O‘qituvchilar “kollektiv” bo‘lib Yangi yil bayramini nishonlashi mumkin emasmi?
Biz, maktab jamoasi o‘z hisobimizdan dam olish kunlarida yangi yil bayramini nishonlamoqchi edik. Lekin yuqoridan bayramni korporativ tarzda nishonlamaslik haqida buyruq bo‘libdi. Deyarli, har yili shunday bo‘ladi.
Nishonlasak ham berkitiqcha, xuddi bir jinoyat qilayotganday o‘tkazamiz. Davlat tashkilotlarining ko‘pi budjet hisobidan katta bayramlar qilganida, o‘qituvchilarga bayram qilib bermaganiga yarasha, o‘zimiz tashkil qilishimizga ham ruxsat berilmasligi qanchalik to‘g‘ri?
Pedagog xodimlarga Yangi yil bayram tadbirlarini korporativ bayram va tadbirlar sifatida tashkil etish bo‘yicha hech qanday taqiq mavjud emas.
Pedagog xodimlar dam olish kunlarida yoki ishdan bo‘sh vaqtlarida har qanday korporativ bayram va tadbirlarda ishtirok etish huquqiga ega. Bu ularning konstitutsion huquqidir.
Pedagog xodimlar ham erkin fuqaro. Ularning ish vaqtidan tashqari paytdagi xatti-harakatlarini cheklash, nazorat qilish mutlaqo qonunchilikka zid.
Undan tashqari Mehnat kodeksining 201-moddasiga ko‘ra har kungi dam olish, boshqa dam olish kunlari (har haftalik uzluksiz dam olish) hamda ishlanmaydigan bayram kunlari dam olish vaqti hisoblanadi.
Dam olish vaqti esa xodim mehnat majburiyatlarini bajarishdan ozod bo‘lgan va o‘z ixtiyoriga ko‘ra foydalanishi mumkin bo‘lgan vaqtdir. Ya’ni, dam olish vaqtini xodimlar o‘zlari istagan holda o‘tkazishga haqli.
Shu sababli, pedagog xodimlar o‘z xohishiga ko‘ra Yangi yil bayram tadbirlarini korporativ bayram va tadbirlar sifatida tashkil etishi mumkin.
Faqat bunday tadbirlarni maktab hududida o‘tkazish mumkin emas
Chunki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 31-avgust kungi 282-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining takomillashtirilgan namunaviy odob-axloq qoidalari” bilan maktab hududi va binosida o‘quvchilarga aloqasi bo‘lmagan bayram tadbirlarini o‘tkazish taqiqlangan.
Shuningdek, ta’lim muassasasining hududi va binosida spirtli ichimliklar hamda tamaki mahsulotlarini iste’mol qilish ham taqiqlangan.

Не могут ли учителя коллективно праздновать Новый год?
Мы хотели праздновать Новый год в выходные дни за свой счет. Но сверху был приказ не отмечать праздник корпоративно.
Почти каждый год так бывает. Даже если мы будем праздновать, мы проведем это потихоньку, как будто совершаем преступление. Насколько правильно, когда большинство государственных организаций устраивают большие праздники за счет бюджета, нам не разрешают организовывать их сами, так же как и учителям?
Нет никаких запретов педагогическим работникам на организацию новогодних праздничных мероприятий как корпоративных праздников и мероприятий.
Педагогические работники имеют право участвовать в любых корпоративных праздниках и мероприятиях в выходные дни или в свободное от работы время.
То есть педагогические работники являются свободными гражданами. Ограничение и контроль их действий во внерабочее время совершенно противоречит законодательству.
Кроме того, согласно статье 201 Трудового кодекса время отдыха считается ежедневным, другими выходными днями (еженедельный непрерывный отдых) и нерабочими праздничными днями.
Время отдыха - это время, которое работник свободен от выполнения трудовых обязанностей и может использовать по своему усмотрению. То есть время отдыха работники проводят по своему усмотрению.
Поэтому педагогические работники по своему усмотрению могут организовывать новогодние праздничные мероприятия как корпоративные праздники и мероприятия.
Только такие мероприятия нельзя проводить на территории школы
Потому что "Усовершенствованные типовые правила этического поведения общего среднего образования," утвержденные приказом министра дошкольного и школьного образования No 282 от 31 августа 2023 года, запрещают проведение праздничных мероприятий, не связанных с учащимися, на территории и в здании школы.
Также запрещено употребление алкоголя и табачных изделий на территории и в здании учебного заведения.