11:07 / 06.10.2024 4.13k
Samarqand viloyatida sifatsiz qurilgan maktab binosi buzib tashlandi. Bu haqda viloyat hududiy Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi xabar berdi.
Qayd etilishicha, sifatsiz qurilish ishlarini oldini olish, noqonuniy obyektlarni aniqlash hamda ularni bartaraf qilish maqsadida Samarqand viloyati bo‘ylab reyd tadbirlari yanada kuchaytirilgan.
“Samarqand viloyati hududiy Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi boshlig‘i Umar Mirzayev tomonidan inspeksiyaning barcha xodimlari bilan ushbu masala yuzasidan muhokama o‘tkazilib, xodimlar hududlar bo‘ylab yo‘naltirildi” deyiladi xabarda.
Bildirilishicha, hududiy Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi xodimlari tomonidan yanada kuchaytirilgan tartibda o‘tkazilayotgan nazorat tadbirlari davomida Samarqand shahrining Qorasuv massivida “Me’mor kompleks” MCHJ tomonidan qurilayotgan maktab binosida bir qator qoidabuzarliklar aniqlangan.
Ma’lum bo‘lishicha, 1800 o‘rinlik maktab binosi qurilishi uchun ishlatiladigan qurilish materiallarining ishlab chiqarish sertifikatlari olinmagan, plitalar qurilish norma me’yorlari bo‘yicha o‘rnatilmagan, bino g‘ishtlari esa belgilangan talablar bo‘yicha terilmagan. Shu sababli, sifatsiz qurilgan maktab binosi buzib tashlandi.

В Самарканде сносили некачественно построенное здание школы
В Самаркандской области было снесено некачественное здание школы. Об этом сообщила областная территориальная инспекция по контролю в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
Отмечается, что в целях предотвращения некачественных строительных работ, выявления и устранения незаконных объектов по Самаркандской области были усилены рейдовые мероприятия.
"Начальник территориальной инспекции по контролю в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства Самаркандской области Умар Мирзаев обсудил этот вопрос со всеми сотрудниками инспекции и направил сотрудников по регионам," - говорится в сообщении.
В ходе контрольных мероприятий, проводимых в усиленном порядке сотрудниками территориальной инспекции по контролю в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства, в здании школы, строящейся ООО "Меъмор комплекс" на массиве Карасу в Самарканде, был выявлен ряд нарушений.
Выяснилось, что производственные сертификаты на строительные материалы, используемые для строительства здания школы на 1800 мест, не получены, плиты не установлены в соответствии со строительными нормами, а кирпич здания не собран в соответствии с установленными требованиями. По этой причине здание школы, построенное некачественно, было снесено.