An addition has been made to the list of measures taken into account when assigning bonuses to teachers.
According to the "Criteria for Evaluating the Activities of Teachers, Psychologists, and Library Staff," approved by Cabinet of Ministers Resolution No. 823 of September 30, 2019, points are awarded for the participation of a student of a teacher in the district (city) stage of competitions.
In this case, the list of subject Olympiads, reviews, competitions, and events that are taken into account when establishing bonuses is annually approved by the Ministry of Preschool and School Education.
As is known, the list of subject Olympiads, competitions, contests, and events recommended for consideration when establishing monthly bonuses to the basic tariff rates of teachers in general education institutions for the 2024-2025 academic year is approved by the instruction letter of the Ministry of Preschool and School Education dated January 13, 2025, No. 03-14-75.
The list also included the Al-Khwarizmi International Olympiad in Mathematics and Informatics. That is, when assigning bonuses to teaching staff, it was assumed that only the results of the Al-Khwarizmi International Olympiad in Mathematics and Informatics would be taken into account.
Therefore, even if students achieved results in natural sciences (physics, chemistry, biology) at the Al-Khwarizmi Olympiad in exact and natural sciences (science), teachers had to be denied points for bonuses. This was previously reported by xalqtaliminfo.uz.
In a directive letter dated March 13, 2025, No. 03-14-769, the Ministry of Preschool and School Education, in addition to the list of subject Olympiads, competitions, contests, and events that are taken into account when assigning bonuses to teachers, instructed to take into account the "Al-Khwarizmi Olympiad in Exact and Natural Sciences" and the "Steps to Invention" competitions when assigning monthly bonuses to the basic tariff rates of teachers in general education institutions.
Now, if students achieve results in natural sciences (physics, chemistry, biology) in the "Steps to Invention" competition and the Al-Khwarizmi Olympiad in exact and natural sciences (science), teachers can be awarded points for bonuses.
Will the results of the Al-Khwarizmi Olympiad affect the bonus?
Will the results of students from the recently held Al-Khwarizmi Science Olympiad be taken into account when awarding points to teachers for bonuses?
Should teachers pay for an extraordinary attestation for a 70% bonus?
There are several grounds for paying for an unscheduled spring attestation.
A 70% bonus will be awarded to teachers with the highest and first qualification categories who have scored 86 points.
Pedagogical staff who have received a qualification certificate based on international standards have been paid an additional payment of 70 percent of the current tariff rates.