Assalomu alaykum, Ulug‘bek Po‘latov! Sizning yordamingiz kerak. Maktabimizda ikki yildan buyon 20 soatdan ortiq dars o‘tganimiz uchun direktorimiz jarima to‘laydi, bu qonuniy emasligini tushuntirsak ham, bu holat davom etmoqda. Direktorimizga vakant dars soati ko‘rsatmagansan deb jarima solishadi. Bu holat jonga tegdi. Bizga amaliy yordam bering, iltimos.
Ma’lumki, hozirgi kunda hududiy bandlik bo‘linmalari tomonidan umumta’lim maktabi o‘qituvchilar tomonidan bir stavkadan ortiq dars soatlarini, hatto minimal darajadagi ortib qoladigan dars soatlarini (1 yoki 2 soat) ham har oylik hisobotlarda vakant dars soatlari sifatida ko‘rsatib berishlarini talab qilish holatlari kuzatiladi.
Ya’ni, yuqori malakali o‘qituvchi “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi (3271-sonli) nizom asosida 20 soatdan ortiqroq dars olgan bo‘lsa-da, maktab direktori har oyda o‘sha o‘qituvchiga berilgan ortiqcha dars soatini hududiy bandlik bo‘limiga bo‘sh ish o‘rni sifatida ko‘rsatishga majbur bo‘lmoqda.
Aslida, Vazirlar Mahkamasi tomonidan 2021-yil 28-aprelda imzolangan “Xalq ta’limi tizimidagi tashkilotlarning byudjetdan tashqari jamg‘armalari mablag‘larini shakllantirish va ulardan foydalanish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi 243-sonli qarori bilan Vazirlar Mahkamasining 275-sonli qarori 3-ilovasiga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritilgandi.
Unga ko‘ra, “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi nizomga 20-band qo‘shilib, unda o‘qituvchilarning tarifikatsiya ro‘yxati asosida o‘qituvchilarga bir yarim stavka miqdorigacha belgilangan dars soatlarining bir stavkadan ortiq bo‘lgan qismi bo‘sh ish o‘rinlari sifatida qayd etilmasligi belgilangan.
Shuningdek, xalqtaliminfo.uz mazkur masala bo‘yicha Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi Mehnatga haq to‘lash va mehnat standartlari boshqarmasi boshlig‘i Laziz Qarshiyevdan intervyu olganida, yuqoridagi ma’lumotlar asosli ekanligi o‘z isbotini topgandi.
Lekin afsuski, haqiqatdan ham ushbu normaga hududiy bandlik bo‘limlari tomonidan boshqa qonun hujjatlariga zid deya baho berilib, haligacha maktab direktorlarini jarimaga tortish holatlari kuzatilmoqda.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, ushbu masalada to‘liq bir to‘xtamga kelish maqsadida xalqtaliminfo.uz tahririyati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligiga rasmiy so‘rov xati yuborilishini ma’lum qiladi.
Vazirliklar tomonidan berilgan xulosalar haqida esa qo‘shimcha ma’lumotlar e’lon qilinadi. Bizni kuzatib boring.
Endilikda xalqaro olimpiadalar g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilarga ham, asosiy olimpiadalarning respublika, viloyat va tuman bosqichi g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilarga ham dars taqsimotida hech qanday ustunlik berilmaydi.

Должны ли учительские часы свыше одной ставки указываться как вакантные?
Здравствуйте, Улугбек Пулатов! Нужна ваша помощь. В нашей школе директор платит штраф за то, что мы учимся более 20 часов в течение двух лет, и даже если мы объясняем, что это незаконно, ситуация продолжается. На нашего директора оштрафуют за то, что ты не указал свободный учебный час. Мне это надоело. Помогите нам, пожалуйста, практически.
Известно, что в настоящее время наблюдаются случаи, когда территориальные подразделения занятости требуют от учителей общеобразовательных школ указывать в ежемесячных отчетах более одного часа занятий, даже минимально увеличивающиеся часы (1 или 2 часа) в качестве вакантных часов.
То есть, несмотря на то, что высококвалифицированный учитель учился более 20 часов на основании Положения "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" (No 3271), директор школы ежемесячно вынужден указывать в территориальном отделе занятости как вакантное место лишние учебные часы, выделенные этому учителю.
Постановлением Кабинета Министров от 28 апреля 2021 года No 243 "Об утверждении Положения о порядке формирования и использования средств внебюджетных фондов организаций системы народного образования" внесены дополнения и изменения в приложение No 3 к постановлению Кабинета Министров No 275.
В соответствии с ним в Положение об оплате труда работников народного образования добавлен пункт 20, в котором установлено, что часть учебных часов, установленных учителям на основе тарификационного списка учителей до полутора ставок, превышающих одну ставку, не регистрируется в качестве вакантных рабочих мест.
Однако, к сожалению, в действительности данная норма оценивается территориальными отделами занятости как противоречащая другим законодательным актам, наблюдаются случаи наложения штрафов на директоров школ.
Исходя из вышеизложенного, в целях достижения полного решения по данному вопросу редакция xalqtaliminfo.uz сообщает о направлении запроса в Министерство дошкольного и школьного образования и Министерство занятости и сокращения бедности. По результатам опроса будет опубликована подробная информация. Следите за нами.