11:26 / 22.08.2024 8.30k
Stajyor-o‘qituvchiman. Joriy yilning mart-iyun oylarida o‘tkazilgan kasbiy sertifikatlash sinovida ozgina ball yetmay qolgandi.
Shu sababli, navbatdan tashqari o‘tkazilgan kasbiy sertifikatlash sinovida qatnashgandim. Lekin bu safar ham yetarli ballni to‘play olmadim. Endi kelasi yilgacha ishlab tursam bo‘ladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 2-fevraldagi 87-son qarori bilan tasdiqlangan reglamentga ko‘ra, kasbiy sertifikat sinovi natijasi bo‘yicha 56 va undan yuqori ball to‘plagan talabgor nazorat sinovidan o‘tgan hisoblanadi.
56 balldan kam ko‘rsatkichga ega talabgor esa nazorat sinovidan o‘tmagan hisoblanadi va ularga  navbatdan tashqari kasbiy sertifikat sinovlarida qatnashishi uchun yangi o‘quv yili boshlangunga qadar yana bir marta imkoniyat beriladi.
Lekin navbatdan tashqari nazorat sinovida ham ishtirok etib, yetarli ball to‘play olmagan talabgor bilan tuzilgan mehnat shartnomasi mehnat qonunchiligida belgilangan tartibda bekor qilinishi belgilangan.
Bunda ish beruvchi mehnat shartnomasi bekor qilingan talabgor tugatgan oliy ta’lim tashkilotiga talabgorning kasbiy sertifikatlashdan o‘ta olmaganligi to‘g‘risida e’tiroznoma (reklamatsiya) yuboradi.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, stajyor-o‘qituvchi ikkinchi marotaba ham kasbiy sertifikat sinovidan o‘tolmagan bo‘lsa, u maktabda ishlay olmaydi.

Что будет с теми, кто не смог получить профессиональный сертификат во второй раз?
Стажер-преподаватель. В ходе тестирования на профессиональную сертификацию, проведенного в марте-июне этого года, не хватало немного баллов.
Поэтому он участвовал в экзамене по профессиональной сертификации, который проводился вне очереди. Но и на этот раз я не смог набрать достаточно баллов. Теперь я могу работать до следующего года?
Согласно регламенту, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 2 февраля 2024 года No 87, претендент, набравший 56 и более баллов по результатам испытания на профессиональный сертификат, считается прошедшим контрольное тестирование.
А претендент, имеющий менее 56 баллов, считается не прошедшим контрольный экзамен, и им предоставляется еще одна возможность до начала нового учебного года принять участие во внеочередных экзаменах на профессиональный сертификат.
Однако установлено, что трудовой договор с претендентом, участвовавшим во внеочередном контрольном испытании и не набравшим достаточного балла, прекращается в порядке, установленном трудовым законодательством.
При этом работодатель направляет претенденту, трудовой договор с которым был прекращен, в высшую образовательную организацию, которую он окончил, возражение (рекламацию) о невозможности прохождения претендентом профессиональной сертификации.
Подводя итог, можно сказать, что стажер-преподаватель не сможет работать в школе, если он во второй раз не пройдет проверку профессионального сертификата.