Sinf rahbarlik qilmaydigan o‘qituvchilarga dars berilmaydimi?
Matematika fani o‘qituvchisiman. Shu yil avgustdan dekret ta’tilidan ishga qaytmoqchi edim, ammo direktorimiz sinf rahbarlik qilasiz deyapti. Lekin meni 2 yoshga to‘lmagan yosh bolam bor, sinf olmoqchimasman desam, sinf olmasangiz dars bermaymiz deyapti. Bu qanchalik to‘g‘ri?
Mehnat kodeksining 405-moddasiga ko‘ra, ayollarga homiladorlik va tug‘ish ta’tili tugaganidan keyin, ayolning xohishiga ko‘ra, unga bolasi ikki yoshga to‘lguniga qadar bolani parvarishlash ta’tili beriladi.
Sinf rahbarlik masalasiga kelsak, o‘qituvchining sinf rahbarlik lavozimini egallashi bu uning huquqi, majburiyat emas. Ya’ni, pedagog xodim istasa sinf olishi yoki olmasligi ham mumkin.
Sinf rahbarlarni lavozimga tayinlash Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan yo‘riqnoma bilan tartibga solinadi.
Mazkur yo‘riqnomada sinf rahbarlik lavozimini o‘qituvchiga majburiy tarzda biriktirish haqida biron bir qoida mavjud emas.
Umumiy o‘rta ta’lim muassasasi o‘qituvchilariga darslarni taqsimlash esa “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga (ro‘yxat raqami № 3271) muvofiq amalga oshiriladi.
Nizom shartlariga ko‘ra, homiladorlik va tug‘ish ta’tili hamda bola parvarishidan qaytgan o‘qituvchilarga dars soatlari mehnat qonunchiligiga asosan mazkur nizomda belgilangan ko‘rsatkichlar ustuvor ketma-ketligi asosida taqsimlanadi.
Ushbu nizomda ham o‘qituvchiga sinf rahbarlik yuklatilishi yoki yuklatilmasligi dars soatlarining miqdoriga ta’sir ko‘rsatishi haqida hech bir qoida qayd etilmagan.
Yuqoridagilardan xulosa qilib aytishimiz mumkinki, maktab ma’muriyati o‘qituvchi sinf olmasa, uning darslarini kamaytirib yoki umuman dars bermaslikka haqli emas.

Не дают уроки учителям, не руководящим классом?
Я преподаватель математики. В августе этого года я собирался вернуться с декретного отпуска, но наш директор говорит, что вы будете руководить классом. Но если я говорю, что у меня есть ребенок, которому не исполнилось 2 лет, и я не хочу учиться, то он говорит, что если вы не учитесь, то мы не будем учить. Насколько это верно?
Согласно статье 405 Трудового кодекса, после окончания отпуска по беременности и родам женщине по ее желанию предоставляется отпуск по уходу за ребенком до достижения ребенком двухлетнего возраста.
Согласно статье 239 Трудового кодекса при предоставлении отпуска по беременности и родам, а также по уходу за ребенком за работником сохраняется прежнее место работы (должность).
Что касается классного руководства, то занятие учителем классного руководства - это его право, а не обязанность. То есть педагог может получить класс или не получить его, если он хочет.
Назначение классных руководителей на должность регламентируется инструкцией, утвержденной приказом Министерства дошкольного и школьного образования No 190 от 27 июня 2023 года.
В настоящей Инструкции не содержится ни одного положения об обязательном закреплении за учителем должности классного руководителя.
Распределение занятий учителям общеобразовательных учреждений осуществляется в соответствии с Положением "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" (рег.
Согласно условиям Положения, учителям, вернувшимся из отпуска по беременности и родам, а также по уходу за ребенком, учебные часы распределяются в соответствии с трудовым законодательством на основе приоритетной последовательности показателей, установленных настоящим Положением.
В данном положении также не зафиксировано никаких правил о том, влияет ли на преподавателя возложение классного руководства или нет на количество часов занятий.
Из вышесказанного можно сделать вывод, что администрация школы не имеет права уменьшать уроки учителя, если он не берет класс, или вообще не давать уроки.