Assalomu alaykum, Ulug‘bek Po‘latov! Sizning yordamingiz kerak. Maktabimizda ikki yildan buyon 20 soatdan ortiq dars o‘tganimiz uchun direktorimiz jarima to‘laydi, bu qonuniy emasligini tushuntirsak ham, bu holat davom etmoqda. Direktorimizga vakant dars soati ko‘rsatmagansan deb jarima solishadi. Bu holat jonga tegdi. Bizga amaliy yordam bering, iltimos.
Ma’lumki, hozirgi kunda hududiy bandlik bo‘linmalari tomonidan umumta’lim maktabi o‘qituvchilar tomonidan bir stavkadan ortiq dars soatlarini, hatto minimal darajadagi ortib qoladigan dars soatlarini (1 yoki 2 soat) ham har oylik hisobotlarda vakant dars soatlari sifatida ko‘rsatib berishlarini talab qilish holatlari kuzatiladi.
Ya’ni, yuqori malakali o‘qituvchi “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi (3271-sonli) nizom asosida 20 soatdan ortiqroq dars olgan bo‘lsa-da, maktab direktori har oyda o‘sha o‘qituvchiga berilgan ortiqcha dars soatini hududiy bandlik bo‘limiga bo‘sh ish o‘rni sifatida ko‘rsatishga majbur bo‘lmoqda.
Aslida, Vazirlar Mahkamasi tomonidan 2021-yil 28-aprelda imzolangan “Xalq ta’limi tizimidagi tashkilotlarning byudjetdan tashqari jamg‘armalari mablag‘larini shakllantirish va ulardan foydalanish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi 243-sonli qarori bilan Vazirlar Mahkamasining 275-sonli qarori 3-ilovasiga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritilgandi.
Unga ko‘ra, “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi nizomga 20-band qo‘shilib, unda o‘qituvchilarning tarifikatsiya ro‘yxati asosida o‘qituvchilarga bir yarim stavka miqdorigacha belgilangan dars soatlarining bir stavkadan ortiq bo‘lgan qismi bo‘sh ish o‘rinlari sifatida qayd etilmasligi belgilangan.
Shuningdek, xalqtaliminfo.uz mazkur masala bo‘yicha Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi Mehnatga haq to‘lash va mehnat standartlari boshqarmasi boshlig‘i Laziz Qarshiyevdan intervyu olganida, yuqoridagi ma’lumotlar asosli ekanligi o‘z isbotini topgandi.
Lekin afsuski, haqiqatdan ham ushbu normaga hududiy bandlik bo‘limlari tomonidan boshqa qonun hujjatlariga zid deya baho berilib, haligacha maktab direktorlarini jarimaga tortish holatlari kuzatilmoqda.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, ushbu masalada to‘liq bir to‘xtamga kelish maqsadida xalqtaliminfo.uz tahririyati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligiga rasmiy so‘rov xati yuborilishini ma’lum qiladi.
Vazirliklar tomonidan berilgan xulosalar haqida esa qo‘shimcha ma’lumotlar e’lon qilinadi. Bizni kuzatib boring.
Endilikda xalqaro olimpiadalar g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilarga ham, asosiy olimpiadalarning respublika, viloyat va tuman bosqichi g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilarga ham dars taqsimotida hech qanday ustunlik berilmaydi.

Does the teacher's hours of lessons with more than one rate need to be listed as vacant?
Assalomu alaykum, Ulugbek Pulatov! I need your help. Our school has been paying a fine for more than 20 hours of lessons for two years, and even if we explain that this is illegal, this situation continues. They'll fine our director for not showing us a free classroom hour. I was sick of it. Please provide us with practical assistance.
It is known that currently, there are instances where regional employment units require teachers of general education schools to indicate more than one class hour, even less than the minimum amount of extra class hours (1 or 2 hours), as vacant class hours in monthly reports.
That is, despite the fact that a highly qualified teacher took more than 20 hours of lessons based on the Regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general education institutions" (No. 3271), the school director is forced to show the extra hours allocated to the same teacher monthly to the regional employment department as a vacancy.
In fact, by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated April 28, 2021 No. 243 "On approval of the Regulation on the procedure for the formation and use of funds of off-budget funds of organizations in the public education system," additions and changes were made to Appendix 3 to the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 275.
According to it, paragraph 20 was added to the "Regulations on remuneration of employees of public education," which states that the part of the class hours set for teachers up to the amount of one and a half stages based on the tariff list, which exceeds one rate, is not recorded as vacant jobs.
However, unfortunately, there are cases where this norm is assessed by the territorial employment departments as contradicting other legislative acts, and school principals are fined.
Based on the above, in order to reach a full decision on this issue, the editorship of xalqtaliminfo.uz informs that a request will be sent to the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Poverty Reduction and Employment. Additional information on the results of the survey will be published in detail. Follow us.