2025-yilda maktabgacha va maktab ta’limi uchun budjetdan qancha mablag‘ ajratilmoqda?
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi qo‘mitalariga O‘zbekiston Respublikasining “2025-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida”gi Qonuni loyihasi hamda Budjetnoma kiritildi.
Unga ko‘ra maktabgacha va maktab ta’limi sohasi tashkilotlari xarajatlari uchun 2025-yilda jami 70 trln so‘mga yaqin mablag‘ ajratilishi reja qilinmoqda. (Budjetnoma)
Bunda umumiy o‘rta ta’lim xarajatlari 54 trln so‘mni yoki 2024-yilgi kutilayotgan ijroga nisbatan 22,9 foizga oshgan holda Davlat budjeti jami xarajatlarining 15,7 foizini tashkil etishi prognoz qilingan.
Ushbu xarajatlar asosan 10 mingdan ortiq umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlaridagi 6 mln 800 mingga (o‘tgan o‘quv yilidan 207 ming bolaga ko‘p) yaqin o‘quvchilarga sifatli ta’lim berish uchun yo‘naltiriladi.
“2025-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida”gi Qonuni loyihasida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga 59 trln so‘mdan ziyodroq mablag‘ ajratilishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, Budjetnomada ushbu summa 70 trln so‘m ko‘rsatilgan.
Maktabgacha va maktab ta
limi vazirligi davlat idoralari orasida budjetdan mablag ajratilishi boyicha 2-orinni egallagan. Ammo ta’limga sarf qilinishi kerak bolgan real xarajatlarni tahlil qiladigan bolsak, aslida bu juda kam. Chunki, maktab va maktabgacha ta’limga ajratilgan budjetning asosiy qismi ish haqi va unga tenglashtirilgan boshqa to‘lovlar hissasiga to‘g‘ri keladi.
Maktabgacha va maktab ta’limi sohasiga yo‘naltirilgan mablag‘lar quyidagi yo‘nalishlarga taqsimlangan:
• Rivojlantirish dasturlari uchun xarajatlar – 6 trln 631 mlrd 679 mln;
• Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida darsliklarni yangilash bilan bog‘liq xarajatlar – 1 trln 300 mlrd;
• Ta’lim sohasidagi islohotlarga ko‘maklashish jamg‘armasi mablag‘larini shakllantirish – 250 mlrd;
• Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri jamg‘armasi mablag‘larini shakllantirish – 120 mlrd;
• Maktablarda ma’nan eskirgan kompyuter sinflarini yangilash uchun xarajatlar – 200 mlrd;
• Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi muassasalarning sport jihozlari bilan ta’minlash uchun xarajatlar – 62 mlrd 79 mln;
• Xorijiy o‘qituvchilarni jalb qilish xarajatlari – 250 mlrd;
• Umumta’lim maktablarini milliy cholg‘u asboblari bilan ta’minlash uchun xarajatlar – 50 mlrd;
• Davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarini didaktik materiallar bilan ta’minlash – 40 mlrd;
• Davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlariga planshetlar xarid qilish xarajatlari – 50 mlrd;
• Umumta’lim maktablarida to‘garaklarni tashkil etish va ularga “Kambag‘al oilalar reyestri”ga kiritilgan oilalar farzandlarini jalb qilish uchun mablag‘lar – 500 mlrd;
• Davlat-xususiy sheriklik asosida tashkil etilgan maktabgacha ta’lim tashkilotlariga subsidiyalar – 3 trln 809 mlrd 600 mln;
• Obyektlarni loyihalashtirish, qurish (rekonstruksiya qilish) va jihozlash uchun kapital qo‘yilmalar – 4 trln 10 mlrd.
2025-yilda MTTlarni moliyalashtirishga Davlat budjetidan 15,8 trln so‘m yoki 2024-yilgi kutilayotgan ijroga nisbatan 15 foiz ko‘p mablag‘ yo‘naltirish rejalashtirilgan.
Ushbu xarajatlar jami 6 893 ta davlat MTTdagi 1 mln 411 mingdan (2022-yilda 165 mingga ko‘p) ortiq tarbiyalanuvchilarni sifatli maktabgacha ta’lim berish uchun yo‘naltiriladi.
Maktabgacha ta’limdagi qamrov darajasini oshirish, jumladan, maktabgacha ta’lim xizmatlari nodavlat sektorini yanada rivojlantirish orqali qamrab olingan bolalarning nodavlat maktabgacha ta’limdagi qamrovini oshirish maqsadida 2025- yilda Davlat budjetidan 3,8 trln so‘m (2022-yilda 2,4 trln so‘m) subsidiya mablag‘lari ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Buning natijasida 2025-yilda 846 mingga yaqin bolalar nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari bilan qamrab olinishi prognoz qilingan.
Davlat MTTlarda ovqatlantirish xarajatlari uchun ajratiladigan mablag‘larning yildan yilga oshirilishi hamda ayrim tumanlarda ota-onalar badali to‘lovlariga imtiyozlar o‘rnatilganligi sababli ovqatlantirish xarajatlari 2025-yilda 2022-yilga solishtirganda 1,6 baravarga (ota-ona badali to‘lovlari bilan birga), bunda budjet mablag‘lari hisobidan ovqatlantirish xarajatlari 2 baravarga oshishi prognoz qilinayotgan bo‘lib, ushbu maqsadlar uchun budjetdan 2,5 trln so‘mga yaqin mablag‘ ajratilishi rejalashtirilmoqda.

How much money is allocated from the budget for preschool and school education in 2025?
The draft Law of the Republic of Uzbekistan "On the State Budget of the Republic of Uzbekistan for 2025" and the Budget were submitted to the committees of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
According to it, it is planned to allocate a total of 70 trillion soums for the expenses of preschool and school education organizations in 2025. (Budget)
It is forecasted that the total costs of secondary education will amount to 54 trillion soums or 22.9% increase compared to the expected implementation in 2024 and will make up 15.7% of the total costs of the State budget.
These costs are mainly directed to provide quality education to 6,800,000 students (207,000 more than last academic year) in more than 10,000 general secondary education organizations.
The draft Law "On the State Budget of the Republic of Uzbekistan for 2025" provides for the allocation of more than 59 trillion soums to the Ministry of Preschool and School Education, and in the Budget, this amount is 70 trillion 'm shown.
Funds are allocated to the following areas:
Costs for development programs - 6 trillion 631 billion 679 million;
Costs related to updating textbooks in general secondary educational institutions - 1 trillion 300 billion;
Formation of funds for the support of educational reforms - 250 billion;
Formation of funds of the fund of the minister of preschool and school education - 120 billion;
Costs for updating outdated computer classrooms in schools - 200 billion;
Expenditures for providing sports equipment for pre-school and school institutions under the Ministry of Education - 62 billion 79 million;
Costs of attracting foreign teachers - 250 billion;
Costs for providing general education schools with national musical instruments - 50 billion;
Provision of state preschool education organizations with didactic materials - 40 billion;
The costs of purchasing tablets for state pre-school education organizations - 50 billion;
Funds for organizing clubs in general education schools and attracting children of families included in the "Register of Poor Families" to them - 500 billion;
Subsidies for preschool education organizations established on the basis of public-private partnership - 3 trillion 809 billion 600 million;
Capital investments for design, construction (reconstruction) and equipment of facilities - 4 trillion 10 billion.
In 2025, it is planned to allocate 15.8 trillion soums from the state budget for the financing of MTTs, or 15% more than the expected implementation in 2024.
These costs will be directed to provide quality preschool education to more than 1 million 411 thousand (165 thousand more in 2022) children in 6,893 state MTT.
3.8 trillion soums from the State budget in 2025 (2.4 Trln soums) subsidy funds are planned to be allocated.
As a result, it is predicted that in 2025, about 846 thousand children will be covered by non-state preschool education organizations.
Due to year-by-year increase of the funds allocated for feeding expenses in state MTTs and the establishment of incentives for parental allowance payments in some districts, the feeding expenses in 2025 compared to 2022 will be 1.6 times (including parental allowance payments) ), where it is forecasted that the cost of feeding will increase by 2 times due to budget funds, and it is planned to allocate about 2.5 trillion soums from the budget for these purposes.