2025-yilda maktabgacha va maktab ta’limi uchun budjetdan qancha mablag‘ ajratilmoqda?
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi qo‘mitalariga O‘zbekiston Respublikasining “2025-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida”gi Qonuni loyihasi hamda Budjetnoma kiritildi.
Unga ko‘ra maktabgacha va maktab ta’limi sohasi tashkilotlari xarajatlari uchun 2025-yilda jami 70 trln so‘mga yaqin mablag‘ ajratilishi reja qilinmoqda. (Budjetnoma)
Bunda umumiy o‘rta ta’lim xarajatlari 54 trln so‘mni yoki 2024-yilgi kutilayotgan ijroga nisbatan 22,9 foizga oshgan holda Davlat budjeti jami xarajatlarining 15,7 foizini tashkil etishi prognoz qilingan.
Ushbu xarajatlar asosan 10 mingdan ortiq umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlaridagi 6 mln 800 mingga (o‘tgan o‘quv yilidan 207 ming bolaga ko‘p) yaqin o‘quvchilarga sifatli ta’lim berish uchun yo‘naltiriladi.
“2025-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida”gi Qonuni loyihasida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga 59 trln so‘mdan ziyodroq mablag‘ ajratilishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, Budjetnomada ushbu summa 70 trln so‘m ko‘rsatilgan.
Maktabgacha va maktab ta
limi vazirligi davlat idoralari orasida budjetdan mablag ajratilishi boyicha 2-orinni egallagan. Ammo ta’limga sarf qilinishi kerak bolgan real xarajatlarni tahlil qiladigan bolsak, aslida bu juda kam. Chunki, maktab va maktabgacha ta’limga ajratilgan budjetning asosiy qismi ish haqi va unga tenglashtirilgan boshqa to‘lovlar hissasiga to‘g‘ri keladi.
Maktabgacha va maktab ta’limi sohasiga yo‘naltirilgan mablag‘lar quyidagi yo‘nalishlarga taqsimlangan:
• Rivojlantirish dasturlari uchun xarajatlar – 6 trln 631 mlrd 679 mln;
• Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida darsliklarni yangilash bilan bog‘liq xarajatlar – 1 trln 300 mlrd;
• Ta’lim sohasidagi islohotlarga ko‘maklashish jamg‘armasi mablag‘larini shakllantirish – 250 mlrd;
• Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri jamg‘armasi mablag‘larini shakllantirish – 120 mlrd;
• Maktablarda ma’nan eskirgan kompyuter sinflarini yangilash uchun xarajatlar – 200 mlrd;
• Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi muassasalarning sport jihozlari bilan ta’minlash uchun xarajatlar – 62 mlrd 79 mln;
• Xorijiy o‘qituvchilarni jalb qilish xarajatlari – 250 mlrd;
• Umumta’lim maktablarini milliy cholg‘u asboblari bilan ta’minlash uchun xarajatlar – 50 mlrd;
• Davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarini didaktik materiallar bilan ta’minlash – 40 mlrd;
• Davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlariga planshetlar xarid qilish xarajatlari – 50 mlrd;
• Umumta’lim maktablarida to‘garaklarni tashkil etish va ularga “Kambag‘al oilalar reyestri”ga kiritilgan oilalar farzandlarini jalb qilish uchun mablag‘lar – 500 mlrd;
• Davlat-xususiy sheriklik asosida tashkil etilgan maktabgacha ta’lim tashkilotlariga subsidiyalar – 3 trln 809 mlrd 600 mln;
• Obyektlarni loyihalashtirish, qurish (rekonstruksiya qilish) va jihozlash uchun kapital qo‘yilmalar – 4 trln 10 mlrd.
2025-yilda MTTlarni moliyalashtirishga Davlat budjetidan 15,8 trln so‘m yoki 2024-yilgi kutilayotgan ijroga nisbatan 15 foiz ko‘p mablag‘ yo‘naltirish rejalashtirilgan.
Ushbu xarajatlar jami 6 893 ta davlat MTTdagi 1 mln 411 mingdan (2022-yilda 165 mingga ko‘p) ortiq tarbiyalanuvchilarni sifatli maktabgacha ta’lim berish uchun yo‘naltiriladi.
Maktabgacha ta’limdagi qamrov darajasini oshirish, jumladan, maktabgacha ta’lim xizmatlari nodavlat sektorini yanada rivojlantirish orqali qamrab olingan bolalarning nodavlat maktabgacha ta’limdagi qamrovini oshirish maqsadida 2025- yilda Davlat budjetidan 3,8 trln so‘m (2022-yilda 2,4 trln so‘m) subsidiya mablag‘lari ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Buning natijasida 2025-yilda 846 mingga yaqin bolalar nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari bilan qamrab olinishi prognoz qilingan.
Davlat MTTlarda ovqatlantirish xarajatlari uchun ajratiladigan mablag‘larning yildan yilga oshirilishi hamda ayrim tumanlarda ota-onalar badali to‘lovlariga imtiyozlar o‘rnatilganligi sababli ovqatlantirish xarajatlari 2025-yilda 2022-yilga solishtirganda 1,6 baravarga (ota-ona badali to‘lovlari bilan birga), bunda budjet mablag‘lari hisobidan ovqatlantirish xarajatlari 2 baravarga oshishi prognoz qilinayotgan bo‘lib, ushbu maqsadlar uchun budjetdan 2,5 trln so‘mga yaqin mablag‘ ajratilishi rejalashtirilmoqda.

Проект Закона Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2025 год» и Бюджет внесены в комитеты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Согласно ему, всего в 2025 году на расходы организаций дошкольного и школьного образования планируется выделить 70 трлн сумов. (Бюджет)
Прогнозируется, что общие расходы на среднее образование составят 54 трлн сумов или на 22,9% превысят ожидаемую реализацию в 2024 году и составят 15,7% общих расходов Государственного бюджета.
Эти затраты в основном направлены на обеспечение качественного образования 6 миллионов 800 тысяч учащихся (на 207 тысяч больше, чем в прошлом учебном году) в более чем 10 тысячах организаций общего среднего образования.
Проект закона «О государственном бюджете Республики Узбекистан на 2025 год» предусматривает выделение Министерству дошкольного и школьного образования более 59 триллионов сумов, а в бюджете указана эта сумма — 70 триллионов сумов.
Средства выделяются на следующие направления:
Затраты на программы развития – 6 триллионов 631 миллиард 679 миллионов;
Затраты на обновление учебников в общеобразовательных средних учебных заведениях – 1 триллион 300 миллиардов;
Формирование фондов поддержки образовательных реформ – 250 миллиардов;
Формирование средств фонда министра дошкольного и школьного образования – 120 миллиардов;
Затраты на обновление устаревших компьютерных классов в школах – 200 миллиардов;
Расходы на обеспечение спортивным инвентарем дошкольных и школьных учреждений Министерства образования – 62 миллиарда 79 миллионов;
Затраты на привлечение иностранных преподавателей – 250 миллиардов;
Затраты на обеспечение общеобразовательных школ национальными музыкальными инструментами – 50 миллиардов;
Обеспеченность государственных организаций дошкольного образования дидактическими материалами – 40 миллиардов;
Затраты на приобретение планшетов для государственных организаций дошкольного образования – 50 миллиардов;
Средства на организацию кружков в общеобразовательных школах и привлечение к ним детей семей, включенных в «Реестр малообеспеченных семей» - 500 миллиардов;
Субсидии организациям дошкольного образования, созданным на основе государственно-частного партнерства, - 3 трлн 809 млрд 600 млн;
Капитальные вложения на проектирование, строительство (реконструкцию) и оборудование объектов – 4 трлн 10 млрд.
В 2025 году на финансирование МТТ из госбюджета планируется выделить 15,8 трлн сумов, что на 15% больше ожидаемой реализации в 2024 году.
Данные затраты будут направлены на обеспечение качественным дошкольным образованием более 1 миллиона 411 тысяч (в 2022 году на 165 тысяч больше) детей в 6893 государственных МТТ.
Из Государственного бюджета в 2025 году планируется выделить средства субсидирования в размере 3,8 трлн сумов (2,4 трлн сумов).
В результате прогнозируется, что в 2025 году около 846 тысяч детей будут охвачены негосударственными организациями дошкольного образования.
За счет ежегодного увеличения средств, выделяемых на расходы на питание в государственных МТТ, и установления льгот по выплате родительских пособий в некоторых районах расходы на питание в 2025 году по сравнению с 2022 годом составят в 1,6 раза (с учетом выплат родительских пособий)). , где прогнозируется, что стоимость кормления увеличится в 2 раза за счет бюджетных средств, а на эти цели из бюджета планируется выделить около 2,5 трлн сумов.