Endilikda bog‘cha direktorlariga ham menejerlik sertifikati uchun 30 foizlik ustama joriy qilinadi
Bunda 2024-yil sentyabrdan boshlab menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan maktab direktorlariga – 50 foiz, direktor o‘rinbosarlariga – 30 foiz ustama to‘lanishi belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-iyundagi PQ-231-sonli qarori bilan endilikda maktabgacha ta’lim tashkilotlari direktorlariga ham mana shunday tartib joriy qilinmoqda.
Bunda 2024-yil sentyabrga qadar maktabgacha ta’lim tashkilotlari direktorlari hamda direktor lavozimiga nomzodlarning bilim va ko‘nikmalarini baholash hamda baholash natijasi bo‘yicha ularga menejerlik sertifikatini berish tartibini nazarda tutuvchi Vazirlar Mahkamasining qarori loyihasi ishlab chiqiladi.
Ushbu sertifikatga ega bo‘lgan maktabgacha ta’lim tashkilotlari direktorlariga ham har oylik 30 foiz miqdorida ustama haq to‘lash yo‘lga qo‘yiladi.

Теперь директорам детских садов также вводится 30-процентная надбавка за сертификат менеджера
Как известно, постановлением Кабинета Министров от 25 декабря 2023 года No681 был установлен порядок обучения кандидатов на должность директора государственных общеобразовательных учреждений на учебных курсах по менеджменту и выдачи им сертификата менеджера.
При этом с сентября 2024 года директорам школ, имеющим сертификат менеджера, будет выплачиваться надбавка в размере 50 процентов, заместителям директоров - 30 процентов.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2024 года No ПП-231 теперь такой порядок вводится и для директоров дошкольных образовательных организаций.
При этом до сентября 2024 года будет разработан проект постановления Кабинета Министров, предусматривающий порядок оценки знаний и навыков директоров дошкольных образовательных организаций и кандидатов на должность директора, а также выдачи им сертификата менеджера по результатам оценки.
Директорам дошкольных образовательных организаций, имеющим этот сертификат, также будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 30 процентов.