22:41 / 24.10.2025 11.93k
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 21-oktabrdagi 662-sonli qarori bilan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
Unga ko‘ra, o‘z faoliyatida ijobiy natija ko‘rsatgan jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilarini rag‘batlantirish tartibi belgilandi.
Bunda rag‘batlantiriladigan jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari rag‘batlantiriladigan yildan avvalgi bir kalendar yil (yanvar — dekabr oylari) davomidagi sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining kalendar rejasiga kiritilgan sport musobaqalaridagi ishtiroki hamda xalqaro assotsiatsiyalar tomonidan o‘tkaziladigan Osiyo va jahon chempionatlari, xalqaro olimpiadalarda erishgan natijalaridan kelib chiqib, ishchi guruh tomonidan har yili 15-yanvargacha bir kalendar yil (yanvar — dekabr oylari) uchun bazaviy tarif stavkalariga nisbatan 20 foizgacha har oylik ustamalar quyidagi tartibda ustamalar belgilanadi:
• sport musobaqalarining Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri va viloyat bosqichida g‘oliblikni qo‘lga kiritganligi uchun — 5 foiz;
• sport musobaqalarining respublika bosqichida sovrinli o‘rinlarni (1 — 3-o‘rinlarni) qo‘lga kiritganligi uchun — 10 foiz;
• xalqaro sport musobaqalarida sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritganligi uchun — 20 foiz.
E’tiborli jihati shundaki, o‘z faoliyatida ijobiy natija ko‘rsatgan jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga beriladigan mazkur ustamalar direktor jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan tayinlanadigan ustamalarga qo‘shimcha ravishda beriladi.
Ya’ni, agar jismoniy tarbiya fani o‘qituvchisi direktor jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan maksimal 40 foiz ustama olayotgan bo‘lsa va o‘z faoliyatida ijobiy natija ham ko‘rsatsa, unga yana 20 foiz qo‘shimcha ustama tayinlanib, jami 60 foiz ustama olishi mumkin bo‘ladi.

22:41 / 24.10.2025 11.93k
Постановлением Кабинета Министров No 662 от 21 октября 2025 года внесены дополнения и изменения в Положение "О порядке создания и использования директорского фонда поощрения отличившихся работников учреждений общего среднего образования."
При этом учителям физической культуры, подлежащим поощрению, исходя из их участия в спортивных соревнованиях, включенных в календарный план спортивных и физкультурно-массовых мероприятий в течение календарного года (январь - декабрь), предшествующего году поощрения, а также результатов, достигнутых на чемпионатах Азии и мира, международных олимпиадах, проводимых международными ассоциациями, рабочей группой ежегодно до 15 января устанавливаются ежемесячные надбавки в размере до 20 процентов к базовым тарифным ставкам за календарный год (январь - декабрь) в следующем порядке:
• за победу на этапах спортивных соревнований Республики Каракалпакстан, города Ташкента и области - 5 процентов;
• за занятие призовых мест (1 - 3-е места) на республиканском этапе спортивных соревнований - 10 процентов;
• за занятие призовых мест на международных спортивных соревнованиях - 20 процентов.
Примечательно, что данные надбавки, выплачиваемые учителям физической культуры, показавшим положительные результаты в своей деятельности, выплачиваются дополнительно к надбавкам, назначаемым за счет средств директорского фонда.
То есть, если учитель физической культуры получает максимальную 40-процентную надбавку за счет средств фонда и показывает положительные результаты в своей деятельности, ему будет назначена дополнительная 20-процентная надбавка, и он сможет получить в общей сложности 60-процентную надбавку.