Tayanch doktoranturada o‘qiyotgan xodim maktabda necha soat dars berishi mumkin?
Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida dars soatlarini taqsimlash “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi. (Adliya vazirligi tomonidan ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 3271)
Dars soatlari nizomning 15-bandida belgilangan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanadi. Mazkur bandda tayanch doktoranturada tahsil olayotgan xodimlar nazarda tutilmagan.
Agar talabgor fan nomzodi, falsafa doktori (Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori (Doctor of Science (DSc) ilmiy darajasiga hamda Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan katta ilmiy xodim, dotsent va professor ilmiy unvoniga ega bo‘lgan xodim bo‘lsa, u oliy malaka toifasiga ega pedagog hisoblanadi va nizomda belgilangan 8-darajali ko‘rsatgich sifatida (agar boshqa pedagoglarda bundan yuqori ko‘satgich mavjud bo‘lmasa) maksimal dars soati olishi mumkin bo‘ladi.
Tayanch doktoranturada o‘qiyotgan xodim magistratura bosqichini tamomlaganiga 5 yil to‘lmagan bo‘lsa, bunda u ikkinchi malaka toifasiga ega pedagog hisoblanadi va nizomda belgilangan 11-darajali ko‘rsatgich sifatida (agar boshqa pedagoglarda bundan yuqori ko‘satgich mavjud bo‘lmasa) ko‘proq dars soati olishi mumkin bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, pedagog xodimlarga dars taqsimlashda ta’lim muassasasidagi boshqa pedagog xodimlarning ko‘rsatgichlarini ham bilib olish muhim ahamiyatga ega.
Shu sababli, har qanday holatda ham dars soatlari “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 15-bandida belgilangan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanishi lozim.

Сколько часов может преподавать в школе работник, обучающийся в базовой докторантуре?
Распределение учебных часов в общеобразовательных учреждениях регулируется Положением "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях." (зарегистрировано Министерством юстиции, регистрационный No 3271)
Распределение на основе приоритетной последовательности, определенной пунктом 15 Положения. Данный пункт не предусматривает работников, обучающихся в базовой докторантуре.
Если соискатель имеет ученую степень кандидата наук, доктора философии (Doctor of Philosophy (PhD) или доктора наук (Doctor of Science (DSc) и ученое звание старшего научного сотрудника, доцента и профессора, присвоенное Высшей аттестационной комиссией, он считается педагогом с высшей квалификационной категорией и может получить максимальный урочный час в качестве показателя 8-го уровня, установленного положением.
Если сотруднику, обучающемуся в базовой докторантуре, не исполнилось 5 лет со дня окончания магистратуры, то он считается педагогом второй квалификационной категории и может получать учебные часы в качестве показателя 11-го уровня, установленного положением.
Напомним, при распределении уроков педагогическим работникам важно знать показатели других педагогических работников образовательного учреждения.
Поэтому в любом случае часы занятий должны распределяться в соответствии с приоритетной последовательностью, установленной пунктом 15 Положения "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях."