Maktabgacha va maktab ta’limi tizimida korrupsiyaviy jinoyatlar soni ortgani aytildi
Tahlillarga ko‘ra, mazkur davrda 3837 nafar shaxs korrupsiyaga oid jinoyat sodir etgani uchun sudlar tomonidan jinoiy javobgarlikka tortilgan.
Antikorrupsiya agentligi tahlilida keltirilishicha, joriy yilda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi jami 285 nafar xodimlar tomonidan korrupsiyaviy jinoyatlar sodir etilgan.
Bu ko‘rsatgich, 2023-yilning birinchi yarim yilligida 237 nafarni tashkil etgan. Joriy yil bilan solishtirilganda esa korrupsiyaviy jinoyatlar soni 48 taga ko‘payganini ko‘rish mumkin.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yilda davlat idoralarining korrupsiyaga qarshi kurashishdagi faoliyati samaradorligi reytingida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 82 ball bilan “yaxshi” natijani qayd etgandi.

It was noted that the number of corruption crimes in the preschool and school education system has increased
17:15 / 04.10.2024 4.42k
The Anti-Corruption Agency has published an analysis of corruption crimes in H1 2024, based on data provided by the Supreme Court.
According to the analysis, during this period, 3,837 people were prosecuted by the courts for committing corruption crimes.
According to the analysis of the Anti-Corruption Agency, a total of 285 employees of the Ministry of Preschool and School Education system committed corruption crimes this year.
This figure was 237 in the first half of 2023. This year, the number of corruption crimes increased by 48.
It should be recalled that in 2024, in the rating of the effectiveness of state agencies in the fight against corruption, the Ministry of Preschool and School Education recorded a "good" result with 82 points.