O‘qituvchilarga darslarni to‘liq taqsimlamay turib, talabani ishga olish to‘g‘rimi?
Hozirda maktabimizda 2 ta matematika, 1 ta informatika o‘qituvchisi ishlaydi. 65 soat dars bor. Biz matematiklar 1.5 stavkada ishlab kelamiz, qolgan 5 soat matematika darsi informatika o‘qituvchimiz o‘tib keladi.
Endi bu yil direktorimiz bir talabani ishga olyapti. Bizning darsimizdan unga olib berishi to‘g‘rimi? O‘z talabalarga qancha dars berish mumkin?
Ma’lumki, “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi (3271-sonli) nizomning 15-bandidagi ko‘rsatkichlar ketma-ketligi asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etilgan.
Ammo o‘qituvchilarga bir yarim stavka miqdorigacha belgilangan dars soatlarining bir stavkadan ortiq bo‘lgan qismi bo‘sh ish o‘rinlari sifatida hududiy bandlik bo‘limiga taqdim etilgan bo‘lsa, fuqarolar mana shu bo‘sh ish o‘rinlari uchun da’vogarlik qilishi mumkin.
Vazirlar Mahkamasining 275-sonli qarori 3-ilovasi, 20-bandida o‘qituvchilarning tarifikatsiya ro‘yxati asosida ularga bir yarim stavka miqdorigacha belgilangan dars soatlarining bir stavkadan ortiq bo‘lgan qismi bo‘sh ish o‘rinlari sifatida qayd etilmasligi belgilangan. Lekin bu qoida juda ko‘p joylarda ishlamayapti.
Agar ana shu vakant ish o‘rni uchun hududiy bandlik bo‘limi tomonidan taqdim etilgan yo‘llanma orqali biror-bir fuqaro ish so‘rab kelsa, ish beruvchi qonunchilikda nazarda tutilgan normalar asosida ushbu xodimni ishga olish yoki olmaslik masalasini hal etishi mumkin.
Mehnat kodeksining 123-moddasiga ko‘ra, zarur bo‘lgan malaka talablariga muvofiq keladigan xodimni tanlab olish maqsadida ish beruvchi ishga kirayotgan shaxslar bilan suhbatlar o‘tkazishga haqli.
Ish so‘rab kelgan nomzodlarni tanlovdan o‘tkazish Adliya vazirligidan 2023--yil 14-avgust kuni ro‘yxatdan o‘tkazilgan 3451-sonli "Ishga qabul qilish chog‘ida tanlov o‘tkazish to‘g‘risidagi namunaviy nizom" talablari asosida amalga oshirilishi mumkin.
Nomzod tanlovdan o‘tmasa, ish beruvchi unga Mehnat kodeksining 119-moddasiga muvofiq, ishga qabul qilish rad etilganligi to‘g‘risidagi yozma asosni taqdim etadi.
Ana shu holatda barcha dars soatlari “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablari bo‘yicha o‘qituvchilarga bo‘lib berilishi mumkin.
Agar ish so‘rab kelgan 3-bosqich talabasi barcha talablarga javob berib, ishga qabul qilinsa, dars soatlari o‘qituvchilar hamda yangi ishga kirgan talaba o‘rtasida taqsimlanadi.
Ma’lumki, bunda “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 15-bandida belgilangan ko‘rsatgichlar asosida birinchi navbatda maktabdagi pedagog xodimlarga ko‘proq dars soatlari ajratiladi.
Shundan so‘ng, pedagogik yo‘nalish bo‘yicha bitiruvchi bosqich talabasiga qolgan dars soatlari beriladi.

Правильно ли нанимать студентов, не распределяя уроки среди учителей?
В настоящее время в нашей школе работают 2 учителя математики и 1 учитель информатики. 65 часов занятий. Мы, математики, работаем по ставке 1,5, остальные 5 часов проходит наш учитель математики и информатики. Теперь в этом году наш директор нанимает одного студента. Правда ли, что он достает ему из нашего урока? Сколько уроков можно дать своим студентам?
Известно, что на основе последовательности показателей пункта 15 Положения "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" (No 3271) учителям, имеющим преимущества, рекомендовано устанавливать максимальные количества учебных часов.
Однако граждане могут претендовать на эти вакансии, если часть учебных часов, установленных учителям в размере до полутора ставок, свыше одной ставки представлена в территориальный отдел занятости в качестве вакансий.
В пункте 20 приложения No 3 к постановлению Кабинета Министров No 275 установлено, что часть учебных часов, установленных учителям на основе тарификационного списка до полутора ставок свыше одной ставки, не учитывается в качестве вакантных рабочих мест. Но это правило не работает во многих местах.
Если для этого вакантного места по направлению, предоставленному территориальным отделом занятости, приходит какой-либо гражданин с просьбой о работе, работодатель может решить вопрос о приеме на работу данного работника на основании норм, предусмотренных законодательством.
Согласно статье 123 Трудового кодекса, в целях подбора работника, соответствующего необходимым квалификационным требованиям, работодатель вправе проводить собеседования с лицами, поступающими на работу.
Конкурс кандидатов, обратившихся за работой, может проводиться на основании требований "Типового положения о проведении конкурса при приеме на работу" No 3451, зарегистрированного в Министерстве юстиции 14 августа 2023 года.
В случае не прохождения кандидатом конкурса работодатель представляет ему письменное обоснование отказа в приеме на работу в соответствии со статьей 119 Трудового кодекса.
В этом случае все часы уроков могут быть распределены между учителями в соответствии с требованиями Положения о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях.
Если студент 3-го курса, обратившийся за работой, отвечает всем требованиям и принимается на работу, часы занятий распределяются между преподавателями и вновь поступившим на работу студентом.
Известно, что при этом на основе показателей, определенных в пункте 15 Положения "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях," в первую очередь педагогическим работникам школы выделяется больше учебных часов.
После этого студенту выпускного курса по педагогическому направлению предоставляются оставшиеся часы занятий.