Endi fan olimpiadasi g‘oliblari uchun to‘lanadigan pullardan daromad solig‘i olinmaydi
Respublika va xalqaro olimpiadalarda g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar, ularning o‘qituvchilari va terma jamoa rahbarlariga to‘lanadigan pul mukofotlari hamda sovg‘alar daromad solig‘idan ozod etiladi.
Kuni-kecha, Prezident Shavkat Mirziyoyev ta’limga oid takliflar taqdimoti bilan tanishish chog‘ida iqtidorli yoshlar bilan ishlashni takomillashtirish chora-tadbirlari mavzusi ham ham muhokama qilindi.
Unda mukofotlanadigan olimpiadalar soni 28 taga oshirilishi hamda respublika va xalqaro fan olimpiadalarda g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar, ularning o‘qituvchilari va terma jamoa rahbarlariga to‘lanadigan pul mukofotlari hamda sovg‘alar daromad solig‘idan ozod etilishi qayd etildi.
Hozirgi kunda xalqaro olimpiadalar g‘oliblari va ularning o‘qituvchilari BHMning quyidagi miqdorlarida bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanadi:
- 1-o‘rin (oltin medal) uchun — 500 baravari (170 mln so‘m);
- O‘qituvchisiga — 450 baravari (153 mln so‘m);
- 2-o‘rin (kumush medal) uchun — 300 baravar (102 mln so‘m);
- O‘qituvchisiga — 250 baravari (85 mln so‘m);
- 3-o‘rin (bronza medal) uchun — 200 baravar (68 mln so‘m);
- O‘qituvchisiga — 150 baravari (51 mln so‘m).
Asosiy olimpiadalar respublika bosqichi g‘oliblarining o‘qituvchilari BHMning quyidagi miqdorlarida bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanadi:
- 1-o‘rin uchun — 50 baravari (17 mln so‘m);
- 2-o‘rin uchun — 35 baravari (11 mln 900 ming so‘m);
- 3-o‘rin uchun — 30 baravari (10 mln 200 ming so‘m).
Xalqaro fan olimpiadalari g‘oliblari va ularning o‘qituvchilari quyidagicha daromad solig‘i to‘lashiga to‘g‘ri kelardi:
- 1-o‘rin (oltin medal) uchun — 20 mln 400 ming so‘m);
- O‘qituvchisi — 18 mln 360 ming so‘m;
- 2-o‘rin (kumush medal) uchun — 12 mln 240 ming so‘m;
- O‘qituvchisi — 10 mln 200 ming so‘m;
- 3-o‘rin (bronza medal) uchun — 8 mln 160 ming so‘m;
- O‘qituvchisi — 6 mln 120 ming so‘m.
Asosiy olimpiadalar respublika bosqichi g‘oliblarining o‘qituvchilari quyidagicha daromad solig‘i to‘lashiga to‘g‘ri kelardi:
- 1-o‘rin uchun — 2 mln 40 ming so‘m;
- 2-o‘rin uchun — 1 mln 428 ming so‘m;
- 3-o‘rin uchun — 1 mln 224 ming so‘m.
Endilikda, ushbu summalar ham g‘oliblarning o‘zida qoladigan bo‘ldi. Ya’ni, respublika va xalqaro olimpiadalarda g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar, ularning o‘qituvchilari va terma jamoa rahbarlariga to‘lanadigan har qanday pul mukofotlari hamda sovg‘alar daromad solig‘idan butunlay ozod etilmoqda.

No longer will income tax be levied on the money paid to the winners of the science Olympiad
Students, their teachers, and the leaders of national teams who have won republican and international Olympiads will be exempt from income tax on their monetary prizes and gifts.
Recently, during a presentation of educational proposals, President Shavkat Mirziyoyev also discussed measures to improve work with talented youth.
It was noted that the number of awarded Olympiads will be increased to 28, and monetary prizes and gifts awarded to students, their teachers, and national team leaders who win republican and international science Olympiads will be exempt from income tax.
Currently, winners of international Olympiads and their teachers are awarded one-time cash prizes in the following amounts of the basic calculation amount (BCA):
- 1st place (gold medal) - 500 times (170 million soums);
- Teacher - 450 times (153 million soums);
- 2nd place (silver medal) - 300 times (102 million soums);
- Teacher - 250 times (85 million soums);
- 3rd place (bronze medal) - 200 times (68 million soums);
- Teacher - 150 times (51 million soums).
The teachers of winners in the republican stage of the main Olympiads are awarded one-time cash prizes in the following amounts of BCA:
- 1st place - 50 times (17 million soums);
- 2nd place - 35 times (11 million 900 thousand soums);
- 3rd place - 30 times (10 million 200 thousand soums).
Previously, winners of international science Olympiads and their teachers paid the following income tax:
- 1st place (gold medal) - 20 million 400 thousand soums;
- Teacher - 18 million 360 thousand soums;
- 2nd place (silver medal) - 12 million 240 thousand soums;
- Teacher - 10 million 200 thousand soums;
- 3rd place (bronze medal) - 8 million 160 thousand soums;
- Teacher - 6 million 120 thousand soums.
The teachers of winners in the republican stage of the main Olympiads paid income tax as follows:
- 1st place - 2 million 40 thousand soums;
- 2nd place - 1 million 428 thousand soums;
- 3rd place - 1 million 224 thousand soums.
Now, these amounts will remain fully with the winners. In other words, any monetary prizes and gifts awarded to the winners of republican and international Olympiads, their teachers, and the leaders of the national teams are completely exempt from income tax.