O‘quvchilardan olib qo‘yilgan telefon kimga qaytarilishi kerak?
O‘quvchilar dars paytida telefon ishlatib o‘tirganida, men ularning telefonini olib qo‘yaman va maktab ma’muriyatiga topshiraman.
Maktab rahbariyati esa telefonlarni o‘quvchilarga qaytarib beradi. O‘quvchilar dars vaqtida telefon o‘ynab o‘tirganliklari uchun hech qanday chora ko‘rilmaydi. Shunday holatga qanday yechim bera olasizlar?
Vazirlar Mahkamasining 2012-yil 21-maydagi 139-son qaroriga ilovada tasdiqlangan “Ta’lim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 7-bandida ta’lim muassasalarida o‘tkaziladigan o‘quv mashg‘ulotlari va tadbirlar (saflanish, tarbiyaviy soatlar, bayram, sport tadbirlari va shu kabilar) boshlanishidan oldin ta’lim oluvchilar telefonini o‘chirib qo‘yishi, telefonini portfeli, sumkasi va shu kabilarga solib qo‘yishi shartligi belgilangan.
Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 31-avgustdagi 282-son buyrug‘iga 1-ilovada tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining takomillashtirilgan namunaviy odob-axloq qoidalari” 9-bandiga ko‘ra o‘quvchilar tomonidan mobil telefondan foydalanish qoidalariga rioya etilishini barcha pedagoglar, jumladan sinf rahbarlari shaxsan nazorat qiladi.
Bunda o‘qituvchi tomonidan ogohlantirilishiga qaramay dars jarayonida telefondan foydalanish holatlari davom etganda fan o‘qituvchisi, sinf rahbari, direktor o‘rinbosari, psixolog (inspektor-psixolog) ishtirokida o‘quvchining telefoni (smartfon, planshet va boshqa qurilmalar) olib qo‘yiladi va holat yuzasidan maktab direktori hamda o‘quvchining ota-onasi yoki boshqa qonuniy vakillari ogohlantiriladi.
Kimlar o‘quvchidan mobil telefonni olib qoyishga haqli?
“Ta’lim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 14-bandiga ko‘ra ta’lim muassasasining har qanday pedagog xodimi ta’lim oluvchidan telefonni olib qo‘yish huquqiga ega.
Ushbu talablarning har qanday buzilishi ta’lim muassasasida tuziladigan direktor rahbarligidagi komissiya tomonidan, sinf rahbari, ta’lim oluvchining ota-onalari (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar) ishtirokida, shuningdek ota-onalar majlisida muhokama qilinadi.
Nizom talablariga rioya etilishini ta’lim muassasasining direktori va uning o‘rinbosarlari nazorat qiladi.
Nizomning 14-bandiga muvofiq har qanday pedagog xodim o‘quvchilar tomonidan belgilangan talablarni buzganlik holati to‘g‘risida bildirishnoma rasmiylashtirib, uni telefon bilan birga ta’lim muassasasi direktori yoki uning o‘rinbosariga, keyinchalik uni ota-onalarga (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslarga) berish sharti bilan topshirilishi kerak.
Ya’ni, o‘quvchilardan olib qo‘yilgan telefon ularning o‘ziga emas, balki ota-onasiga ogohlantirish bergan holda qaytarilishi kerak.
Yuqoridagi vaziyatda direktor yoki uning o‘rinbosarlari Vazirlar Mahkamasining 2012-yil 21-maydagi 139-son qarori bilan tasdiqlangan nizom talablarini qo‘pol ravishda buzgan hisoblanadi.
Shu sababli, ushbu masalani maktab pedagogik kengashida muhokama qilish yoki maktab rahbariyati ustidan hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasiga shikoyat arizasi kiritish tavsiya etiladi.

22:54 / 13.02.2025 15.78k
When students use their phones during class, I take their phones away and hand them over to the school administration.
The school administration will return the phones to the students. No measures will be taken for students playing with phones during lessons. What solution can you offer to this situation?
Clause 7 of the Regulation on the Procedure for Using Mobile Phones in Educational Institutions, approved in the Appendix to the Resolution of the Cabinet of Ministers dated May 21, 2012, No. 139, stipulates that students must turn off their phones, put their phones in their briefcases, bags, etc., before the start of training sessions and events held in educational institutions (formations, educational hours, holidays, sports events, etc.).
Also, according to paragraph 9 of the "Improved Model Rules of Ethical Conduct of a General Secondary Educational Institution," approved in Appendix 1 to Order No. 282 of the Minister of Preschool and School Education dated August 31, 2023, all teachers, including class teachers, personally monitor compliance with the rules for using mobile phones by students.
In this case, in the presence of the subject teacher, class teacher, deputy director, psychologist (inspector-psychologist), the student's phone (smartphone, tablet and other devices) is confiscated, and the school director, as well as the student's parents or other legal representatives, are notified about the situation.
Who is entitled to receive a mobile phone from a student?
According to paragraph 14 of the Regulation "On the Procedure for Using Mobile Phones in Educational Institutions," any pedagogical worker of an educational institution has the right to confiscate a phone from a student.
Any violation of these requirements is discussed by a commission created in the educational institution, headed by the director, with the participation of the class teacher, the student's parents (persons replacing them), as well as at a parent meeting.
Control over compliance with the requirements of the Regulation is carried out by the director of the educational institution and his deputies.
In accordance with paragraph 14 of the Regulation, any pedagogical worker must draw up a notification about the violation of the established requirements by students, which, together with the telephone, must be handed over to the director of the educational institution or his deputy, with the condition of subsequently transferring it to parents (persons replacing them).
That is, the phones confiscated from students should be returned not to them, but to their parents with a warning.
In the above situation, the director or his deputies are considered to have grossly violated the requirements of the Regulation, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 139 of May 21, 2012.
Therefore, it is recommended to discuss this issue at the school's pedagogical council or file a complaint against the school administration to the regional department of preschool and school education.