O‘quvchilardan olib qo‘yilgan telefon kimga qaytarilishi kerak?
O‘quvchilar dars paytida telefon ishlatib o‘tirganida, men ularning telefonini olib qo‘yaman va maktab ma’muriyatiga topshiraman.
Maktab rahbariyati esa telefonlarni o‘quvchilarga qaytarib beradi. O‘quvchilar dars vaqtida telefon o‘ynab o‘tirganliklari uchun hech qanday chora ko‘rilmaydi. Shunday holatga qanday yechim bera olasizlar?
Vazirlar Mahkamasining 2012-yil 21-maydagi 139-son qaroriga ilovada tasdiqlangan “Ta’lim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 7-bandida ta’lim muassasalarida o‘tkaziladigan o‘quv mashg‘ulotlari va tadbirlar (saflanish, tarbiyaviy soatlar, bayram, sport tadbirlari va shu kabilar) boshlanishidan oldin ta’lim oluvchilar telefonini o‘chirib qo‘yishi, telefonini portfeli, sumkasi va shu kabilarga solib qo‘yishi shartligi belgilangan.
Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 31-avgustdagi 282-son buyrug‘iga 1-ilovada tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining takomillashtirilgan namunaviy odob-axloq qoidalari” 9-bandiga ko‘ra o‘quvchilar tomonidan mobil telefondan foydalanish qoidalariga rioya etilishini barcha pedagoglar, jumladan sinf rahbarlari shaxsan nazorat qiladi.
Bunda o‘qituvchi tomonidan ogohlantirilishiga qaramay dars jarayonida telefondan foydalanish holatlari davom etganda fan o‘qituvchisi, sinf rahbari, direktor o‘rinbosari, psixolog (inspektor-psixolog) ishtirokida o‘quvchining telefoni (smartfon, planshet va boshqa qurilmalar) olib qo‘yiladi va holat yuzasidan maktab direktori hamda o‘quvchining ota-onasi yoki boshqa qonuniy vakillari ogohlantiriladi.
Kimlar o‘quvchidan mobil telefonni olib qoyishga haqli?
“Ta’lim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 14-bandiga ko‘ra ta’lim muassasasining har qanday pedagog xodimi ta’lim oluvchidan telefonni olib qo‘yish huquqiga ega.
Ushbu talablarning har qanday buzilishi ta’lim muassasasida tuziladigan direktor rahbarligidagi komissiya tomonidan, sinf rahbari, ta’lim oluvchining ota-onalari (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar) ishtirokida, shuningdek ota-onalar majlisida muhokama qilinadi.
Nizom talablariga rioya etilishini ta’lim muassasasining direktori va uning o‘rinbosarlari nazorat qiladi.
Nizomning 14-bandiga muvofiq har qanday pedagog xodim o‘quvchilar tomonidan belgilangan talablarni buzganlik holati to‘g‘risida bildirishnoma rasmiylashtirib, uni telefon bilan birga ta’lim muassasasi direktori yoki uning o‘rinbosariga, keyinchalik uni ota-onalarga (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslarga) berish sharti bilan topshirilishi kerak.
Ya’ni, o‘quvchilardan olib qo‘yilgan telefon ularning o‘ziga emas, balki ota-onasiga ogohlantirish bergan holda qaytarilishi kerak.
Yuqoridagi vaziyatda direktor yoki uning o‘rinbosarlari Vazirlar Mahkamasining 2012-yil 21-maydagi 139-son qarori bilan tasdiqlangan nizom talablarini qo‘pol ravishda buzgan hisoblanadi.
Shu sababli, ushbu masalani maktab pedagogik kengashida muhokama qilish yoki maktab rahbariyati ustidan hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasiga shikoyat arizasi kiritish tavsiya etiladi.

Когда ученики пользуются телефонами во время уроков, я отбираю их телефоны и передаю их администрации школы.
Руководство школы возвращает телефоны ученикам. Никаких мер не принимается за то, что учащиеся во время уроков играют в телефоны. Как вы можете решить эту ситуацию?
Пунктом 7 Положения "О порядке использования мобильных телефонов в образовательных учреждениях," утвержденного приложением к Постановлению Кабинета Министров No 139 от 21 мая 2012 года, установлено, что перед началом учебных занятий и мероприятий, проводимых в образовательных учреждениях (построение, воспитательные часы, праздничные, спортивные мероприятия и т.п.), обучающиеся должны выключить телефон, положить телефон в портфель, сумку и т.п.
Кроме того, согласно пункту 9 "Усовершенствованных типовых правил этики общеобразовательного учреждения," утвержденных Приложением 1 к Приказу Министра дошкольного и школьного образования No 282 от 31 августа 2023 года, все педагоги, включая классных руководителей, лично контролируют соблюдение учащимися правил использования мобильных телефонов.
При этом, несмотря на предупреждение учителя, если случаи использования телефона во время урока продолжаются, телефон (смартфон, планшет и другие устройства) ученика изымается в присутствии учителя-предметника, классного руководителя, заместителя директора, психолога (инспектор-психолог), а директор школы и родители или другие законные представители ученика предупреждаются о ситуации.
Кто имеет право забрать мобильный телефон у ученика?
Согласно пункту 14 Положения "О порядке использования мобильных телефонов в образовательных учреждениях," любой педагогический работник образовательного учреждения имеет право забрать телефон у обучающегося.
Любое нарушение этих требований обсуждается комиссией, создаваемой в образовательном учреждении под руководством директора, с участием классного руководителя, родителей обучающегося (лиц, их заменяющих), а также на родительском собрании.
Контроль за соблюдением требований Положения осуществляют директор образовательного учреждения и его заместители.
В соответствии с пунктом 14 Положения любой педагогический работник должен оформить уведомление о нарушении учащимися установленных требований и вручить его вместе с телефоном директору образовательного учреждения или его заместителю с последующей передачей родителям (лицам, их заменяющим).
То есть, телефон, изъятый у учащихся, должен быть возвращен не им самим, а их родителям с предупреждением.
В вышеуказанной ситуации директор или его заместители считаются грубо нарушившими требования Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 21 мая 2012 года No 139.
Поэтому рекомендуется обсудить этот вопрос на педагогическом совете школы или подать жалобу на руководство школы в территориальное управление дошкольного и школьного образования.