Yangi baholashga o‘tgan maktablarni qog‘oz bilan ta’minlash vazirlik mablag‘lari hisobidan qoplanadi — MMTV
13:31 / 27.11.2024 5.45k
Ma’lumki, 2024-2025-o‘quv yilida mamlakatimizdagi 1500 ta maktabda yangi baholash tartibi joriy qilindi va ayni vaqtda ushbu ta’lim muassasalarida o‘quvchilarning bilim darajasi mazkur tizim asosida baholanmoqda.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi yangi baholash tizimi bo‘yicha pedagog va ota-onalardan kelib tushayotgan ayrim savollarga javob berdi.
1-savol:
Biz turli ijtimoiy tarmoq sahifalari orqali CHSB test savollarini olyapmiz, ammo ushbu savollarda turli tafovut va noaniqliklarni kuzatyapmiz. Buning sababi nimada?
Javob: Yangi baholash tizimi joriy etilgan maktab o‘quvchilari bilimini baholash uchun Pedagogik mahorat va xalqaro baholash ilmiy-amaliy markazi tomonidan namunaviy test savollari ishlab chiqilgan hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining e-maktab.uz platformasiga joylashtirilgan.
Pedagoglar va ota-onalardan yangi baholash tizimi bo‘yicha barcha fanlarga tegishli  namunaviy test savollarini faqat e-maktab.uz platformasidan yuklab olishlarini so‘raymiz. Boshqa turdagi axborot kanallari va ijtimoiy tarmoq sahifalaridagi savollarning to‘g‘riligi haqidagi xabarlar haqiqatga mos emas.
2-savol:
CHSB imtihonlari uchun sarflanayotgan qog‘oz va bosmaxona xarajatlari qaysi mablag‘lar hisobidan qoplanyapti? Buning uchun ota-onalardan mablag‘ talab etiladimi?
Javob: Yo‘q, ota-onalardan mablag‘ talab etilmaydi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 17-oktyabrdagi tegishli buyrug‘iga asosan, 2024-yil I va II chorak imtihonlari Toshkent shahar, Xorazm va Toshkent viloyatlaridagi tanlab olingan va yangi baholash tizimi joriy etilgan 168 ta maktabda e-maktab.uz platformasi orqali onlayn, qolgan 1332 ta maktabda an’anaviy tarzda tashkil etilishi belgilangan.
An’anaviy tarzda imtihon o‘tkaziladigan 582 ta maktab uchun ajratiladigan (6400 ta o‘ram) qog‘oz mahsulotlari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi huzuridagi Ta’lim sohasida islohotlarga ko‘maklashish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qoplanadi. Shuningdek, ushbu maktablarning nazorat materiallari hududiy boshqarmalarga maxsus ajratilgan printer qurilmalarida chop etiladi.
Qolgan 750 ta maktabga ajratiladigan nazorat materiallari o‘rnatilgan tartibda vazirlik tizimidagi G‘afur G‘ulom nomidagi nashriyot-matbaa ijodiy uyida chop etib kelinmoqda. Mazkur xarajatlar uchun ota-onalardan pul mablag‘lari talab etilishi mumkin emas.
3-savol:
Agar imtihon kunlari farzandim kasal bo‘lib qolganligi sababli sinovlarda qayta ishtirok etsa, imtihon ballari tushib ketar ekan, shu to‘g‘rimi?
Javob: Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 7-avgustdagi tegishli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Mezonlarga asoslangan baholash tizimini umumiy o‘rta ta’lim maktablariga joriy etish bo‘yicha tartib”da bu haqida batafsil aytib o‘tilgan.
Unga binoan, asosli sabablar (kasal bo‘lganligi, yaqin qarindoshlaridan birining vafoti, turli olimpiada va tanlovlardagi ishtiroki)ga ko‘ra baholash jarayonida qatnasha olmagan o‘quvchilar uchun sinovlar alohida o‘tkaziladi. Bunda o‘quvchilarga amaldagi baholash mezonlari (maksimal 40 ball)ga ko‘ra olgan ballari qo‘yiladi.
Uzrsiz sabablarga ko‘ra baholashda qatnashmagan, ichki tartib-qoidalarni buzgani uchun jarayondan chetlashtirilgan yoki 12 balldan past natija qayd etgan o‘quvchilarning maksimal bali 26 balldan oshishi mumkin emas.

Обеспечение бумагой школ, перешедших на новую оценку, будет покрываться за счет средств министерства - МНО
Известно, что в 2024-2025 учебном году в 1500 школах нашей страны внедрен новый порядок оценки, и в настоящее время уровень знаний учащихся в этих образовательных учреждениях оценивается на основе этой системы.
Министерство дошкольного и школьного образования ответило на некоторые вопросы, поступающие от педагогов и родителей по новой системе оценки.
Мы получаем тестовые вопросы суммативных работ через различные страницы социальных сетей, но наблюдаем расхождения и неточности в этих вопросах. В чем причина?
Ответ: Образцы суммативных работ разрабатываются Научно-практическим центром педагогического мастерства и международной оценки и размещаются на платформе E-maktab.uz Министерства дошкольного и школьного образования.
Просим учителей и родителей скачивать образцы суммативных работ по всем предметам только с платформы emaktab.uz. Сообщения о правильности или неправильности вопросов на других новостных каналах и страницах в социальных сетях не соответствуют действительности.
Вопрос 2:
Какие средства используются для покрытия расходов на бумагу и распечатку СОР и СОЧ? Требуется ли финансирование со стороны родителей?
Ответ: нет, от родителей никаких средств не требуется.
Согласно соответствующему приказу Министерства дошкольного и школьного образования от 17 октября 2024 года в 168 школах города Ташкента, Хорезмской и Ташкентской областей за 1 и 2 четверти 2024 года, где была введена новая система оценивания СОЧ проводится онлайн через платформу E-maktab.uz , В остальных 1332-х школах запланировано проведение СОЧ традиционным образом
Бумажная продукция (6,4 тыс. рулонов), выделенная для 582 школ, где традиционно проводится СОЧ, будет оплачена за счет средств Фонда содействия реформам в сфере образования при Министерстве дошкольного и школьного образования. Также контрольные материалы этих школ распечатываются на принтерах, специально выделенных для региональных отделений.
Контрольные материалы, выделенные остальным 750 школам, печатаются в установленном порядке в издательстве Гафур Гулям при Министерстве. Денежные средства на указанные расходы с родителей не требуются!!!
Вопрос 3:
Если мой ребенок болел во время СОЧ, и по выходу в школу ему необходимо написать контрольную работу, правда ли, что результаты при пересдаче будут снижены?
Ответ: Ответ на данный вопрос подробно описан в «Порядке внедрения критериальной системы оценивания в общеобразовательных школах», утвержденном соответствующим приказом Министра дошкольного и школьного образования от 7 августа 2024 года.
Согласно ему, тесты проводятся отдельно для учеников, которые не смогли участвовать в процессе оценивания по уважительным причинам (болезнь, смерть близкого родственника, участие в различных олимпиадах и конкурсах). При этом учащимся выставляются баллы, полученные в соответствии с применимыми критериями оценки (максимум 40 баллов).
Учащиеся, которые не участвовали в оценивании без уважительных причин, были исключены из процесса из-за нарушения внутренних процедур или зафиксировали результат ниже 12 баллов, не могут превысить максимальный балл в 26 баллов.
Несмотря на то, что до голосования по коллективному обращению оставалось всего 63 дня, он успел набрать более 10 тысяч голосов. Но есть и те, кто проголосовал против этой петиции.