Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonlari”ga ko‘ra, tanlovlar, musobaqalarning tuman (shahar) bosqichida pedagog xodim o‘quvchisining ishtiroki uchun ball berilishi nazarda tutilgan.
Ma’lumki, 2024-2025-o‘quv yili uchun umumta’lim muassasalaridagi o‘qituvchilarning bazaviy ta’rif stavkalariga har oylik ustamalar belgilashda inobatga olishga tavsiya etiladigan fan olimpiadalari, ko‘rik tanlovlar, musobaqalar va tadbirlar ro‘yxati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2025-yil 13-yanvardagi 03-14-75-sonli ko‘rsatma xati bilan tasdiqlangan.
Mazkur ro‘yxatda esa Al-Xorazmiy nomidagi xalqaro matematika va informatika olimpiadasi ham ko‘rsatilgandi. Ya’ni, pedagog xodimlarga ustama tayinlashda faqatgina Al-Xorazmiy nomidagi xalqaro matematika va informatika olimpiadasi natijalari hisobga olinishi nazarda tutilgandi.
Shu sababli, Аl-Xorazmiy nomidagi aniq va tabiiy fanlar (science) olimpiadasining tabiiy fanlar (fizika, kimyo, biologiya) yo‘nalishida o‘quvchilar natijaga erishgan taqdirda ham pedagog xodimlarga ustama uchun ball bermaslikka to‘g‘ri kelib qolgandi. Bu haqda xalqtaliminfo.uz avvalroq xabar bergandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 2025-yil 13-mart kungi 03-14-769-sonli ko‘rsatma xatida, pedagoglarga ustama belgilashda inobatga olinadigan fan olimpiadalari, ko‘rik tanlovlar, musobaqalar va tadbirlar ro‘yxatiga qo‘shimcha tarzda “Al-Xorazmiy nomidagi aniq va tabiiy fanlar olimpiadasi” hamda “Ixtirochilikka qadam” ko‘rik tanlovlari ham umumta’lim muassasalaridagi o‘qituvchilarning bazaviy tarif stavkalariga har oylik ustamalar belgilashda inobatga olish to‘g‘risida ko‘rsatma berdi.
Endilikda “Ixtirochilikka qadam” ko‘rik tanlovi hamda Аl-Xorazmiy nomidagi aniq va tabiiy fanlar (science) olimpiadasining tabiiy fanlar (fizika, kimyo, biologiya) yo‘nalishida o‘quvchilar natijaga erishgan taqdirda pedagoglarga ustama uchun ball berish mumkin bo‘ldi.

13:32 / 25.03.2025 8.84k
Согласно "Критериям оценки деятельности педагогов, психологов и работников библиотек," утвержденным постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, предусмотрено начисление баллов за участие учащегося педагогического работника в районном (городском) этапе конкурсов, соревнований.
При этом перечень предметных олимпиад, смотров-конкурсов, соревнований и мероприятий, учитываемых при установлении надбавки, ежегодно утверждается Министерством дошкольного и школьного образования.
Как известно, перечень предметных олимпиад, смотров-конкурсов, соревнований и мероприятий, рекомендуемых к учету при установлении ежемесячных надбавок к базовым тарифным ставкам учителей общеобразовательных учреждений на 2024-2025 учебный год, утвержден директивным письмом Министерства дошкольного и школьного образования No 03-14-75 от 13 января 2025 года.
В этом списке также была Международная олимпиада по математике и информатике имени Аль-Хорезми. То есть, было предусмотрено, что при назначении надбавок педагогическим работникам будут учитываться только результаты Международной олимпиады по математике и информатике имени Аль-Хорезми.
Поэтому, даже если учащиеся достигли результатов в области естественных наук (физика, химия, биология) на Олимпиаде по точным и естественным наукам (science) имени Аль-Хорезми, педагогическим работникам пришлось не начислять баллы за надбавку. Об этом ранее сообщал xalqtaliminfo.uz.
Министерство дошкольного и школьного образования в директивном письме No 03-14-769 от 13 марта 2025 года указало, что в дополнение к перечню предметных олимпиад, смотров-конкурсов, соревнований и мероприятий, учитываемых при установлении надбавок педагогам, при установлении ежемесячных надбавок к базовым тарифным ставкам учителей общеобразовательных учреждений следует учитывать также смотровые конкурсы "Олимпиада по точным и естественным наукам имени Аль-Хорезми" и "Шаг к изобретательству."
Теперь, если учащиеся достигнут результатов в направлении естественных наук (физика, химия, биология) конкурса "Шаг к изобретательству" и олимпиады по точным и естественным наукам (science) имени Аль-Хорезми, педагогам можно будет присвоить баллы за надбавку.