Maktablarning 25 foizi xavfli yo‘l yoqasida joylashgani aytildi
2024-yilda Bola huquqlari bo‘yicha vakil (Bolalar ombudsmani)ning O‘zbekiston Respublikasi Milliy Gvardiyasi bilan birgalikda o‘tkazilgan o‘rganish natijalariga ko‘ra, respublikadagi maktablarning 25 foizi avtoyo‘llarga yaqin hududlarda joylashgan bo‘lib, aynan ularning atrofida bolalar bilan yo‘l-transport hodisalari sodir bo‘lish xavfi kattaligini ta’kidlandi.
Ichki ishlar vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, 2024-yilda voyaga yetmaganlarga nisbatan 1073 ta yo‘l-transport hodisalari sodir etilganligi fakti ham sohada yanada tizimli va manzilli choralar ko‘rish zarurligini taqozo etadi.
Shu bois Bolalar ombudsmani qonunchilikda ko‘zda tutilgan hamkorlik doirasida Vazirlar Mahkamasiga maktabga qatnashishda bolalarni yo‘l-transport hodisalaridan himoyalash uchun maktablar oldida qulay va xavfsiz sharoitlarni tashkil etishga mutasaddi rahbarlarni jiddiy e’tibor qaratish zarurligi masalasini kiritgan.
Natijada, Ichki ishlar vazirligi tomonidan qayd etilgan xavf guruhidagi maktablar oldida tartibga solinmagan piyodalar o‘tish joylari 198 ta baland piyodalar o‘tish joylariga o‘zgartirildi va 655 ta qo‘shimcha yo‘l belgilar bilan jihozlangan.
Eslatib o‘tamiz, bugun AOKAda IIV JXD YHXX rahbariyati va mutasaddi xodimlari ishtirokida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida O‘zbekistondagi mavjud 10 mingga yaqin maktablarning 3,5 mingtasi xavfli yo‘l yoqasida joylashgani, bu bolalar ishtirokidagi YTHlar soni ortishiga sabab bo‘luvchi omillardan biri ekani ta’kidlandi.

It was reported that 25% of schools are located on dangerous roadsides.
According to the results of a study conducted in 2024 by the Commissioner for Children's Rights (Children's Ombudsman) together with the National Guard of the Republic of Uzbekistan, 25% of schools in the republic are located in areas close to highways, and it was emphasized that it is around them that there is a high risk of traffic accidents with children.
According to the Ministry of Internal Affairs, the fact that 1,073 traffic accidents involving minors occurred in 2024 also requires more systematic and targeted measures in this area. Therefore, within the framework of the cooperation provided for by law, the Children's Ombudsman submitted to the Cabinet of Ministers the issue of the need to pay serious attention to the organization of comfortable and safe conditions in front of schools to protect children from road accidents when attending school.
As a result, unregulated pedestrian crossings in front of schools in the risk group, registered by the Ministry of Internal Affairs, were changed to 198 high pedestrian crossings and equipped with 655 additional road signs.
It should be recalled that at a press conference held today at the Agency of Information and Mass Communications with the participation of the leadership and responsible employees of the Road Safety Department of the Ministry of Internal Affairs, it was noted that out of about 10,000 schools in Uzbekistan, 3,500 are located on dangerous roads, which is one of the factors contributing to the increase in the number of accidents involving children.
Officials reported that the number of accidents involving children in the country in 2024 decreased by 3% compared to 2023.