17:30 / 31.08.2025 2.46k
Joriy yilning 31-may kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi respublika bo‘ylab barcha hududlarda o‘quvchilarning yozgi ta’til davomidagi vaqtini mazmunli tashkil etish maqsadida “Dolzarb 90 kun” tadbirlari boshlanganini rasman e’lon qilgandi.
Bu tadbirlar doirasida respublika bo‘ylab 7 mln nafar o‘quvchi-yoshlar uchun madaniy-ma’rifiy va sport tadbirlari tashkil etildi.
Mohiyatan ushbu tadbirlar yozgi ta’til vaqtida tashkil etilib, o‘z nomi bilan 90 kun davom etishi belgilangandi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mazkur tadbirlar qanday o‘tgani yuzasidan yakuniy ma’lumotlarni e’lon qilmagan bo‘lsa-da,  “Dolzarb 90 kun” tadbirlari avgust oyining so‘nggi kunlarida rasman yakunlandi, deb xulosa qilish mumkin.
“Dolzarb 90 kun” tadbirlari qanday o‘tdi?
Tadbirlar boshlanishi bilan mehnat ta’tiliga chiqqan pedagoglarga mazkur tadbirlarda ishtirok etish yuzasidan noqonuniy topshiriqlar berila boshladi. Shundan so‘ng, xalqtaliminfo.uz saytida hududlarda kuzatilgan holatlar bo‘yicha tanqidiy maqola e’lon qilindi.
Shuningdek, xalqtaliminfo.uz tahririyati tomonidan joriy yil 2-iyun kuni “Dolzarb 90 kun” tadbirlarining huquqiy asosi va amalga oshirish tartibi, shuningdek ushbu tadbirlar pedagog xodimlarning yillik mehnat ta’tili davomida ularning dam olish huquqlariga zid kelmasligini ta’minlash bo‘yicha qonunchilikka asoslangan izohlarni taqdim etishni so‘rab, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga so‘rov yuborildi.
Keyinroq, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi “Dolzarb 90 kun” tadbirlarining 14-kunida hududlarda kuzatilayotgan holatlar bo‘yicha rasmiy munosabat bildirdi.
Unda vazirlik pedagoglarning yozgi ta’til davrida mehnat ta’tiliga chiqishi uchun tegishli reja-grafik tasdiqlanganligi va mazkur rejaga asosan pedagoglarning belgilangan kunlarda mehnat ta’tiliga to‘liq chiqishi ta’minlanishini aytib, ushbu tadbirlarga o‘z ixtiyori bilan qatnashgan pedagoglarni bir martalik pul mukofotlari bilan rag‘batlantirish rejalashtirilganligini ma’lum qilgandi.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yil 2-sentyabrdan respublikamizdagi barcha umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida yangi o‘quv yili boshlanadi.

31 мая текущего года Министерство дошкольного и школьного образования официально объявило о запуске мероприятий "Актуальные 90 дней" во всех регионах республики с целью содержательной организации времени учащихся во время летних каникул.
В рамках этих мероприятий были организованы культурно-просветительские и спортивные мероприятия для 7 миллионов учащихся по всей республике.
По сути, эти мероприятия были организованы во время летних каникул и должны были длиться 90 дней. Хотя Министерство дошкольного и школьного образования не опубликовало окончательную информацию о том, как проходили эти мероприятия, можно сделать вывод, что мероприятия "Актуальные 90 дней" официально завершились в последние дни августа.
Как прошли мероприятия "Актуальные 90 дней"?
С началом мероприятий педагогам, ушедшим в трудовой отпуск, стали давать незаконные поручения по участию в этих мероприятиях. После этого на сайте xalqtaliminfo.uz была опубликована критическая статья о ситуациях, наблюдаемых в регионах.
Также редакция xalqtaliminfo.uz 2 июня текущего года направила запрос в Министерство дошкольного и школьного образования с просьбой предоставить обоснованные законодательством разъяснения относительно правовой основы и порядка проведения мероприятий "Актуальные 90 дней," а также обеспечения того, чтобы эти мероприятия не противоречили правам педагогических работников на отдых в период их ежегодного трудового отпуска.
Позже Министерство дошкольного и школьного образования официально отреагировало на ситуации, наблюдаемые в регионах на 14-й день мероприятий "Актуальные 90 дней."
В нем министерство сообщило, что утвержден соответствующий план-график для выхода педагогов в отпуск во время летних каникул, согласно которому педагоги будут полностью выходить в отпуск в установленные дни, и планируется поощрять педагогов, добровольно участвующих в этих мероприятиях, единовременными денежными премиями.
Напомним, что с 2 сентября 2025 года во всех общеобразовательных учреждениях республики начнется новый учебный год.