Noqulay ob-havo tufayli darslar onlayn tarzda o‘tiladi — Qozog‘iston
Qozog‘istonning bir nechta viloyatlarida kuchli qor bo‘ronlari sababli darslar bekor qilingan. Kun.uz nashrining xabar berishicha, bugun, 2024-yil 20-fevral kuni noqulay ob-havo hukm surayotgan hududlarda darslar onlayn o‘tiladi.
➖ Mamlakat poytaxti Ostona shahrida birinchi smenada o‘qiydigan 0–9-sinf o‘quvchilari;
➖ Semey shahrida birinchi smenaning 0-11-sinf o‘quvchilari va kollej o‘quvchilari;
➖ Qarag‘andada birinchi smena talabalari;
➖ Ust-Kamenogorskda birinchi va ikkinchi smenadagi 0–11-sinf o‘quvchilari uchun darslar masofaviy o‘qitish formatiga o‘tkazilgan.
Ma’lumot uchun, Qozog‘istonning ko‘plab viloyatlarida bir necha haftadan buyon noqulay ob-havo sharoiti hukm surmoqda. Joylarda qor bo‘ronlari va kuchli shamol esmoqda. Oqibatda respublika ahamiyatidagi juda ko‘plab yo‘llar vaqti-vaqti bilan yopilmoqda.
2024-yil 20-fevral holatiga ko‘ra, Qozog‘istonning markaziy va shimoliy hududlarida havo harorati kunduzi -15..., -25 daraja, tunda -20..., -35... daraja sovuq bo‘lyapti.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yil dekabr oyida ham Qozog‘istonning Ostona, Olmaota, Chimkent, Qarag‘anda, Kokshetau, Pavlodar, Semey, Petropavlovsk, Taraz shaharlarida sovuq tufayli o‘quvchilar masofaviy ta’limga o‘tkazilgandi.

В ряде регионов Казахстана занятия отменили из-за сильной метели.
В ряде регионов Казахстана занятия отменили из-за сильной метели. Как сообщает Kun.uz, ​​сегодня, 20 февраля 2024 года, занятия пройдут в регионах с неблагоприятной погодой.
Включая:
➖ учащиеся 0-9 классов, обучающиеся в первую смену в столице страны Астане;
➖учащиеся 0-11 классов и студенты первой смены города Семей;
➖ Студенты первой смены в Караганде;
➖ В Усть-Каменогорске занятия для учащихся 0-11 классов первой и второй смен переведены в дистанционный формат обучения.
Напомним, что во многих регионах Казахстана уже несколько недель сохраняются неблагоприятные погодные условия. Местами дуют метели и сильный ветер. В результате многие дороги республиканского значения время от времени закрываются.
По состоянию на 20 февраля 2024 года температура воздуха в центральных и северных регионах Казахстана днем ​​составляет -15..., -25 градусов, ночью - -20..., -35... градусов.