Endi fan olimpiadasi g‘oliblari uchun to‘lanadigan pullardan daromad solig‘i olinmaydi
Respublika va xalqaro olimpiadalarda g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar, ularning o‘qituvchilari va terma jamoa rahbarlariga to‘lanadigan pul mukofotlari hamda sovg‘alar daromad solig‘idan ozod etiladi.
Kuni-kecha, Prezident Shavkat Mirziyoyev ta’limga oid takliflar taqdimoti bilan tanishish chog‘ida iqtidorli yoshlar bilan ishlashni takomillashtirish chora-tadbirlari mavzusi ham ham muhokama qilindi.
Unda mukofotlanadigan olimpiadalar soni 28 taga oshirilishi hamda respublika va xalqaro fan olimpiadalarda g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar, ularning o‘qituvchilari va terma jamoa rahbarlariga to‘lanadigan pul mukofotlari hamda sovg‘alar daromad solig‘idan ozod etilishi qayd etildi.
Hozirgi kunda xalqaro olimpiadalar g‘oliblari va ularning o‘qituvchilari BHMning quyidagi miqdorlarida bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanadi:
- 1-o‘rin (oltin medal) uchun — 500 baravari (170 mln so‘m);
- O‘qituvchisiga — 450 baravari (153 mln so‘m);
- 2-o‘rin (kumush medal) uchun — 300 baravar (102 mln so‘m);
- O‘qituvchisiga — 250 baravari (85 mln so‘m);
- 3-o‘rin (bronza medal) uchun — 200 baravar (68 mln so‘m);
- O‘qituvchisiga — 150 baravari (51 mln so‘m).
Asosiy olimpiadalar respublika bosqichi g‘oliblarining o‘qituvchilari BHMning quyidagi miqdorlarida bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanadi:
- 1-o‘rin uchun — 50 baravari (17 mln so‘m);
- 2-o‘rin uchun — 35 baravari (11 mln 900 ming so‘m);
- 3-o‘rin uchun — 30 baravari (10 mln 200 ming so‘m).
Xalqaro fan olimpiadalari g‘oliblari va ularning o‘qituvchilari quyidagicha daromad solig‘i to‘lashiga to‘g‘ri kelardi:
- 1-o‘rin (oltin medal) uchun — 20 mln 400 ming so‘m);
- O‘qituvchisi — 18 mln 360 ming so‘m;
- 2-o‘rin (kumush medal) uchun — 12 mln 240 ming so‘m;
- O‘qituvchisi — 10 mln 200 ming so‘m;
- 3-o‘rin (bronza medal) uchun — 8 mln 160 ming so‘m;
- O‘qituvchisi — 6 mln 120 ming so‘m.
Asosiy olimpiadalar respublika bosqichi g‘oliblarining o‘qituvchilari quyidagicha daromad solig‘i to‘lashiga to‘g‘ri kelardi:
- 1-o‘rin uchun — 2 mln 40 ming so‘m;
- 2-o‘rin uchun — 1 mln 428 ming so‘m;
- 3-o‘rin uchun — 1 mln 224 ming so‘m.
Endilikda, ushbu summalar ham g‘oliblarning o‘zida qoladigan bo‘ldi. Ya’ni, respublika va xalqaro olimpiadalarda g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar, ularning o‘qituvchilari va terma jamoa rahbarlariga to‘lanadigan har qanday pul mukofotlari hamda sovg‘alar daromad solig‘idan butunlay ozod etilmoqda.

Деньги, выплачиваемые победителям предметных олимпиад, теперь не облагаются подоходным налогом
Денежные вознаграждения и подарки, выплачиваемые учащимся, победившим в республиканских и международных олимпиадах, их учителям и руководителям сборных команд, освобождаются от подоходного налога.
На днях, во время ознакомления с презентацией предложений Президента Шавката Мирзиёева по образованию, также обсуждалась тема мер по совершенствованию работы с одаренной молодежью.
Было отмечено, что количество олимпиад, за которые будут вручаться награды, увеличится до 28, а денежные премии и подарки, выплачиваемые учащимся, победившим в республиканских и международных предметных олимпиадах, их учителям и руководителям сборных команд, будут освобождены от подоходного налога.
В настоящее время победители международных олимпиад и их преподаватели награждаются единовременными денежными премиями в следующих размерах БРВ:
• За 1-е место (золотая медаль) - в 500-кратном размере (170 млн сумов);
• Учителю - в 450-кратном размере (153 млн сумов);
• За 2-е место (серебряная медаль) - в 300-кратном размере (102 млн сумов);
• Учителю - в 250-кратном размере (85 млн сумов);
• За 3-е место (бронзовая медаль) - в 200-кратном размере (68 млн сумов);
• Учителю - в 150-кратном размере (51 млн сумов).
Преподаватели победителей республиканского этапа основных олимпиад награждаются единовременными денежными премиями в следующих размерах БРВ:
• За 1-е место - в 50-кратном размере (17 млн сумов);
• За 2-е место - в 35-кратном размере (11 миллионов 900 тысяч сумов);
• За 3-е место - в 30-кратном размере (10 млн 200 тыс. сумов).
Ранее победители международных предметных олимпиад и их преподаватели платили следующий подоходный налог:
• За 1-е место (золотая медаль) - 20 млн 400 тыс. сумов;
• Преподаватель - 18 млн 360 тыс. сумов;
• За 2-е место (серебряная медаль) - 12 млн 240 тыс. сумов;
• Преподаватель - 10 млн 200 тыс. сумов;
• За 3-е место (бронзовая медаль) - 8 млн 160 тыс. сумов;
• Преподаватель - 6 млн 120 тысяч сумов.
Учителя победителей республиканского этапа основных олимпиад платили следующий подоходный налог:
• За 1-е место - 2 млн 40 тысяч сумов;
• За 2-е место - 1 млн 428 тыс. сумов;
• За 3-е место - 1 млн 224 тыс. сумов.
Теперь эти суммы также будут оставаться у победителей. То есть, любые денежные премии и подарки, выплачиваемые учащимся, победившим в республиканских и международных олимпиадах, их учителям и руководителям сборных команд, полностью освобождаются от подоходного налога.