More than 30,000 students took part in the "Children of Perfect Generation" festival
It is known that the Republic "Barkamol Avlod" Children's School under the Ministry of Pre-school and School Education organizes "Barkamol Avlod Children" throughout the year in order to meaningfully organize students' free time and strengthen their knowledge in the field of extracurricular education. ” has been organizing the festival. Recently, this festival was started.
The festival was held in Andijan region in the following directions:
- "Culture and art" - direction (fine arts and clothing);
- "Technology, design and modeling" - direction (Robotics and design);
- "Physical education and sports" - direction (Chess-checkers);
- "Handicrafts and handicrafts" - direction (bead decoration);
- "Tourism and ecology" — direction (Carving);
- "Higher educational institutions and school preparation" - direction (Mental Arithmetic);
- "Foreign languages" — direction (English language).
More than 30,000 students from Andijan region took part in the festival. The competition was organized in an upbeat mood with songs.
Diplomas, prizes and souvenirs were awarded to the winners and active participants of the festival.
We remind you that the goal of the festival is to increase the coverage of students in clubs, develop internal tourism, exchange experience, get acquainted with the activities of clubs, effectively conduct cultural and public events, and organize the educational process using various innovative methods. consists of
Information in Uzbek only
From now on, teachers will be issued monthly travel vouchers abroad.
Bektosh Khatamov, founder of Unitur and the Profi network of educational institutions, announced that one teacher will receive a free travel voucher abroad every month.
The regional stage of the Olympiad named after Al-Khorazmi was held among students at the Navoi branch of Profi University
The winners of each class will have the opportunity to participate in the International Olympiad of Young Mathematicians named after Al Khorazmi.
The coverage of children resting in children's health camps will be expanded
Camps will be transferred to the self-financing system.