Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonlari”ga ko‘ra, tanlovlar, musobaqalarning tuman (shahar) bosqichida pedagog xodim o‘quvchisining ishtiroki uchun ball berilishi nazarda tutilgan.
Ma’lumki, 2024-2025-o‘quv yili uchun umumta’lim muassasalaridagi o‘qituvchilarning bazaviy ta’rif stavkalariga har oylik ustamalar belgilashda inobatga olishga tavsiya etiladigan fan olimpiadalari, ko‘rik tanlovlar, musobaqalar va tadbirlar ro‘yxati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2025-yil 13-yanvardagi 03-14-75-sonli ko‘rsatma xati bilan tasdiqlangan.
Mazkur ro‘yxatda esa Al-Xorazmiy nomidagi xalqaro matematika va informatika olimpiadasi ham ko‘rsatilgandi. Ya’ni, pedagog xodimlarga ustama tayinlashda faqatgina Al-Xorazmiy nomidagi xalqaro matematika va informatika olimpiadasi natijalari hisobga olinishi nazarda tutilgandi.
Shu sababli, Аl-Xorazmiy nomidagi aniq va tabiiy fanlar (science) olimpiadasining tabiiy fanlar (fizika, kimyo, biologiya) yo‘nalishida o‘quvchilar natijaga erishgan taqdirda ham pedagog xodimlarga ustama uchun ball bermaslikka to‘g‘ri kelib qolgandi. Bu haqda xalqtaliminfo.uz avvalroq xabar bergandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 2025-yil 13-mart kungi 03-14-769-sonli ko‘rsatma xatida, pedagoglarga ustama belgilashda inobatga olinadigan fan olimpiadalari, ko‘rik tanlovlar, musobaqalar va tadbirlar ro‘yxatiga qo‘shimcha tarzda “Al-Xorazmiy nomidagi aniq va tabiiy fanlar olimpiadasi” hamda “Ixtirochilikka qadam” ko‘rik tanlovlari ham umumta’lim muassasalaridagi o‘qituvchilarning bazaviy tarif stavkalariga har oylik ustamalar belgilashda inobatga olish to‘g‘risida ko‘rsatma berdi.
Endilikda “Ixtirochilikka qadam” ko‘rik tanlovi hamda Аl-Xorazmiy nomidagi aniq va tabiiy fanlar (science) olimpiadasining tabiiy fanlar (fizika, kimyo, biologiya) yo‘nalishida o‘quvchilar natijaga erishgan taqdirda pedagoglarga ustama uchun ball berish mumkin bo‘ldi.

An addition has been made to the list of measures taken into account when assigning bonuses to teachers.
13:32 / 25.03.2025 11.92k
According to the "Criteria for Evaluating the Activities of Teachers, Psychologists, and Library Staff," approved by Cabinet of Ministers Resolution No. 823 of September 30, 2019, points are awarded for the participation of a student of a teacher in the district (city) stage of competitions.
In this case, the list of subject Olympiads, reviews, competitions, and events that are taken into account when establishing bonuses is annually approved by the Ministry of Preschool and School Education.
As is known, the list of subject Olympiads, competitions, contests, and events recommended for consideration when establishing monthly bonuses to the basic tariff rates of teachers in general education institutions for the 2024-2025 academic year is approved by the instruction letter of the Ministry of Preschool and School Education dated January 13, 2025, No. 03-14-75.
The list also included the Al-Khwarizmi International Olympiad in Mathematics and Informatics. That is, when assigning bonuses to teaching staff, it was assumed that only the results of the Al-Khwarizmi International Olympiad in Mathematics and Informatics would be taken into account.
Therefore, even if students achieved results in natural sciences (physics, chemistry, biology) at the Al-Khwarizmi Olympiad in exact and natural sciences (science), teachers had to be denied points for bonuses. This was previously reported by xalqtaliminfo.uz.
In a directive letter dated March 13, 2025, No. 03-14-769, the Ministry of Preschool and School Education, in addition to the list of subject Olympiads, competitions, contests, and events that are taken into account when assigning bonuses to teachers, instructed to take into account the "Al-Khwarizmi Olympiad in Exact and Natural Sciences" and the "Steps to Invention" competitions when assigning monthly bonuses to the basic tariff rates of teachers in general education institutions.
Now, if students achieve results in natural sciences (physics, chemistry, biology) in the "Steps to Invention" competition and the Al-Khwarizmi Olympiad in exact and natural sciences (science), teachers can be awarded points for bonuses.