Ta’tilda bo‘lgan pedagoglarga topshiriqlar berilishi to‘g‘rimi?
Ta’tilda bo‘lishimizga qaramay, maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi har kuni topshiriqlar beryapti. Har bir bitiruvchiga bir nafardan o‘qituvchi birkitildi. Agar bitiruvchi o‘qishga hujjat topshirmasa yoki kirolmasa, biriktirilgan o‘qituvchi javob berar emish.
Bugun esa psixologlarni mudir topshirig‘i bilan MMTBga yig‘ilishga chaqirishdi. U ham yetmagandek, 15 nafardan bitiruvchi olib borishga majbur bo‘lishdi. Hozir hamma mehnat ta’tilida bo‘lsa, bunday qilishlari tog‘rimi?
Mehnat kodeksining 216-moddasida har yilgi mehnat ta’tili dam olish va ishlash qobiliyatini tiklash uchun ish o‘rni (lavozimi) hamda o‘rtacha ish haqi saqlab qolingan holda xodim ishdan ozod etiladigan, xodimga har yili ish yili davomida beriladigan vaqt davri ekanligi nazarda tutilgan.
Bundan ko‘rinib turibdiki, ta’tilni xodim istagancha rejalashtiradi. Mehnat ta’tilida bo‘lgan xodimni qo‘shimcha ishlarga jalb qilish mumkin emas.
Xodimni ta’tildan chaqirib olishga esa Mehnat kodeksi 232-moddasiga ko‘ra, faqat xodimning roziligi bilan yo‘l qo‘yiladi. Xodim rozi bo‘lmasa, ta’tildan chaqirib olish mumkin emas. Buning to‘liq tartibi bilan bu yerda tanishishingiz mumkin.
Mehnat ta’tilida bo‘lgan xodimga qo‘shimcha topshiriqlar berish to‘g‘rimi?
Bu vaziyatda hududiy MMTB mas’ullari mehnat qonunchiligiga zid ravishda harakat qilmoqda.
Pedagog xodimlarning ish faoliyati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 20-dekabrdagi 565-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasi xodimlarining lavozim majburiyatlari” bilan tartibga solinadi.
Ammo mazkur hujjatda bitiruvchilarining har birini maktabdagi pedagog xodimlarga biriktirish, agar bitiruvchi oliy ta’limda o‘qish uchun hujjat topshirmaydigan bo‘lsa yoki hujjat topshirgan taqdirda ham o‘qishga kirolmasa, buning uchun pedagoglar javobgar bo‘lishi haqida hech qanday qoida belgilanmagan.
Bu holatda maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘iga nisbatan Mehnat kodeksining 115-moddasi (Ish vaqtining normal muddati)ga zid ravishda mehnat shartnomasida ko‘rsatilmagan, o‘z xizmat vazifalari doirasiga kirmaydigan ishlarga jalb qilganlik bo‘yicha ish qo‘zg‘atiladi.
Shu sababli, MMTB boshlig‘iga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasi 1-qismi (Mansabdor shaxs tomonidan mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish) bilan ma’muriy jarima qo‘llanilishi mumkin. Bunda jarima miqdori bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravaridan 10 baravarigacha etib belgilangan.

Правильно ли давать задания педагогам, находящимся в отпуске?
Несмотря на то, что мы находимся в отпуске, отдел дошкольного и школьного образования дает задания каждый день. За каждым выпускником был закреплен по одному учителю. Если выпускник не подает документы или не может поступить на учебу, отвечает закрепленный преподаватель.
А сегодня психологов по поручению заведующего вызвали на совещание в ДОУ. Не хватало и его, пришлось вывести с собой 15 выпускников. Правда ли, что они так поступают, когда все сейчас в трудовом отпуске?
Статья 216 Трудового кодекса предусматривает, что ежегодный трудовой отпуск - это период времени, в течение которого работник освобождается от работы с сохранением рабочего места (должности) и средней заработной платы для отдыха и восстановления работоспособности, предоставляемый работнику ежегодно в течение рабочего года.
Из этого видно, что отпуск планирует сотрудник по своему усмотрению. Работника, находящегося в трудовом отпуске, нельзя привлекать к дополнительным работам.
А отзыв работника из отпуска согласно статье 232 Трудового кодекса допускается только с согласия работника. Без согласия работника отзыв с отпуска невозможен. С полным порядком ознакомиться можно здесь.
Правильно ли давать дополнительные поручения работнику, находящемуся в отпуске?
В этой ситуации ответственные работники территориальных ННО действуют вопреки трудовому законодательству.
Деятельность педагогических работников регулируется "Коллегиальными обязанностями работников общеобразовательных учреждений," утвержденной приказом министра дошкольного и школьного образования No565 от 20 декабря 2023 года.
Однако в данном документе не установлено никаких положений о закреплении каждого из выпускников за педагогическими работниками школы, а если выпускник не подаст документы на обучение в высшем образовании или даже если подаст документы, не сможет поступить на учебу, то за это несут ответственность педагоги.
В этом случае в отношении начальника отдела дошкольного и школьного образования возбуждается дело о привлечении к работам, не указанным в трудовом договоре, не входящим в сферу его служебных обязанностей, вопреки статье 115 (Нормальный срок рабочего времени) Трудового кодекса.
В связи с этим к начальнику НТРБ может быть применен административный штраф по части 1 статьи 49 Кодекса об административной ответственности (Нарушение должностным лицом законодательства о труде и охране труда). При этом размер штрафа составляет от 5 до 10 базовых расчетных величин.