O‘zbekistonda 60 foizdan ortiq o‘quvchilar 2 smenada o‘qimoqda
Maktablarda ta’lim sifatining pastligiga 2 smenalik maktablarning hali ham mavjud ekanligi sabab bo‘lmoqdami? Bu savol juda ko‘pchilikka qiziq, albatta.
Kuni kecha, Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligi boshqarma boshlig‘i Erkin Murodov “Daryo” muxbiri bilan bo‘lgan suhbatda nechta maktabda 2 smenali darslar o‘tilishiga oid savolga 60 foizdan ortiq o‘quvchilar 2 smenada o‘qiyapti deya javob berdi.
“Bugungi kunda davlat maktablarida 6,4 million nafar bola tahsil oladi. Shundan 60 foizdan ortig‘i 2 smenada o‘qiydi. Ayni paytda maktablarda 5 milliontadan ortiq o‘quvchi o‘rni mavjud. O‘rtadagi farq qariyb 1 milliondan ortiq.
Bu farqni qisqartirish uchun investitsiya dasturlari asosida maktablar qurish, qo‘shimcha o‘quvchi o‘rinlari yaratish ishlari amalga oshirilmoqda. Masalan, 2023-yilda 582 ta maktabda qurilish-ta’minlash ishlari bajarilib, 172 mingta o‘quvchi o‘rni yaratilgan. Joriy yilda ham 520 dan ortiq maktabda qurilish-ta’mirlash ishlari amalga oshirilib, 182 mingta qo‘shimcha o‘quvchi o‘rni yaratish maqsad qilingan.
Nodavlat ta’lim tashkilotlari tarmog‘ini kengaytirish orqali ham o‘quvchi o‘rni tashkil etilmoqda. To‘rt yil oldin respublikada 100 taga yaqin nodavlat maktablar bo‘lgan. Hozir ularning soni 400 tadan oshdi. Davlat-xususiy sherikchiligi asosida maktablar ochish tarmog‘i yo‘lga qo‘yilgan. Bu ham qo‘shimcha o‘quvchi o‘rinlarini ko‘paytirishga yordam beradi.
Darslar 2 smenada o‘tilishi bolalar davlat ta’lim standartlarini o‘zlashtirishiga salbiy ta’sir qilmaydi. Bir smenali ta’limning qulay tomonlari darsdan keyin qolib, qo‘shimcha to‘garaklar tashkil etish imkoniyati bo‘ladi. Lekin hozirda 2 smenali maktablarda ham dars jadvallari shunday tashkil qilinganki, bolalarni to‘garaklarga jalb qilish imkoniyati bor.
Bugun sinflarda o‘rtacha o‘quvchilarni to‘ldirish me’yori 25 nafarni tashkil etadi. Bitta sinfda o‘quvchilar soni 35 nafardan oshmasligi belgilangan. Respublikadagi davlat maktablarida jami 245 mingta sinflar mavjud.
Shundan atigi 2 mingtasida o‘quvchilar soni 35 nafardan oshadi. Bu holat Toshkent shahri va viloyatlar markazlari, yangi qurilayotgan massivlarda, ya’ni aholi soni ko‘p hududlardagi maktablarda uchraydi. Sinfda 35 nafar o‘quvchi o‘qishi barcha fanlarga taalluqli emas. Bizda 10 dan ortiq fanlar ikki guruhga bo‘lib o‘qitiladi”, - degan vazirlik mas’uli.
Shuningdek, vazirlik mas’uli O‘zbekistonda nechta maktabga yoki o‘quvchi o‘rniga ehtiyoj bor degan savolga hozir maktab sonini aytib bo‘lmasligi, yangi maktab qurilishi bo‘yicha statistika chiqarish mantiqan to‘g‘ri emasligini aytdi.

More than 60% of students study in Uzbekistan in 2 shifts
Is the availability of 2-shift schools still the reason for the low quality of education in schools? This question is of interest to many, of course.
Yesterday, the head of the department of the Ministry of School and Preschool Education, Erkin Murodov, in an interview with Daryo correspondent, said that more than 60 percent of students study in 2 shifts in how many schools classes are held in 2 shifts.
"Today, 6.4 million children are enrolled in public schools. Of these, more than 60 percent study in 2 shifts. Currently, there are more than 5 million student places in schools. The difference is more than 1 million.
To reduce this gap, work is underway to build schools based on investment programs and create additional student places. For example, in 2023, construction and maintenance work was carried out in 582 schools, 172 thousand student places were created. This year, construction and repair work will be carried out in more than 520 schools, and it is planned to create 182 thousand additional student places.
Student places are also being created through the expansion of the network of non-state educational organizations. Four years ago, there were about 100 non-state schools in the republic. Now their number has exceeded 400. A network of schools has been established on the basis of public-private partnership. This will also help increase the number of additional student places.
The fact that classes are held in 2 shifts does not negatively affect the assimilation of children of state educational standards. The advantage of one-shift training is the opportunity to stay after classes and organize additional clubs. But now, even in 2-shift schools, the schedule of classes is organized in such a way that it is possible to attract children to clubs.
Today, the average number of students in the classrooms is 25. It is established that the number of students in one class cannot exceed 35 people. There are a total of 245,000 classes in public schools in the country.
Of these, only 2 thousand have more than 35 students. This situation occurs in the city of Tashkent and regional centers, in newly constructed residential buildings, that is, in schools in densely populated areas. The study of 35 students in the class does not apply to all subjects. We teach more than 10 subjects in two groups," the head of the ministry said.
O‘quvchilarning bilim darajasining uning oilaviy sharoitiga bog‘liqmi?
Kambag‘allik bolalarning ta’lim natijalariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin, o‘z navbatida past ta’lim natijalari esa kelajakda yuqori daromad topish imkoniyatlarini ham cheklaydi. Shu sababli, ta’lim insonning ijtimoiy holatini o‘zgartirishga yordam beradigan eng muhim vositalardan biri sifatida ko‘rilmoqda.
Ta’lim sifati mavzusi ekspertlar nigohida
Bu mavzuga boshqa ta’lim ekspertlari Komil Jalilov hamda Shokir Tursunlar ham qo‘shilib, mavzu borasida o‘z fikr, mulohazalarini bildirdi.
Teachers who want to work at the "Red" school must contact the director of the relevant school by July 25
Admission will last until July 25
The list of schools with low quality of education for the 2024-2025 academic year has been approved. Teachers working at this school will be paid additional bonuses.