Maktablarning 25 foizi xavfli yo‘l yoqasida joylashgani aytildi
2024-yilda Bola huquqlari bo‘yicha vakil (Bolalar ombudsmani)ning O‘zbekiston Respublikasi Milliy Gvardiyasi bilan birgalikda o‘tkazilgan o‘rganish natijalariga ko‘ra, respublikadagi maktablarning 25 foizi avtoyo‘llarga yaqin hududlarda joylashgan bo‘lib, aynan ularning atrofida bolalar bilan yo‘l-transport hodisalari sodir bo‘lish xavfi kattaligini ta’kidlandi.
Ichki ishlar vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, 2024-yilda voyaga yetmaganlarga nisbatan 1073 ta yo‘l-transport hodisalari sodir etilganligi fakti ham sohada yanada tizimli va manzilli choralar ko‘rish zarurligini taqozo etadi.
Shu bois Bolalar ombudsmani qonunchilikda ko‘zda tutilgan hamkorlik doirasida Vazirlar Mahkamasiga maktabga qatnashishda bolalarni yo‘l-transport hodisalaridan himoyalash uchun maktablar oldida qulay va xavfsiz sharoitlarni tashkil etishga mutasaddi rahbarlarni jiddiy e’tibor qaratish zarurligi masalasini kiritgan.
Natijada, Ichki ishlar vazirligi tomonidan qayd etilgan xavf guruhidagi maktablar oldida tartibga solinmagan piyodalar o‘tish joylari 198 ta baland piyodalar o‘tish joylariga o‘zgartirildi va 655 ta qo‘shimcha yo‘l belgilar bilan jihozlangan.
Eslatib o‘tamiz, bugun AOKAda IIV JXD YHXX rahbariyati va mutasaddi xodimlari ishtirokida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida O‘zbekistondagi mavjud 10 mingga yaqin maktablarning 3,5 mingtasi xavfli yo‘l yoqasida joylashgani, bu bolalar ishtirokidagi YTHlar soni ortishiga sabab bo‘luvchi omillardan biri ekani ta’kidlandi.

Сообщается, что 25% школ расположены вдоль опасных дорог.
Согласно результатам исследования, проведенного Уполномоченным по правам ребенка (Детским омбудсманом) совместно с Национальной гвардией Республики Узбекистан в 2024 году, 25% школ в республике расположены вблизи автомагистралей, и было отмечено, что именно вокруг них существует высокий риск дорожно-транспортных происшествий с участием детей.
По данным Министерства внутренних дел, тот факт, что в 2024 году в отношении несовершеннолетних произошло 1073 дорожно-транспортных происшествия, также требует принятия более системных и адресных мер в этой области. Поэтому в рамках сотрудничества, предусмотренного законодательством, детский омбудсман внес в Кабинет Министров вопрос о необходимости уделять серьезное внимание ответственным руководителям организации комфортных и безопасных условий перед школами для защиты детей от дорожно-транспортных происшествий при посещении ими школ.
В результате нерегулируемые пешеходные переходы перед школами группы риска, зарегистрированные Министерством внутренних дел, были преобразованы в 198 высоких пешеходных переходов и оборудованы 655 дополнительными дорожными знаками.
Напомним, что сегодня на пресс-конференции, состоявшейся в АИМК с участием руководства и ответственных сотрудников СБДД МВД, было отмечено, что из почти 10 000 школ в Узбекистане 3,5 тысячи расположены вдоль опасных дорог, что является одним из факторов, способствующих увеличению числа ДТП с участием детей.
Чиновники сообщили, что количество ДТП с участием детей в стране в 2024 году снизилось на 3% по сравнению с 2023 годом.