17:56 / 09.01.2025 5.02k
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yilida amalga oshirish bo‘yicha davlat dasturi va uni tasdiqlash to‘g‘risidagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni loyihasi ishlab chiqilib, Adliya vazirligining regulation.adliya.gov.uz saytiga joylashtirildi.
Davlat dasturi loyihasida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining 5 ta yo‘nalishi belgilanib, uning ikkinchi yo‘nalishi bevosita ijtimoiy siyosat (ta’lim, tibbiyot, ijtimoiy himoya, yoshlar)ga bag‘ishlangan.
Mazkur Davlat dasturida nazarda tutilishicha, endilikda alohida ta’lim ehtiyojiga ega o‘quvchilar bilan ishlaydigan o‘qituvchilarni sertifikatlash amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.

17:56 / 09.01.2025 4.74k
The draft State Program for the Implementation of the "Uzbekistan - 2030" Strategy in the Year of Environmental Protection and Green Economy in 2025 and the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan on its approval have been developed and posted on the discussion portal.
The draft state program defines 5 directions of the "Uzbekistan-2030" strategy, the second direction of which directly includes social policy (education, medicine, social protection, youth).
According to this state program, the practice of certification of teachers working with students with special educational needs will be introduced.
At the same time, at least one general education school meeting the requirements of inclusive education will be gradually organized in each district (city) of the republic.