11:07 / 06.10.2024 4.13k
Samarqand viloyatida sifatsiz qurilgan maktab binosi buzib tashlandi. Bu haqda viloyat hududiy Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi xabar berdi.
Qayd etilishicha, sifatsiz qurilish ishlarini oldini olish, noqonuniy obyektlarni aniqlash hamda ularni bartaraf qilish maqsadida Samarqand viloyati bo‘ylab reyd tadbirlari yanada kuchaytirilgan.
“Samarqand viloyati hududiy Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi boshlig‘i Umar Mirzayev tomonidan inspeksiyaning barcha xodimlari bilan ushbu masala yuzasidan muhokama o‘tkazilib, xodimlar hududlar bo‘ylab yo‘naltirildi” deyiladi xabarda.
Bildirilishicha, hududiy Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi xodimlari tomonidan yanada kuchaytirilgan tartibda o‘tkazilayotgan nazorat tadbirlari davomida Samarqand shahrining Qorasuv massivida “Me’mor kompleks” MCHJ tomonidan qurilayotgan maktab binosida bir qator qoidabuzarliklar aniqlangan.
Ma’lum bo‘lishicha, 1800 o‘rinlik maktab binosi qurilishi uchun ishlatiladigan qurilish materiallarining ishlab chiqarish sertifikatlari olinmagan, plitalar qurilish norma me’yorlari bo‘yicha o‘rnatilmagan, bino g‘ishtlari esa belgilangan talablar bo‘yicha terilmagan. Shu sababli, sifatsiz qurilgan maktab binosi buzib tashlandi.

In Samarkand, a low-quality school building was demolished
In the Samarkand region, a low-quality school building was demolished. This was reported by the regional inspection for control in the field of construction and housing and communal services.
It is noted that in order to prevent low-quality construction work, identify illegal objects and eliminate them, raids were intensified throughout the Samarkand region.
"The head of the territorial inspection for control in the field of construction and housing and communal services of the Samarkand region Umar Mirzayev held a discussion with all employees of the inspection on this issue, and the employees were sent to the regions," the report said.
It was reported that a number of violations were identified in the school building being built by LLC "Me'mor Kompleks" on the Karasu massif in the city of Samarkand during the control activities carried out by the employees of the territorial Inspectorate for Supervision in the field of Construction and Housing and Communal Services.
It turned out that production certificates for building materials used for the construction of a school building for 1800 seats were not received, the tiles were not installed according to construction standards, and the building bricks were not laid according to the established requirements. For this reason, the poorly constructed school building was demolished.