O‘zbekistonda 60 foizdan ortiq o‘quvchilar 2 smenada o‘qimoqda
Maktablarda ta’lim sifatining pastligiga 2 smenalik maktablarning hali ham mavjud ekanligi sabab bo‘lmoqdami? Bu savol juda ko‘pchilikka qiziq, albatta.
Kuni kecha, Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligi boshqarma boshlig‘i Erkin Murodov “Daryo” muxbiri bilan bo‘lgan suhbatda nechta maktabda 2 smenali darslar o‘tilishiga oid savolga 60 foizdan ortiq o‘quvchilar 2 smenada o‘qiyapti deya javob berdi.
“Bugungi kunda davlat maktablarida 6,4 million nafar bola tahsil oladi. Shundan 60 foizdan ortig‘i 2 smenada o‘qiydi. Ayni paytda maktablarda 5 milliontadan ortiq o‘quvchi o‘rni mavjud. O‘rtadagi farq qariyb 1 milliondan ortiq.
Bu farqni qisqartirish uchun investitsiya dasturlari asosida maktablar qurish, qo‘shimcha o‘quvchi o‘rinlari yaratish ishlari amalga oshirilmoqda. Masalan, 2023-yilda 582 ta maktabda qurilish-ta’minlash ishlari bajarilib, 172 mingta o‘quvchi o‘rni yaratilgan. Joriy yilda ham 520 dan ortiq maktabda qurilish-ta’mirlash ishlari amalga oshirilib, 182 mingta qo‘shimcha o‘quvchi o‘rni yaratish maqsad qilingan.
Nodavlat ta’lim tashkilotlari tarmog‘ini kengaytirish orqali ham o‘quvchi o‘rni tashkil etilmoqda. To‘rt yil oldin respublikada 100 taga yaqin nodavlat maktablar bo‘lgan. Hozir ularning soni 400 tadan oshdi. Davlat-xususiy sherikchiligi asosida maktablar ochish tarmog‘i yo‘lga qo‘yilgan. Bu ham qo‘shimcha o‘quvchi o‘rinlarini ko‘paytirishga yordam beradi.
Darslar 2 smenada o‘tilishi bolalar davlat ta’lim standartlarini o‘zlashtirishiga salbiy ta’sir qilmaydi. Bir smenali ta’limning qulay tomonlari darsdan keyin qolib, qo‘shimcha to‘garaklar tashkil etish imkoniyati bo‘ladi. Lekin hozirda 2 smenali maktablarda ham dars jadvallari shunday tashkil qilinganki, bolalarni to‘garaklarga jalb qilish imkoniyati bor.
Bugun sinflarda o‘rtacha o‘quvchilarni to‘ldirish me’yori 25 nafarni tashkil etadi. Bitta sinfda o‘quvchilar soni 35 nafardan oshmasligi belgilangan. Respublikadagi davlat maktablarida jami 245 mingta sinflar mavjud.
Shundan atigi 2 mingtasida o‘quvchilar soni 35 nafardan oshadi. Bu holat Toshkent shahri va viloyatlar markazlari, yangi qurilayotgan massivlarda, ya’ni aholi soni ko‘p hududlardagi maktablarda uchraydi. Sinfda 35 nafar o‘quvchi o‘qishi barcha fanlarga taalluqli emas. Bizda 10 dan ortiq fanlar ikki guruhga bo‘lib o‘qitiladi”, - degan vazirlik mas’uli.
Shuningdek, vazirlik mas’uli O‘zbekistonda nechta maktabga yoki o‘quvchi o‘rniga ehtiyoj bor degan savolga hozir maktab sonini aytib bo‘lmasligi, yangi maktab qurilishi bo‘yicha statistika chiqarish mantiqan to‘g‘ri emasligini aytdi.

В Узбекистане более 60% учащихся обучаются в 2 смены
Причиной низкого качества образования в школах является то, что по-прежнему существуют 2-сменные школы? Этот вопрос, конечно, интересен многим.
На днях начальник управления Министерства школьного и дошкольного образования Эркин Муродов в беседе с корреспондентом Daryo по вопросу о том, в скольких школах проводятся 2-сменные занятия, сообщил, что более 60% учащихся учатся в 2-смены.
"Сегодня в государственных школах обучаются 6,4 миллиона детей. Из них более 60 процентов учатся в 2 смены. В настоящее время в школах имеется более 5 миллионов ученических мест. Разница составляет более 1 миллиона.
Для сокращения этого разрыва ведется строительство школ на основе инвестиционных программ, создание дополнительных ученических мест. К примеру, в 2023 году в 582 школах выполнены строительно-монтажные работы, создано 172 тысячи ученических мест. В нынешнем году также проведены строительно-ремонтные работы более чем в 520 школах, намечено создать 182 тысячи дополнительных ученических мест.
Также создаются ученические места за счет расширения сети негосударственных образовательных организаций. Четыре года назад в республике насчитывалось около 100 негосударственных школ. Сейчас их число превысило 400. Налажена сеть открытия школ на основе государственно-частного партнерства. Это также поможет увеличить количество дополнительных ученических мест.
Прохождение занятий в 2 смены не оказывает отрицательного влияния на усвоение детьми государственных образовательных стандартов. Преимущества односменного обучения заключаются в возможности оставления после уроков и организации дополнительных кружков. Но в настоящее время и в двухсменных школах расписание занятий организовано таким образом, что есть возможность привлекать детей в кружки.
Сегодня средняя норма заполнения учащихся в классах составляет 25 человек. Количество учащихся в одном классе не должно превышать 35 человек. Всего в государственных школах республики насчитывается 245 тысяч классов.
Только в 2 тысячах из них количество учащихся превышает 35 человек. Такая ситуация наблюдается в Ташкенте и областных центрах, в новых строящихся массивах, то есть в школах в районах с высокой численностью населения. Численность 35 учащихся в классе не распространяется на все предметы. У нас более 10 предметов преподаются в двух группах," - сказал чиновник министерства.
Педагоги, желающие работать в "красный" школе, должны до 25 июля обратиться к директору соответствующей школы
Процесс приема продлится до 25 июля
Утвержден список школ с низким качеством образования на 2024-2025 учебный год. Педагогам, работающим в данной школе, будут выплачиваться дополнительные надбавки.