi direktori X.I. (ayol) 6 yilga ozodlikdan mahrum qilindi. U firibgarlik va pora berishda ayblangan.
Kun.uz o‘rgangan sud hukmida keltirilishicha, 2022-yil 2-iyun kunidan Ko‘kdala tumanidagi “Barkamol avlod” bolalar maktabi direktori lavozimida ishlab kelgan 42 yoshli X.I. o‘zganing pullarini firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritishni maqsad qilgan.
U ushbu maqsadda Qarshi tumanidagi 12-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktorining o‘quv ishlari bo‘yicha o‘rinbosari lavozimida ishlovchi shaxs ishonchiga kirib, ta’lim sohasida yuqori lavozimda ishlovchi tanishi orqali uni Yakkabog‘ tumani Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi mudiri lavozimiga ishga joylashtirib qo‘yish haqida yolg‘on va’dalar bergan.
X.I. buning evaziga 55 ming AQSh dollari berishni talab qilgan. Shuningdek, direktor o‘rinbosariga “Best Publication” ilmiy tadqiqotlar hamda yoshlarni qo‘llab-quvvatlash markazining “Eng yaxshi xizmatlari uchun” esdalik nishoni olib berish evaziga uning 4 mln so‘m pulini qo‘lga kiritgan.
U 2024-yil 11-fevral kuni Toshkent shahar Mirzo Ulug‘bek tumanidagi “Sayyor” kafesida direktor o‘rinbosaridan “RayONO” mudirligi uchun kelishilgan 55 ming dollardan 30 ming dollarini qo‘lga kiritgan vaqtida o‘tkazilgan tezkor tadbirda ushlangan.
X.I. o‘ziga qo‘yilgan ayblovga iqrorlik bildirmasdan, suddan o‘ziga nisbatan oqlov hukmi chiqarishni so‘ragan. Ammo uning qilmishi guvohlarning ko‘rsatmalari bilan o‘z isbotini topgan.
Sud hukmi bilan X.I. Jinoyat kodeksining 25,168-moddasi 4-qismi “a” bandi va 28,211-moddasi 3-qismining “a” bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilgan.
Unga nisbatan 1 yil muddatga davlat ishtirokidagi tashkilotlarda mansabdorlik lavozimlarida ishlash huquqidan mahrum qilgan holda 6 yil 2 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan. X.I.ga qo‘llangan garov tarzidagi ehtiyot chorasi o‘zgartirilib, u sud zalida qamoqqa olingan.
Navoiy shahridagi Bahor mahallasi raisi I.Z. (erkak) esa tanishidan uni hokimlikdagi tanishi orqali shahardagi maktablardan biriga o‘qituvchilikka ishga kirgizib qo‘yish uchun 1000 dollar so‘ragan. Rais kelishilgan puldan 5,6 mln so‘mini olgan vaqtida tezkor tadbirda qo‘lga olingan.
I.Z. sudda aybiga iqror bo‘lib, pul sog‘ligi yomonlashgani uchun dori-darmon olishga kerak bo‘lganini, uni shu maqsadda olganini bildirgan hamda qilmishidan pushaymonligini aytib, suddan yengillik so‘ragan.
Sud hukmi bilan I.Z. Jinoyat kodeksining 25,168-moddasi 1-qismi va 28,211-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilgan. Unga 2 yil 1 oy ozodlikni cheklash jazosi tayinlangan.
Mahalla raisiga soat 22:00 dan 6:00 gacha bo‘lgan vaqt oralig‘ida o‘z yashash uyidan chiqmaslik, restoranlar, kafelar, barlar, klublar, diskotekalarga bormaslik, alkogolli ichimliklar ichmaslik, Navoiy viloyat hududidan tashqariga chiqmaslik kabi qo‘shimcha cheklovlar yuklatilgan.

$55 000 за начальство в "РайОНО," $1000 за преподавателя: приговорены те, кто хотел устроить на работу
09:26 / 12.08.2024 2.83k
По данным издания Kun.uz, председатель махалли, который хотел устроить на работу учителем в школу за 1000 долларов в городе Навои, и директор детской школы "Баркамол авлод," который обещал устроить на должность заведующего "РайОНО" за 55 тысяч долларов в Кашкадарье, были привлечены к уголовной ответственности.
Директор детской школы "Баркамол авлод" Кукдалинского района Х.И. (женщина) приговорена к 6 годам лишения свободы. Он обвинялся в мошенничестве и даче взятки.
Согласно приговору суда, изученному Kun.uz, 42-летний Х.И., который с 2 июня 2022 года работал директором детской школы "Баркамол авлод" в Кокдалинском районе, имел целью завладеть чужими деньгами путем мошенничества.
С этой целью он вошел в доверие человека, работающего заместителем директора по учебной работе средней общеобразовательной школы No12 Каршинского района, и через своего знакомого, занимающего высокую должность в сфере образования, дал ложные обещания о его трудоустройстве на должность заведующего отделом дошкольного и школьного образования Яккабагского района.
Х.И. потребовал взамен 55 тысяч долларов США. Также он получил 4 млн сумов в обмен на получение заместителю директора памятной медали "За лучшие заслуги" центра научных исследований и поддержки молодежи "Best Publication."
Он был задержан 11 февраля 2024 года в ходе оперативного мероприятия, проведенного в кафе "Sayyor" Мирзо-Улугбекского района Ташкента, когда он выиграл у заместителя директора 30 тысяч долларов из 55 тысяч долларов, согласованных с директором "RayONO."
Х.И. не призналась в предъявленном ей обвинении и попросила суд вынести оправдательный приговор. Но его проступки были подтверждены показаниями свидетелей.
Приговором суда Х.И. признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных пунктом "а" части 4 статьи 25,168 и пунктом "а" части 3 статьи 28,211 Уголовного кодекса.
Ему назначено наказание в виде лишения свободы сроком на 6 лет и 2 месяца с лишением права занимать должностные должности в организациях с государственным участием сроком на 1 год. Мера пресечения в виде залога, примененная к Х.И., была изменена, и он был заключен под стражу в зале суда.
Председатель махалли "Бахор" города Навои И.З. (мужчина) попросил у знакомого 1000 долларов, чтобы устроить его на работу учителем в одну из школ города через знакомого в хокимияте. Председатель был задержан в ходе оперативного мероприятия при получении 5,6 млн сумов из согласованной суммы.
И.З. признал свою вину в суде и заявил, что ему нужно было получать лекарства из-за ухудшения состояния его здоровья, он получил их с этой целью, а также раскаялся в содеянном и попросил суд о смягчении.
Приговором суда И.З. признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 25, 168 и частью 1 статьи 28,211 Уголовного кодекса. Ему назначено наказание в виде 2 лет и 1 месяца ограничения свободы.
На председателя махалли возложены дополнительные ограничения, такие как не выходить из дома с 22:00 до 6:00, не посещать рестораны, кафе, бары, клубы, дискотеки, не пить алкогольные напитки, не выходить за пределы Навоийской области.