17:56 / 09.01.2025 5.02k
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yilida amalga oshirish bo‘yicha davlat dasturi va uni tasdiqlash to‘g‘risidagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni loyihasi ishlab chiqilib, Adliya vazirligining regulation.adliya.gov.uz saytiga joylashtirildi.
Davlat dasturi loyihasida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining 5 ta yo‘nalishi belgilanib, uning ikkinchi yo‘nalishi bevosita ijtimoiy siyosat (ta’lim, tibbiyot, ijtimoiy himoya, yoshlar)ga bag‘ishlangan.
Mazkur Davlat dasturida nazarda tutilishicha, endilikda alohida ta’lim ehtiyojiga ega o‘quvchilar bilan ishlaydigan o‘qituvchilarni sertifikatlash amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.

17:56 / 09.01.2025 4.74k
Разработана и размещена на портале обсуждений Государственная программа по реализации Стратегии "Узбекистан - 2030" в 2025 году в "Год охраны окружающей среды и "зеленой экономики" и проект Указа Президента Республики Узбекистан об его утверждении.
В проекте Государственной программы определены 5 направлений Стратегии "Узбекистан - 2030," второе направление которой непосредственно включает социальную политику (образование, здравоохранение, социальную защиту, молодежь).
Данная Государственная программа предусматривает введение практики сертификации учителей, работающих с учащимися с особыми образовательными потребностями.
Также в каждом районе (городе) республики будет поэтапно организована деятельность не менее одной общеобразовательной школы, отвечающей требованиям инклюзивного образования.