Menejerlik kursida o‘qigan 485 nafar nomzod sertifikat ololmadi
Xabaringiz bor, joriy yil 1-fevraldan boshlab umumta’lim maktablari direktorligiga nomzodlar uchun menejerlik o‘quv kurslariga start berilgandi.
O‘quv kurslari davomida nomzodlar ta’lim menejmenti, ta’lim muassasasini rivojlantirish, jamoatchilik va ota-onalar bilan ishlashga doir qator modullar asosida o‘qitilmoqda.
Belgilangan tartibga ko‘ra amaldagi direktorlar yoki direktorlikka nomzodlar A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy institutida joriy qilingan 1 oylik menejerlik o‘quv kurslarida o‘qishi hamda menejerlik sertifikatini olishi kerak bo‘ladi.
144 soatni tashkil etadigan mazkur o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tugatgan nomzodlar sertifikat olish uchun yakuniy sinovlardan ham o‘tishi kerak bo‘ladi. Bunda test sinovlari uchun 50 ball, keys topshiriqlari uchun 10 ball va amaliy topshiriqlar uchun 40 ball (jami 100 ball) berilmoqda.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining ma’lum qilishicha, hozirgi kunga qadar menejerlik o‘quv kursida 1319 nafar direktorlikka nomzodlar o‘qitilib, ularning 834 nafariga sertifikat berilgan.
Menejerlik kursida o‘qigan 485 nafar nomzodlar esa sertifikat ololmagan. Umumiy hisobda menejerlik sertifikati ololmagan nomzodlar ulushi 36.8 foizni tashkil qilmoqda.

485 candidates who studied in the management course did not receive a certificate
As you know, from February 1 of this year, management training courses for candidates for directors of general education schools were launched.
During the training courses, candidates are trained on the basis of a number of modules on educational management, development of the educational institution, work with the public and parents.
According to the established procedure, current directors or candidates for directors will have to study one-month management training courses introduced at the Abdulla Avloni National Research Institute and receive a management certificate.
Candidates who successfully complete these 144-hour training courses will also need to pass the final exams to obtain a certificate. In this case, 50 points are awarded for test assignments, 10 points for case assignments, and 40 points for practical assignments (total 100 points).
According to the Ministry of Preschool and School Education, 1319 candidates for directors have been trained in the management training course so far, and 834 of them have received certificates.
485 candidates who studied in the management course did not receive a certificate. The share of candidates who did not receive a management certificate is 36.8 percent.