23:23 / 03.09.2026 68
Men aniq fanlar metodbirlashma rahbariman. Men so‘ramoqchi bo‘lganim, maktabda jami 60 soat yuqoridan va 24 soat boshlang‘ichdan dars bor. Informatika o‘qituvchilarimiz esa jam 5 ta.
Ularning 3 nafari II toifa va 2 nafari mutaxassis. Hozir kasaba uyushmasi va boshlang‘ich “zavuchi” informatiklarga shu 60 soatni bo‘lishini va boshlang‘ichdan dars ololmasligimizni aytyapti.
Shunda 3 nafar toifasi bor o‘qituvchi 1 stavkadan dars olib, 2 ta mutaxassis qayerdan dars olishadi? Menga shu masala yuzasidan yordam berishingizni so‘rayman.
Umumta’lim maktablarida dars soatlari “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 15 bandida belgilangan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanadi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining umumiy o‘rta ta’lim muassasalari uchun 2026-2027-o‘quv yiliga mo‘ljallangan tayanch o‘quv rejalarni tasdiqlash to‘g‘risidagi buyruqda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani 1-, 2-, 3- va 4-sinflarda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani o‘quvchilarning mantiqiy va tizimli fikrlashini rivojlantirishga qaratilganligi sababli mazkur fan boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari tomonidan o‘qitilishi belgilangan.
Ammo ayrim hududlarda istisno tariqasida  1-4-sinflardagi “Informatika va axborot texnologiyalari” fani  yuqori sinf o‘qituvchilariga berilgan holatlar ham uchrab turadi. Ya’ni, ushbu fandan dars beradigan yuqori sinf o‘qituvchilari ham bir vaqtning o‘zida boshlang‘ich ta’lim mutaxassisligiga ega bo‘lsa yoki tegishli fanni boshlang‘ich sinflarda o‘qitish metodikasi bo‘yicha ta’lim olgan bo‘lsa, pedagoglarning tegishli ko‘rsatgichlariga qarab, ularga boshlang‘ich sinflardagi mavjud “Informatika va axborot texnologiyalari” fanidan ham ma’lum bir miqdorda dars soati berilgan holatlar mavjud.
Agar ular bunday mutaxassislikka ega bo‘lmasa, boshlang‘ich sinflardagi “Informatika va axborot texnologiyalari” faniga mutlaqo da’vogarlik qilolmaydi. Chunki, dars taqsimoti to‘g‘risidagi nizomning (30.06.2020-yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 3271) 15-bandida boshlang‘ich sinflarda o‘qitiladigan fanlar bo‘yicha dars soatlarini taqsimlashda o‘qituvchilarning boshlang‘ich ta’lim mutaxassisligiga egaligi yoki tegishincha ushbu fanni boshlang‘ich sinflarda o‘qitish metodikasi bo‘yicha ta’lim olganligi inobatga olinishi qayd etilgan.
Mazkur band Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan boshlang‘ich sinf o‘quvchilarining yosh va psixologik xususiyatlarini inobatga olgan holda ta’lim va tarbiya sifatini oshirish hamda dars soatlari taqsimotidagi kelishmovchiliklarga chek qo‘yish maqsadida kiritilgan. 7–10 yoshli bolalarda tushunchalarni idrok etish va fanlarni o‘zlashtirish jarayoni yuqori sinf o‘quvchilarinikidan tubdan farq qiladi.
Boshlang‘ich sinfda o‘qitiladigan fanlar, xususan, “Informatika va axborot texnologiyalari” fani ham alohida boshlang‘ich ta’lim metodikasini talab etadi. Shu sababli, mazkur vaziyatda “Informatika va axborot texnologiyalari” fanidan dars beradigan yuqori sinf o‘qituvchisi boshlang‘ich ta’lim mutaxassisligiga ega bo‘lmasa yoki tegishli fanni boshlang‘ich sinflarda o‘qitish metodikasi bo‘yicha ta’lim olmagan bo‘lsa, boshlang‘ich sinflardagi “Informatika va axborot texnologiyalari” fanidan dars soatlariga da’vogarlik qila olmaydi.
Bunda o‘qituvchining “Informatika va axborot texnologiyalari” mutaxassisligiga ega ekanligi ham, yuqori malaka toifasiga ega ekani ham ushbu talabni o‘zgartirmaydi.
Shu sababli, 1-4-sinflardagi 24 soat “Informatika va axborot texnologiyalari” dars soatlari faqat boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari o‘rtasida, yuqor sinflarda mavjud bo‘lgan 60 soat dars esa yuqori sinfdagi 5 nafar o‘qituvchilar o‘rtasida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi nizomning 15-bandida belgilangan ustuvor ketma-ketliklar asosida taqsimlanadi.
Bunda 3 nafar II malaka toifasiga ega bo‘lgan o‘qituvchilarga teng miqdorda, maksimal miqdorda dars saotlari beriladi, 2 nafar mutaxassis pedagoglarga esa ortib qolgan dars soatlari teng miqdorda taqsimlanadi.
Ushbu vaziyatda 3 nafar II malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagoglarga 20 soatdan dars soatlarini taqsimlash imkosiz. Qonunchilikda o‘qituvchilarga 1.5 stavkagacha ishlashga ruxsat berilgan bo‘lsa-da, buni ta’lim muassasasidagi boshqa bir o‘qituvchining ishsiz qolishi hisobiga amalga oshirib bo‘lmaydi.
Dars taqsimoti to‘g‘risidagi nizomda ustuvor ketma-ketlik bo‘yicha ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga aynan 1.5 stavka (30 soat) dars berilsin, degan qoida mavjud emas. Dars taqsimoti to‘g‘risidagi nizom normalarga e’tibor qaratadigan bo‘lsak, u yerda ustuvor ketma-ketliklar asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etilgan.
Maksimal miqdor deganda, aynan 30 yoki 20 soat dars berilishi nazarda tutilmagan. Ya’ni bu yerda turli xil toifadagi o‘qituvchilar orasida eng yuqori ko‘rsatgichga ega bo‘lgan o‘qituvchilarga qolgan o‘qituvchilarga nisbatan ko‘proq dars soati ajratilishi mumkinligi haqida so‘z bormoqda.
Maktab direktori malaka toifasi yuqori bo‘lgan 3 nafar o‘qituvchilarni 20 soat dars bilan ta’minlash uchun, ba’zi pedagog xodimlarni ishsiz qoldirolmaydi, bunga mehnat qonunchiligi yo‘l qo‘ymaydi. Chunki, qonunchilikda belgilab qo‘yilgan boshqa qoidalar ham mavjud.
Ya’ni, maktab direktori ish beruvchi sifatida boshqa xodimlarning ham mehnat huquqlarini buzmaslikka majbur. Dars taqsimlashda toifasiz o‘qituvchiga dars yetmay qolganligi uchun ular bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilib bo‘lmaydi.
5 nafar pedagoglar o‘rtasida darslar qanday taqsimlanishi kerak?
Sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi nizomda ustuvor ketma-ketliklar o‘rtasida dars soatlari miqdori aynan necha soat bo‘lishi kerakligi aniq belgilanmagan.
Ya’ni, yuqori ustuvorlikka ega bo‘lgan o‘qituvchiga maksimal dars soatlari ajratiladi, tegishli ko‘rsatgichlari mavjud bo‘lmagan pedagoglarga ham ma’lum bir miqdorda dars soatlari ajratiladi. Biroq, aynan necha soat ajratilishini pedagogik kengash hal qiladi.
Bunda pedagog xodimlar ularga taqsimlangan dars soatini ko‘paytirish bo‘yicha murojaat qilishga haqli. Biroq, pedagogik kengash murojaatchining o‘quv, ma’naviy-ma’rifiy, ilmiy-metodik va tajriba-sinov ishlaridagi faol ishtirokiga yoki boshqa ko‘rsatgichlariga qarab, shundan so‘ng dars soatlarini adolatli taqsimlash bo‘yicha qaror qabul qilishi lozim.
• Informatika
21:39 / 03.09.2026
21:36 / 31.08.2026
Surdopedagogika bo‘yicha qayta tayyorlangan o‘qituvchiga korreksion sinf darslari beriladimi?
Agar o‘qituvchida surdopedagogika bo‘yicha kasbiy qayta tayyorlash diplomi mavjud bo‘lsa, u mazkur ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasasidagi tegishli dars soatlariga da’vogarlik qilishi mumkin.
11:03 / 31.08.2026
Oliy toifali “Milliy g‘oya va ma’naviyat asoslari” fani o‘qituvchisi boshlang‘ich sinfdagi “Tarbiya” faniga da’vogarlik qiloladimi?
“Tarbiya” fanini umumta’lim muassasalarida o‘qitilishi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 6-iyundagi 422-son qarori bilan tartibga solinadi. Mazkur qarorga ko‘ra, “Boshlang‘ich ta’lim” o‘qituvchilariga ham “Milliy g‘oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi” fani o‘qituvchilari ham “Tarbiya” fanidan dars berishi mumkin.

23:23 / 03.09.2026 68
Я являюсь руководителем методического объединения точных наук. Хотела бы получить разъяснение по вопросу распределения учебных часов в нашей школе. Всего в школе имеется 60 часов информатики в старших классах и 24 часа в начальных классах. Всего у нас работают 5 учителей информатики.
Из них 3 учителя имеют II квалификационную категорию, а 2 являются специалистами без квалификационной категории. В настоящее время профсоюз и заместитель директора, отвечающий за начальное образование, утверждают, что 60 часов должны быть распределены между учителями информатики, а часы в начальных классах мы получать не можем.
В таком случае, если 3 учителя, имеющие квалификационную категорию, получат по одной полной ставке, откуда два специалиста без категории должны получить учебные часы? Прошу помочь разобраться в данном вопросе.
В общеобразовательных школах учебные часы распределяются в соответствии с установленной пунктом 15 Положения «О порядке комплектования классов, а также формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях» очередностью приоритетов.
Согласно приказу Министерства дошкольного и школьного образования об утверждении базовых учебных планов для общеобразовательных учреждений на 2026–2027 учебный год, предмет «Информатика и информационные технологии» в 1–4-х классах преподаётся учителями начальных классов, поскольку данный предмет направлен на развитие у учащихся логического и системного мышления.
Вместе с тем в отдельных регионах встречаются случаи, когда в порядке исключения предмет «Информатика и информационные технологии» в 1–4-х классах передаётся учителям, преподающим в старших классах. То есть если учитель старших классов, преподающий данный предмет, одновременно имеет специальность по начальному образованию либо получил образование по методике преподавания соответствующего предмета в начальных классах, ему также может быть передано определённое количество имеющихся часов по предмету «Информатика и информационные технологии» в начальных классах с учётом соответствующих показателей педагогов.
Если же у них нет такой специальности либо соответствующей подготовки, они не могут претендовать на часы предмета «Информатика и информационные технологии» в начальных классах.
Это связано с тем, что пунктом 15 Положения о распределении учебных часов (зарегистрированного 30 июня 2020 года за регистрационным номером 3271) установлено, что при распределении учебных часов по предметам, преподаваемым в начальных классах, учитывается наличие у учителей специальности по начальному образованию либо, соответственно, образования по методике преподавания соответствующего предмета в начальных классах.
Данное положение было введено Министерством дошкольного и школьного образования с целью повышения качества образования и воспитания с учётом возрастных и психологических особенностей учащихся начальных классов, а также для устранения разногласий при распределении учебных часов. Процесс восприятия понятий и освоения учебных предметов детьми в возрасте 7–10 лет принципиально отличается от аналогичного процесса у учащихся старших классов.
Предметы, преподаваемые в начальной школе, в том числе «Информатика и информационные технологии», также требуют специальной методики преподавания в начальных классах. Поэтому в данной ситуации учитель информатики, преподающий в старших классах, если он не имеет специальности по начальному образованию либо не получил образования по методике преподавания соответствующего предмета в начальных классах, не может претендовать на учебные часы по предмету «Информатика и информационные технологии» в начальных классах.
При этом наличие у учителя специальности «Информатика и информационные технологии», равно как и более высокой квалификационной категории, не изменяет данного требования.
Таким образом, 24 часа предмета «Информатика и информационные технологии» в 1–4-х классах должны распределяться только между учителями начальных классов, а имеющиеся 60 часов в старших классах — между 5 учителями информатики, преподающими в старших классах, в соответствии с очередностью приоритетов, установленной пунктом 15 Положения о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков.
В данном случае 3 учителям, имеющим II квалификационную категорию, должно быть предоставлено равное и максимальное количество учебных часов, а оставшиеся учебные часы должны быть распределены поровну между двумя специалистами без квалификационной категории.
Однако в данной ситуации невозможно распределить по 20 часов каждому из трёх учителей, имеющих II квалификационную категорию. Несмотря на то, что законодательство позволяет учителям работать до 1,5 ставки, это не может осуществляться за счёт того, чтобы другой учитель образовательного учреждения остался без работы.
Положение о распределении учебных часов не содержит требования о том, что учителям, имеющим приоритетное положение, обязательно должно предоставляться именно 1,5 ставки (30 часов). Если обратить внимание на нормы Положения, касающиеся очередности приоритетов, то в нём рекомендуется устанавливать максимальное количество учебных часов для учителей, имеющих преимущество в соответствии с установленной очередностью.
При этом под «максимальным количеством» не подразумевается обязательное предоставление именно 30 или 20 часов. Речь идёт о том, что учителям, имеющим наиболее высокие соответствующие показатели, может быть предоставлено больше учебных часов по сравнению с учителями, имеющими более низкие показатели либо не имеющими соответствующих показателей.
Директор школы не может предоставить трём учителям с более высокой квалификационной категорией по 20 часов только для того, чтобы обеспечить им максимальное количество часов, если в результате этого другие педагогические работники останутся без работы.
Трудовое законодательство не допускает подобного, поскольку директор школы как работодатель обязан соблюдать трудовые права и других работников.
Иными словами, при распределении учебных часов директор школы обязан не нарушать трудовые права других работников. Само по себе отсутствие у учителя без квалификационной категории достаточного количества учебных часов не может являться основанием для расторжения с ним трудового договора.
Как должны быть распределены учебные часы между 5 педагогами?
В Положении о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков не установлено точное количество учебных часов, которое должно распределяться между учителями, находящимися на разных уровнях приоритетности.
Иными словами, учителям, имеющим более высокий уровень приоритета, должно предоставляться максимальное количество учебных часов, однако учителям, не имеющим соответствующих показателей, также должно быть предоставлено определённое количество учебных часов. При этом конкретное количество часов определяется Педагогическим советом.
Педагогические работники имеют право обратиться с заявлением об увеличении количества выделенных им учебных часов. Однако Педагогический совет при принятии решения о справедливом распределении учебных часов должен учитывать активное участие заявителя в учебной, духовно-просветительской, научно-методической и опытно-экспериментальной работе, а также другие соответствующие показатели.