Tayanch doktoranturada o‘qiyotgan xodim maktabda necha soat dars berishi mumkin?
Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida dars soatlarini taqsimlash “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi. (Adliya vazirligi tomonidan ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 3271)
Dars soatlari nizomning 15-bandida belgilangan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanadi. Mazkur bandda tayanch doktoranturada tahsil olayotgan xodimlar nazarda tutilmagan.
Agar talabgor fan nomzodi, falsafa doktori (Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori (Doctor of Science (DSc) ilmiy darajasiga hamda Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan katta ilmiy xodim, dotsent va professor ilmiy unvoniga ega bo‘lgan xodim bo‘lsa, u oliy malaka toifasiga ega pedagog hisoblanadi va nizomda belgilangan 8-darajali ko‘rsatgich sifatida (agar boshqa pedagoglarda bundan yuqori ko‘satgich mavjud bo‘lmasa) maksimal dars soati olishi mumkin bo‘ladi.
Tayanch doktoranturada o‘qiyotgan xodim magistratura bosqichini tamomlaganiga 5 yil to‘lmagan bo‘lsa, bunda u ikkinchi malaka toifasiga ega pedagog hisoblanadi va nizomda belgilangan 11-darajali ko‘rsatgich sifatida (agar boshqa pedagoglarda bundan yuqori ko‘satgich mavjud bo‘lmasa) ko‘proq dars soati olishi mumkin bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, pedagog xodimlarga dars taqsimlashda ta’lim muassasasidagi boshqa pedagog xodimlarning ko‘rsatgichlarini ham bilib olish muhim ahamiyatga ega.
Shu sababli, har qanday holatda ham dars soatlari “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 15-bandida belgilangan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanishi lozim.

How many hours can a basic doctoral student teach at school?
The distribution of classroom hours in general secondary educational institutions is regulated by the Regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general educational institutions." (registered by the Ministry of Justice, registration number 3271)
It is distributed on the basis of the priority sequence specified in paragraph 15 of the Regulation. This clause does not cover employees studying in basic doctoral studies.
If the applicant is a candidate of science, doctor of philosophy (PhD) or doctor of science (DSc) and a senior researcher, associate professor and an employee with the scientific title awarded by the Higher Attestation Commission, he is considered a teacher with the highest qualification category and can receive a maximum of 8 hours of classes as an indicator of the 8th level established by the regulation.
If an employee studying in basic doctoral studies has not completed the master's degree for 5 years, then he is considered a teacher with the second qualification category and can receive a class hour as an indicator of the 11th level established by the regulation.
It should be recalled that it is important to know the indicators of other teachers in the educational institution when assigning lessons to teachers.
Therefore, in any case, the hours of classes should be allocated according to the priority sequence established in paragraph 15 of the Regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general education institutions."