Avvallari “Avgust kengashi” deya nomlangan tadbirlar hozirgi kunda “Ustozlar milliy forumi” sifatida uzviy davom ettirilyapti. Forum doirasida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan tizimda ishlayotgan o‘qituvchilarni muntazam tarzda yangiliklardan xabardor qilish, ilg‘or metodikalar bilan tanishtirish va tajriba almashish maqsadida o‘quv treninglari tashkil etildi.
Mazkur forumdan ko‘zlangan maqsad tizimda olib borilayotgan islohotlar, ta’lim mazmunini takomillashtirish borasida amalga oshirilgan ishlar bilan tanishtirish hamda o‘quv rejalar, o‘quv dasturlar, darsliklar, yangi baholash tizimi, shuningdek, o‘quv jarayoniga tatbiq etiladigan ilg‘or metodikalarning mazmun-mohiyatini soha xodimlariga yetkazishdan iborat.
Mazkur forumda respublikaning barcha hududlaridan 400 nafar ilg‘or, tashabbuskor, yetakchi o‘qituvchi va tarbiyachilar jalb etildi.
Tadbirda maktabgacha va maktab ta’limi tizimda bir qator ijobiy o‘zgarishlar amalga oshirilgani ta’kidlandi.
Xususan, maktabgacha ta’lim tashkilotlari soni 37 548 taga (2023-yilda 33 942 ta), 3-7 yoshli bolalarning qamrab olish darajasi 74,6 foizga (2023 - 74 foiz), 6 yoshlilarning qamrovi 93 foizga yetkazildi.
Pedagoglarning ilg‘or tajribasini ommalashtirishga qaratilgan maxsus platforma ishga tushirilib, 15 716 ta ilg‘or metodikalar ommalashtirildi.
500 ta maktabda ixtisoslashtirilgan maktablarining baholash tizimi joriy etilishi natijasida o‘zlashtirish 53 dan 59 foizga o‘sgan. Nufuzli va mintaqaviy olimpiadalarda o‘quvchilar tomonidan 2023/2024-o‘quv yilida hozirgacha jami 91 ta medal qo‘lga kiritildi.
Shuningdek, Al-Xorazmiy nomidagi yosh matematiklar ikkinchi xalqaro olimpiadasi va Buxoro shahrida Abu Ali Ibn Sino nomidagi xalqaro biologiya olimpiadasi o‘tkazildi. Mazkur yutuqlarning barchasi tizimli ishlar natijasi hisoblanadi.
Ma’lumot uchun: Mazkur forum tadbirlari an’anaviy tarzda kaskad usulida 19-20-avgust sanalarida viloyat miqyosida, 23-24-avgust sanalarida tuman (shahar)lar miqyosida, 27-30-avgust sanalarida barcha ta’lim muassasalarida tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Forum doirasida xususan quyidagi mavzularda trening mashg‘ulotlari tashkil etiladi:
- maktabgacha ta’lim tashkilotlarida tarbiyaviy ishlar samaradorligini oshirishda tarbiyachi-pedagoglarning roli;
- darsliklarda qo‘llanilgan ilg‘or metodikalar;
- tabiiy fanlarni o‘qitishda 5E modeli, jumladan, jalb qilish (engagement), tadqiq etish (exploration), tushuntirish (explanation), qo‘llash (elaboration), baholash (evaluation), aniq fanlarni o‘qitishda MRT – “moddiy-rasmli-timsolli” (CPA – Concrete-Pictorial-Abstract) yondashuvlarini amaliyotga samarali tatbiq etish;
- o‘quvchilarda 21 asr ko‘nikmalarini rivojlantirish;
- tadqiqotchilik, kommunikativlik, raqamli va media savodxonlik, muammoni hal qilish ko‘nikmalarini rivojlantirish;
- loyihaga asoslangan ta’lim, tadqiqotchilikka asoslangan ta’lim, o‘quvchiga yo‘naltirilgan ta’lim (Student-centered learning)ni o‘quv jarayoniga joriy etish.
"Qo‘qon tajribasi" asosida butun respublika bo‘ylab seminar tashkil etish rejalashtirilmoqda
Farg‘onada 5 kunlik seminar tashkil qildi.
Seminar doirasida uslubiy qo‘llanmalar ham tarqatilmoqda.
Vazirlik “ma’naviyatchilar” uchun seminar o‘tkazdi
Unda 250 dan ortiq ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari ishtirok etdi
“Metodik xizmat ko‘rsatish bo‘limining o‘quv-metodik kengashi maqsadi va asosiy vazifalari” mavzusida o‘quv seminari bo‘ldi.

15 августа текущего года в детском лагере "Ренессанс" Ташкентской области под девизом "Новый Узбекистан начинается с порога школы" состоялся "Национальный форум учителей."
Мероприятия, ранее называвшиеся "Августовским советом," в настоящее время продолжаются как "Национальный форум учителей." В рамках форума Министерством дошкольного и школьного образования были организованы учебные тренинги с целью регулярного информирования учителей, работающих в системе, о новшествах, ознакомления с передовыми методиками и обмена опытом.
Цель данного форума:
- ознакомление с проводимыми в системе реформами, проводимой работой по совершенствованию содержания образования,
- доведение до работников сферы сути и значения учебных планов, учебных программ, учебников, новой системы оценки, а также передовых методик, внедряемых в учебный процесс.
В данном форуме приняли участие 400 передовых, инициативных, ведущих учителей и воспитателей со всех регионов республики.
На мероприятии отмечалось, что в настоящее время в системе осуществлен ряд позитивных изменений.
Количество дошкольных образовательных организаций достигло 37.548 (33.942 в 2023 году), охват детей в возрасте 3-7 лет - 74.6% (2023 - 74%), охват детей в возрасте 6 лет - 93%. Запущена специальная платформа, направленная на популяризацию передового опыта педагогов, популяризировано 15 716 передовых методик.
В результате внедрения системы оценки специализированных школ в 500 школах освоение выросло с 53 до 59 процентов. В 2023/2024 учебном году на престижных и региональных олимпиадах учащиеся завоевали 91 медаль.
Также были проведены вторая международная олимпиада молодых математиков имени Аль-Хорезми и международная олимпиада по биологии имени Абу Али Ибн Сино в городе Бухаре. Все эти достижения являются результатом системной работы.
Для справки: мероприятия данного форума традиционно планируется организовать каскадным способом 19-20 августа в областном масштабе, 23-24 августа в районном (городском) масштабе, 27-30 августа во всех образовательных учреждениях.
В рамках форума будут организованы тренинги, в частности, по следующим темам:
- роль воспитателей-педагогов в повышении эффективности воспитательной работы в дошкольных образовательных организациях;
- передовые методики, применяемые в учебниках;
- модель 5Е в преподавании естественных наук, в том числе привлечение (engagement), исследование (exploration), объяснение (explanation), применение (elaboration), оценка (evaluation), эффективное внедрение в практику подходов МРТ - "материально-иллюстративно-символический" (CPA - Concrete-Pictorial-Abstract) в преподавании точных наук;
- развитие у учащихся навыков 21 века;
- развитие исследовательских, коммуникативных, цифровой и медиаграмотности, навыков решения проблем;
- внедрение в учебный процесс проектного обучения, исследовательского обучения, ученико-ориентированного обучения (Student-centered learning).
В Фергане он организовал 5-дневный семинар.
Проведен обучающий семинар на тему «Цель и основные задачи учебно-методического совета отдела методической службы».